Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-04, 15:00 Autor: PAP

Łódzkie/ Nowa metoda oszustów - "na aplikację banku"

Policjanci z Piotrkowa Trybunalskiego ostrzegają przed nową metodą kradzieży pieniędzy, jaką posługują się oszuści. Potencjalną ofiarę nakłaniają oni do zainstalowania aplikacji banku i w ten sposób zdobywają dane oraz dostęp do jej konta.

Do tej pory policjanci poznali już różne metody wyłudzania pieniędzy m.in. "na wnuczka", "na policjanta", "na przelew pieniędzy przez BLIK", a ostatnio "na zakup szczepionki przeciw Covid-19", jednak według Izabeli Gajewskiej z Komendy Powiatowej Policji w Piotrkowie Trybunalskim ten sposób jest całkiem nowy.

Jak wyjaśniła, oszuści włamują się na infolinię banku i dzwonią do klienta, przedstawiając się jako pracownik banku.

"Pytają rozmówcę, czy przelewał pieniądze na konto wskazanego mężczyzny (podając jego fikcyjne dane). Kiedy klient nie potwierdza przelewu, oszust informuje, że taki przelew został jednak wykonany z jego konta. Ponadto oświadcza, że mężczyzna, który otrzymał ten przelew, jest przestępcą obserwowanym przez policję. Przekazuje też rozmówcy, że nie jest jedyną oszukaną osobą" - zrelacjonowała Gajewska.

W trakcie rozmowy podszywający się pod pracownika banku proszą o zainstalowanie mobilnej aplikacji i podają link, w który klient ma wejść, by ją pobrać. Informują, że jest to niezbędne, ponieważ telefon klienta jest zawirusowany, a aplikacja ma to naprawić.

Po zainstalowaniu aplikacji oszuści krok po kroku przekazują instrukcje co do dalszego postępowania, a przy okazji wypytują o numery kart i kodów zabezpieczających. W ten sposób zyskują dostęp do konta oraz kart bankomatowych, a tym samym do wszystkich zgromadzonych środków.

Piotrkowscy policjanci apelują, aby w podobnych sytuacjach nie instalować żadnych aplikacji, nie przekazywać danych wrażliwych, takich jak numery kart kredytowych czy hasła dostępowe. Można też sprawdzić, czy z naszego konta na dane wskazane przez oszusta został wykonany przelew. Zwracają również uwagę, że żaden rozmówca nie może wiedzieć, czy nasz telefon jest zawirusowany. (PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ robs/

Kraj i świat

2021-04-18, godz. 06:50 4 lata temu zmarł Oleg Zakirow, major KGB badający zbrodnię katyńską Oleg Zakirow, major KGB badający zbrodnię katyńską, zmarł w wielkanocny poniedziałek 18 kwietnia 2017 r. w Łodzi. W Polsce trwały akurat obchody i uroczystości… » więcej 2021-04-18, godz. 06:50 Węgry/ Konkurs poświęcony twórczości Sienkiewicza w 175. rocznicę jego urodzin Konkurs poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizował z okazji 175. rocznicy jego urodzin polski samorządy dzielnicy Koebanya w Budapeszcie. Zwycięzcy… » więcej 2021-04-18, godz. 06:50 W 11. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich msza św. w katedrze na Wawelu W 11. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w niedzielę wieczorem w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św. w intencji… » więcej 2021-04-18, godz. 06:40 Zanieczyszczenie powietrza wpływa na ciężkość przebiegu COVID-19 Większe zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania ma wpływ na wzrost ryzyka hospitalizacji z powodu COVID-19 u osób z chorobami oddechowymi, takimi… » więcej 2021-04-18, godz. 06:40 Tokio - w Nowej Zelandii olimpijska sztafeta z deskorolką Gigantycznych rozmiarów deskorolka, większa niż samochód, podróżować będzie przez Nową Zelandię przed rozpoczęciem igrzysk w Tokio. Przez 41 dni sztafeta… » więcej 2021-04-18, godz. 06:40 Opole/ Adwokaci na zajęciach dla małoletnich Zdaniem prawników, przy niskiej świadomości prawnej i nadwyrężonych przez pandemię relacjach społecznych, epidemia SARS-CoV-2 może pokazać swoje kolejne… » więcej 2021-04-18, godz. 06:30 Premier Japonii zwrócił się do Pfizera o dodatkowe dostawy szczepionki Premier Japonii Yoshihide Suga, ktory w sobotę zakończył wizytę w USA, zwrócił się do koncernu Pfizer o dodatkowe dostawy szczepionek przeciwko Covid-19… » więcej 2021-04-18, godz. 06:30 Koleje Śląskie proszą pasażerów o wnioski do przyszłorocznego rozkładu jazdy Koleje Śląskie pracują już nad przyszłorocznym rozkładem jazdy. Samorządowa spółka, która w ciągu doby uruchamia blisko 400 pociągów na 16 liniach… » więcej 2021-04-18, godz. 06:20 Ks. prof. Witczyk: Pismo Święte objawia rodzinie jej tożsamość Pismo Święte objawia rodzinie jej tożsamość broniąc ją przed współczesną często antychrześcijańską mentalnością. - powiedział PAP ks. prof. Henryk… » więcej 2021-04-18, godz. 06:20 Warszawa/ Jest śledztwo ws. fałszywych alarmów bombowych na lotnisku Wydział Terroru Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji prowadzi pod nadzorem prokuratury śledztwo w sprawie serii fałszywych alarmów bombowych, które w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »