Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-02, 07:10 Autor: PAP

USA/ Pandemia koronawirusa - poczta rozsyła kartki pocztowe do wysłania bliskim

Kanadyjska poczta rozsyła obecnie do 13,5 mln gospodarstw domowych bezpłatne kartki pocztowe; można je wysłać do bliskiej osoby na terenie Kanady bez naklejania znaczka. To część programu zachęcającego do podtrzymywania kontaktów mimo pandemii koronawirusa.

Pod każdy adres pocztowy domu lub mieszkania w Kanadzie zostanie wysłana jedna z sześciu wersji kartek pocztowych, od „brakuje mi Ciebie” w towarzystwie uśmiechającego się emotikonu, do „chciałam do Ciebie napisać” z ikoną ołówka. „Utrzymanie kontaktów jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia emocjonalnego, poczucia wspólnoty i ogólnego samopoczucia. Canada Post chciałaby, by wszyscy byli bezpieczni, ale także by podtrzymali więzi z ludźmi, którzy są dla nas ważni” - powiedział cytowany w komunikacie prezes Canada Post Doug Ettinger.

Program z hasztagiem #WriteHereWriteNow (napisz tu i teraz) został rozpoczęty we wrześniu ubiegłego roku. Zachęca do pisania listów, wysyłania bliskim nawet krótkich wiadomości. Na poczcie można zamówić znaczek pocztowy ze zrobionym przez siebie czy kogoś bliskiego zdjęciem, zamówić kartki pocztowe z rysunkami dzieci, można też do przesyłki dołączyć koperty ze znaczkiem pocztowym, by ułatwić odpowiedź. W informacji o programie Canada Post załącza nawet instrukcje, jak pisać i wysyłać listy, przypominając, że wystarczy koperta i znaczek oraz informując, jak uzyskać adres osoby, do której się chce napisać, np. „poproś bliskich, by przekazali ci swój adres podczas rozmowy telefonicznej, albo SMSem”.

Kanadyjskie media od początku pandemii cytują specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, którzy wskazują, że wymogi zachowania odległości i nieodwiedzania rodziny czy znajomych pogłębiają poczucie osamotnienia. Canadian Mental Health Association (CMHA - Kanadyjskie Stowarzyszenie Zdrowia Psychicznego) przypominało badanie z 2018 r. „Cigna U.S. Loneliness Index”, według którego społeczne osamotnienie oznacza takie skrócenie życia, jak palenie 15 papierosów dziennie.

Część społeczności zaczęła testować możliwości utrzymania kontaktów, tak online, jak telefonicznych, jak i pisania listów już w ubiegłym roku. Np. w Chilliwack w Kolumbii Brytyjskiej 47 nastolatków zostało skontaktowanych z 53 osobami w starszym wieku – chodziło o cotygodniowe rozmowy, tak telefoniczne, jak i przez komunikatory. Jak relacjonował publiczny nadawca CBC, program w wielu przypadkach wyszedł poza założone wstępnie 30 minut rozmowy co tydzień. Niektórzy seniorzy uczą się np. obsługi oprogramowania, niektórzy zaczęli pisać pamiętniki, rozmawiają ze sobą przyszłe pielęgniarki z prawie 100-letnimi pielęgniarkami. Program trwa do końca marca, ale organizatorzy z Chilliwack informowali, że wiele osób chce utrzymać te kontakty.

Inne miasto w Kolumbii Brytyjskiej, Penticton, chce być uznane za „społeczność przyjazną wiekowi”, i jak tłumaczy miasto na swojej stronie internetowej, ma to oznaczać dążenie do tego, by wszyscy mieszkańcy dobrze się czuli, żyli niezależnie, aktywnie i angażowali się w życie miasta. Stąd m.in. ubiegłoroczny pomysł powrotu do idei listownych przyjaciół z czasów przed internetem. Podobnie jak w Chilliwack, w programie uczestniczą nieznani sobie wcześniej starsi mieszkańcy i uczniowie miejscowej szkoły średniej.

Z kolei w Regina (Saskatchewan) listy do siebie piszą mieszkańcy domu dla seniorów Qu’Appelle House i dzieci ze szkół podstawowych. Jillian Clark, pomysłodawczyni programu, zwróciła się do dzieci i w odpowiedzi otrzymała 80 listów z całej Kanady. Od tego czasu trwa korespondencja między kilkulatkami a liczącymi niekiedy ponad 100 lat mieszkańcami, zaś z pomysłu skorzystały także inne rezydencje dla seniorów w Regina.

Badania opinii publicznej w Kanadzie wskazują, że liczą się rzeczywiste kontakty. Np. jedno z nowych badań Leger dla Association for Canadia Studies zebrało opinie o postrzeganiu wirtualnych ceremonii ślubnych. Ogółem dla 54 proc. Kanadyjczyków taki ślub to nie to samo, tylko 25 proc. uważa, że ceremonie wirtualna i w rzeczywistości to mniej więcej to samo, ale 21 proc. - głównie osoby w wieku 18-34 lata - sądzi, że wirtualna uroczystość ślubu więcej znaczy niż rzeczywista.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mal/

Kraj i świat

2021-04-20, godz. 22:20 Włochy/ Resort zdrowia: szczepionka Johnson&Johnson rekomendowana osobom powyżej 60 lat Według władz medycznych Włoch szczepionka Johnson&Johnson jest bezpieczna i rekomendowana dla osób powyżej 60 lat. Wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA)… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 20 kwietnia, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Krzysztof Bieńkowski zdobył w Warszawie srebrny medal zapaśniczych mistrzostw Europy w wadze 65 kg w stylu wolnym… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 USA/ Strzelanina na Long Island - jedna osoba zginęła, dwie są ranne W dużym sklepie spożywczym na Long Island w stanie Nowy Jork doszło we wtorek do strzelaniny, w której jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Napastnik… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 Opole/ W środę do punktu szczepień na Toropolu ma dojechać transport 2 tys. szczepionek W ciągu dwóch pierwszych dni funkcjonowania punktu szczepień masowych na opolskim Toropolu wykorzystano całość posiadanej puli tysiąca szczepionek. Jak… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 Kujawsko-Pomorskie/ Wolnych jest 746 łóżek covidowych i 86 respiratorów W woj. kujawsko-pomorskim wolnych jest 746 łóżek i 86 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - poinformował we wtorek urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej… » więcej 2021-04-20, godz. 22:10 Islandia/ Rząd za ściślejszymi kontrolami granicznymi, by złagodzić restrykcje w kraju Rząd Islandii ogłosił we wtorek, że planuje zaostrzenie części kontroli granicznych, aby móc złagodzić krajowe ograniczenia związane z pandemią Covid-19… » więcej 2021-04-20, godz. 22:00 Grodzki: Nie ma żadnych przesłanek, które skłaniały by nas do głosowania na Wróblewskiego jako RPO Nie ma dziś absolutnie żadnych przesłanek, które skłaniały by nas do głosowania pozytywnego na Bartłomieja Wróblewskiego jako Rzecznika Praw Obywatelskich… » więcej 2021-04-20, godz. 22:00 Ukraina/ Zełenski zaproponował Putinowi spotkanie w Donbasie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część jest kontrolowana… » więcej 2021-04-20, godz. 22:00 1. liga piłkarska - trener Radomiaka: sędziowanie było fatalne Piłkarze GKS Tychy na 50-lecie powstania klubu pokonali u siebie Radomiaka 1:0 po golu z rzutu karnego. 'Sędziowanie było w moim odczuciu fatalne” - powiedział… » więcej 2021-04-20, godz. 22:00 Rzeczniczka NATO: przystąpienie Polski do misji w Turcji wyrazem solidarności Polska wysłała we wtorek kontyngent żołnierzy do Turcji w celu wsparcia działań NATO na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na południowym wschodzie Sojuszu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »