Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-06, 08:40 Autor: PAP

Białystok/ BCO: rehabilitacja ważnym elementem walki z obrzękiem limfatycznym

Rehabilitacja jest ważnym elementem w walce z obrzękiem limfatycznym, który występuje u chorych z nowotworami - przypominają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii w przypadający w sobotę Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego.

Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego został ustanowiony w 2016 roku przez Senat Stanów Zjednoczonych i obchodzony jest 6 marca. Jego głównym celem jest uświadamianie i edukowanie społeczeństwa na ten temat.

Jak informuje Białostockie Centrum Onkologii (BCO), American Cancer Society szacuje, że obrzęk chłonny występuje u 15 proc. wszystkich chorych na nowotwory, a u pacjentek leczonych z powodu nowotworu piersi u ponad 30 proc.

Kierownik Zakładu Rehabilitacji BCO dr Joanna Filipowska powiedziała, że szpital zajmuje się głównie pacjentkami z rakiem piersi, a obrzęk chłonny może dotyczyć w tym przypadku całej kończyny górnej i tułowia albo którejś części, jak ramię czy przedramię. Dodała, że również obrzęknięta może być pierś.

Lekarka mówiła, że jednym z głównych działań są ćwiczenia. "Żeby obrzęku chłonnego nie było, potrzebna jest systematyczna rehabilitacja zarówno w warunkach domowych, jak i okresowo także w szpitalu" - mówiła. "Nowoczesne metody chirurgiczne i radioterapeutyczne też obniżają ryzyko powstania tego obrzęku, nie mniej jednak prawidłowo i wcześnie prowadzona rehabilitacja jest podstawą" – dodała dr Filipowska.

"Obrzęk chłonny jest dużym problemem i rzadko zdarza się od jednego postępowania leczniczego dobrze go wyrównać. Na ogół są to działania na lata" - podkreśliła Filipowska. Dodała, że z danych wynika, iż obrzęk występuje u 30-60 proc. kobiet z rakiem piersi. W jej ocenie, w BCO dotyczy to zdecydowanie mniej pacjentek, bo - jak mówiła - "panie od dawna, od wielu lat mają wczesną rehabilitację, która teraz jest jeszcze bardziej szczegółowa, a także cały czas jest prowadzona ta późna rehabilitacja".

"Występowanie obrzęku limfatycznego stanowi dość istotny problem wśród pacjentek operowanych z powodu raka piersi, dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka obrzęku limfatycznego poprzez edukację pacjentek, poprzez rehabilitację, zabiegi fizjoterapeutyczne, ale także nie należy zapominać o wsparciu psychologicznym czy też dietetycznym" - podkreśliła dr Klaudia Kozłowska z BCO, koordynatorka prowadzonego w szpitalu programu profilaktycznego.

BCO jest jednym z pięciu ośrodków w kraju realizujących ogólnopolski program profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi. "Głównym celem projektu jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia obrzęków limfatycznych u chorych operowanych z powodu raka piersi poprzez edukację pacjentów, rehabilitację, ale także poprawę i podtrzymanie wydolności fizycznej" - dodała Kozłowska. Wsparciem zostanie objętych ponad 440 kobiet z rakiem piersi z województwa podlaskiego i lubelskiego.

Projekt - jak przypomina BCO - "skierowany jest do wszystkich kobiet w wieku aktywności zawodowej z rozpoznanym rakiem piersi zakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego na obszarze województwa lubelskiego i podlaskiego, także z wielochorobowością, w trakcie i po zakończeniu chemioterapii, z powikłaniami leczenia chirurgicznego i uzupełniającego". W ramach projektu pacjentki zostaną objęte m.in. opieką fizjoterapeuty, będą brały udział w zajęciach ruchowych, będą mogły skorzystać z porad psychologicznych i dietetycznych.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ wj/

Kraj i świat

2021-12-03, godz. 20:10 PŚ w skokach - Małysz: wszystko jest na dobrej drodze 'Wszystko jest na dobrej drodze' - powiedział Adam Małysz po piątkowych kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata w skokach narciarskich… » więcej 2021-12-03, godz. 20:10 UE/ Cieszyński: chcemy żeby Polska była prymusem w rozwijaniu cyberbezpieczeństwa w Europie Chcemy, żeby Polska była prymusem, jeśli chodzi o rozwój cyberbezpieczeństwa w Europie - oświadczył w Brukseli sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds… » więcej 2021-12-03, godz. 20:10 1. liga piłkarska - Zagłębie - Górnik 5:0 Zagłębie Sosnowiec - Górnik Polkowice 5:0 (2:0) Bramki: 1:0 Szymon Sobczak (31), 2:0 Szymon Pawłowski (35), 3:0 Szymon Pawłowski (65), 4:0 Quentin Seedorf… » więcej 2021-12-03, godz. 20:10 Liga włoska - Kjaer już nie zagra w tym sezonie Simon Kjaer, kapitan AC Milan, przeszedł z powodzeniem operację kolana, ale w tym sezonie już nie zagra. Duński piłkarz doznał kontuzji na początku środowego… » więcej 2021-12-03, godz. 20:10 Ekstraklasa piłkarska – Stal - Wisła Płock 2:1 (wynik) PGE FKS Stal Mielec - Wisła Płock 2:1 (2:0). Bramki: 1:0 Grzegorz Tomasiewicz (22-karny), 2:0 Mateusz Mak (45+1), 2:1 Marko Kolar (89-głową). Żółta… » więcej 2021-12-03, godz. 20:00 MP w pływaniu - złote medale Piskorskiej i Skierki na 200 m stylem grzbietowym Adela Piskorska i Jakub Skierka zdobyli złote medale pływackich mistrzostw Polski na krótkim basenie w Bydgoszczy na dystansie 200 m stylem grzbietowym. W trzecim… » więcej 2021-12-03, godz. 20:00 Sejm/ Spór wokół zaprzestania pompowania wód kopalni Olkusz-Pomorzany tematem sejmowej komisji Spór wokół zaprzestania pompowania wód dołowych kopalni rudy cynku Olkusz-Pomorzany w woj. małopolskim, wskutek jej likwidacji, oraz ekologiczne tego następstwa… » więcej 2021-12-03, godz. 20:00 MŚ piłkarek ręcznych - Rosja - Kamerun 40:18 Reprezentacja Rosyjskiej Federacji Piłki Ręcznej pokonała w Llirii Kamerun 40:18 (17:10) w pierwszym piątkowym meczu grupy B mistrzostw świata, które odbywają… » więcej 2021-12-03, godz. 19:50 Czechy/ Resort zdrowia przygotowuje decyzję o obowiązkowych szczepieniach przeciw Covid-19 Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech poinformował w piątek, że resort przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciwko Covid-19 dla wybranych… » więcej 2021-12-03, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy na południu mroźno; nawet -15 st. C W nocy z piątku na sobotę na południu kraju temperatura może spaść do -10 stopni, a lokalnie w Karpatach nawet do -15 stopni Celsjusza - powiedziała PAP… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »