Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-04, 17:30 Autor: PAP

Stolica/ Ukazała się książka "Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze"

Nakładem wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie ukazała się nasza najnowsza publikacja pt. "Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze" - poinformowała w czwartek PAP Anita Kacprzyk z Muzeum Łazienki Królewskie (MŁK).

"Zwyczaje towarzyszące toalecie króla, łazienkowska piramida czy podróżujące carskie cytrusy – między innymi o tym w swojej najnowszej książce +Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze+ opowiada Grzegorz Piątek, uznany krytyk i historyk architektury" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, "to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie, opisuje bowiem królewską rezydencję nie tylko jako siedzibę władców, ale też powszednie dla warszawiaków miejsce spacerów".

"+Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze+ nie jest przewodnikiem w tradycyjnym ujęciu. Choć zawiera szereg praktycznych informacji dotyczących muzeum, to czyta się go niczym fascynującą powieść historyczną, bo – jak pisze we wstępie autor – +Łazienki były placem zabaw książąt, królów i magnatów, rezydencją ostatniego polskiego króla, ulubionym parkiem carów, miejscem doniosłych wydarzeń politycznych, siedzibą przywódców demokratycznej i niedemokratycznej, wolnej i okupowanej Polski+" - napisano.

Zaznaczono, że dodatkowym atutem nowego przewodnika "jest opracowanie edytorskie, które pozwala czytelnikowi na samodzielny wybór kierunku narracji, przez co doskonale sprawdzi się zarówno podczas spaceru po Łazienkach, jak i w domowym zaciszu".

Przypomniano, że Grzegorz Piątek jest uznanym krytykiem i historykiem architektury, badaczem dziejów Warszawy, kuratorem wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą, publicystą i autorem licznych, nagradzanych publikacji i przewodników poświęconych architekturze Warszawy.

Podkreślono, że "jego twórczość cechuje nie tylko rozległa wiedza, lecz także oryginalność spojrzenia, dzięki której przedstawiane przez niego zagadnienia zyskują nową, często zaskakującą perspektywę", a "czytelnicy jego książek doceniają płynność prowadzenia opowieści, pisanych ze swadą i dużą erudycją, przy jednoczesnej dbałości o rzetelność naukową".

Poeta, prozaik, tłumacz i publicysta, a jednocześnie miłośnik i znawca historii i architektury Jacek Dehnel, tak opisał autora i książkę: "Grzegorz Piątek to solidna firma i jego przewodnik po Łazienkach jest solidny i pomysłowy zarazem". "Z jednej strony pełni swoją funkcję podstawową, to znaczy pokazuje zwiedzającemu dzieje całego zespołu, pozwala przejść się po parku (czy na żywo, czy palcem po mapie) i rozrzuconych w nim obiektach, dowiedzieć się co kiedy powstało, czemu i jakie miało przeznaczenie. Z drugiej jednak wyjaśnia fenomen Łazienek na innym poziomie: jako opowieść o zmieniających się potęgach i symbolach, od baroku, przez oświecenie, czasy caratu, międzywojnia, aż po okres komunizmu i dzień dzisiejszy" - napisał.

Publikacja "Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze" wydana została nakładem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przy finansowym wsparciu mecenasa MŁK, firmy PZU.

Książkę kupić można online na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl oraz w punktach sprzedaży na terenie Łazienek Królewskich. Publikacja dostępna jest w wersji papierowej, a także jako e-book (ePub i MOBI).

Jak poinformowano, "w sprzedaży jest także jej wersja angielska pt. +The Royal Łazienki. A guidebook to its architecture and history+, zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Kraj i świat

2021-04-17, godz. 07:30 "Marsz Białorusi" - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego Książka 'Marsz Białorusi' wydana przez Ośrodek KARTA to zbiór relacji uczestników wydarzeń, które miały miejsce po wyborach prezydenckich na Białorusi… » więcej 2021-04-17, godz. 07:20 Dr Sutkowski: mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii - ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski. Podkreślił, że nie oznacza to, że jest dobrze… » więcej 2021-04-17, godz. 07:20 Kaleta: ma zostać zapewniona jawność spraw komisji weryfikacyjnej przed sądami administracyjnymi Cieszę się z projektowanego przepisu mającego zapewnić jawność spraw komisji weryfikacyjnej przed sądami administracyjnymi w czasie pandemii - powiedział… » więcej 2021-04-17, godz. 07:10 Grodzki w "GW": ani dnia dłużej rządu Zjednoczonej Prawicy Przed liderami całej opozycji stoi historyczny moment rozegrania 'batalii' tak, aby rządy ZP nie trwały ani dnia dłużej - pisze w 'Gazecie Wyborczej' marszałek… » więcej 2021-04-17, godz. 07:10 Liga NBA - Dwyane Wade zainwestował w Utah Jazz Jedna z byłych gwiazd ligi NBA Dwyane Wade poszerza swoje plany inwestycyjne - tym razem jego wybór padł na znany mu teren, czyli koszykówkę. Zawodnik, który… » więcej 2021-04-17, godz. 07:00 Zandberg: głosowaniem na RPO liberałowie z Platformy pokazali, ile warte są zaklęcia o "zjednoczonej opozycji" Liberałowie z Platformy Obywatelskiej nie potrafili się przemóc i zagłosować na lewicowca kandydata na RPO; pokazali w ten sposób bardzo jasno, ile są warte… » więcej 2021-04-17, godz. 07:00 Media: Ujgurzy z Sinciangu wysyłani do pracy w fabrykach w całym kraju W chińskim internecie są oferty najmu grup po 50-100 Ujgurów z Sinciangu do pracy w fabrykach w całym kraju; są poddawani ocenie politycznej i surowemu, quasi-wojskowemu… » więcej 2021-04-17, godz. 06:50 Postępowania ws. oszukania aktorek, piosenkarek i menedżerki na 1 mln zł scalone w jedno śledztwo Prokuratura Okręgowa w Warszawie przejęła wszystkie śledztwa stołecznych jednostek, dotyczące oszustw na szkodę 7 aktorek, piosenkarek oraz ich menedżerek… » więcej 2021-04-17, godz. 06:50 Wybór Wróblewskiego na RPO w Senacie w maju; decydujące głosy części senatorów PSL i niezależnych W maju Senat ma zdecydować, czy zgodzi się na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na RPO. Może on liczyć na głosy senatorów PiS; nie poprą go senatorowie… » więcej 2021-04-17, godz. 06:40 Wróblewski: chcę pokazać, że można stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną Chcę pokazać, że możemy stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną, nakierowaną na obronę praw obywateli, bez stawiania się w szeregach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »