Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-04, 17:30 Autor: PAP

Stolica/ Ukazała się książka "Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze"

Nakładem wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie ukazała się nasza najnowsza publikacja pt. "Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze" - poinformowała w czwartek PAP Anita Kacprzyk z Muzeum Łazienki Królewskie (MŁK).

"Zwyczaje towarzyszące toalecie króla, łazienkowska piramida czy podróżujące carskie cytrusy – między innymi o tym w swojej najnowszej książce +Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze+ opowiada Grzegorz Piątek, uznany krytyk i historyk architektury" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, "to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie, opisuje bowiem królewską rezydencję nie tylko jako siedzibę władców, ale też powszednie dla warszawiaków miejsce spacerów".

"+Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze+ nie jest przewodnikiem w tradycyjnym ujęciu. Choć zawiera szereg praktycznych informacji dotyczących muzeum, to czyta się go niczym fascynującą powieść historyczną, bo – jak pisze we wstępie autor – +Łazienki były placem zabaw książąt, królów i magnatów, rezydencją ostatniego polskiego króla, ulubionym parkiem carów, miejscem doniosłych wydarzeń politycznych, siedzibą przywódców demokratycznej i niedemokratycznej, wolnej i okupowanej Polski+" - napisano.

Zaznaczono, że dodatkowym atutem nowego przewodnika "jest opracowanie edytorskie, które pozwala czytelnikowi na samodzielny wybór kierunku narracji, przez co doskonale sprawdzi się zarówno podczas spaceru po Łazienkach, jak i w domowym zaciszu".

Przypomniano, że Grzegorz Piątek jest uznanym krytykiem i historykiem architektury, badaczem dziejów Warszawy, kuratorem wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą, publicystą i autorem licznych, nagradzanych publikacji i przewodników poświęconych architekturze Warszawy.

Podkreślono, że "jego twórczość cechuje nie tylko rozległa wiedza, lecz także oryginalność spojrzenia, dzięki której przedstawiane przez niego zagadnienia zyskują nową, często zaskakującą perspektywę", a "czytelnicy jego książek doceniają płynność prowadzenia opowieści, pisanych ze swadą i dużą erudycją, przy jednoczesnej dbałości o rzetelność naukową".

Poeta, prozaik, tłumacz i publicysta, a jednocześnie miłośnik i znawca historii i architektury Jacek Dehnel, tak opisał autora i książkę: "Grzegorz Piątek to solidna firma i jego przewodnik po Łazienkach jest solidny i pomysłowy zarazem". "Z jednej strony pełni swoją funkcję podstawową, to znaczy pokazuje zwiedzającemu dzieje całego zespołu, pozwala przejść się po parku (czy na żywo, czy palcem po mapie) i rozrzuconych w nim obiektach, dowiedzieć się co kiedy powstało, czemu i jakie miało przeznaczenie. Z drugiej jednak wyjaśnia fenomen Łazienek na innym poziomie: jako opowieść o zmieniających się potęgach i symbolach, od baroku, przez oświecenie, czasy caratu, międzywojnia, aż po okres komunizmu i dzień dzisiejszy" - napisał.

Publikacja "Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze" wydana została nakładem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przy finansowym wsparciu mecenasa MŁK, firmy PZU.

Książkę kupić można online na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl oraz w punktach sprzedaży na terenie Łazienek Królewskich. Publikacja dostępna jest w wersji papierowej, a także jako e-book (ePub i MOBI).

Jak poinformowano, "w sprzedaży jest także jej wersja angielska pt. +The Royal Łazienki. A guidebook to its architecture and history+, zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Kraj i świat

2024-04-23, godz. 18:10 Kanada/ Pozew zbiorowy przeciw polskiemu księdzu wniesiony przez Indian Sąd w Calgary zgodził się w poniedziałek na rozpoczęcie procedury pozwu zbiorowego przeciwko polskiemu księdzu z Edmonton, katolickiej archidiecezji Edmonton… » więcej 2024-04-23, godz. 18:10 Leszek Zduń: „Przez ścianę” to jest opowieść, że jest w nas dobro i warto go szukać To jest opowieść o tym, że jest w nas dobro i warto go szukać; walczyć o siebie oraz o drugiego człowieka - powiedział scenarzysta i reżyser spektaklu… » więcej 2024-04-23, godz. 18:10 "Polski van Gogh" od piątku dostępny dla publiczności (akt. wideo) Jedyny obraz Vincenta van Gogha w polskich kolekcjach - 'Wiejskie chaty pośród drzew' - oglądać będzie można od 26 kwietnia na wystawie 'Van Gogh. Historie… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 MKiDN: konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do UE 'Granty na zabytki - jak środki z UE zmieniają zabytki w mojej okolicy' to nazwa ogłoszonego przez MKiDN konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży z okazji… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała wniosek o wysłuchanie ws. projektów o TK Przewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) zapowiedziała wniosek o wysłuchanie w sprawie projektów dotyczących… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Odnaleziona po 50 latach gitara Lennona trafi na aukcję. Cena zwala z nóg 12-strunowa gitara akustyczna bawarskiej firmy Framus używana była przez Johna Lennona przy tworzeniu albumu Beatlesów „Help!” z 1965 r.. Sądzono, że… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Jennifer Lopez kontra sztuczna inteligencja w zwiastunie filmu „Atlas” Platforma streamingowa Netflix zaprezentowała pierwszy zwiastun futurystycznego filmu „Atlas”, w którym Jennifer Lopez walczy ze sztuczną inteligencją… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Hiszpania/ Sąd wszczął śledztwo ws. inwigilacji członków rządu Pegasusem Hiszpański są podjął we wtorek decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie podsłuchów założonych premierowi Pedro Sanchezowi oraz członkom rządu. Sprawa… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Płock/ W zakładzie Orlenu wykluły się cztery sokoły wędrowne - można nadać im imiona Cztery sokoły wędrowne wykluły się w budce lęgowej na terenie głównego zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku (Mazowieckie). Koncern jest od lat partnerem… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 Mołdawia/ Muzycy białorusko-rosyjskiej grupy Bi-2 poprosili o mołdawskie obywatelstwo Kilku muzyków zespołu Bi-2 poprosiło władze Mołdawii o przyznanie im i ich rodzinom obywatelstwa - powiadomiły władze w Kiszyniowie. W styczniu muzycy znani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »