Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-01, 11:40 Autor: PAP

Apel ponad 400 europejskich parlamentarzystów przeciw izraelskiemu osadnictwu

422 posłów i senatorów z 22 państw europejskich potępiło "faktyczną aneksję" Zachodniego Brzegu Jordanu przez Izrael w 1967 r. i wezwało swe kraje, by po objęciu władzy przez nową administrację w USA zmobilizowały się przeciw - jak podkreślono - kolonizacji okupowanych terytoriów palestyńskich.

Z inicjatywy kilku byłych urzędników izraelskich parlamentarzyści podpisali list, który w nocy z niedzieli na poniedziałek został wysłany do ministerstw spraw zagranicznych różnych krajów europejskich – informuje agencja AFP.

"Rozwój sytuacji w terenie wyraźnie zmierza w kierunku szybko postępującej faktycznej aneksji, zwłaszcza w związku z ekspansją osiedli (żydowskich) i wyburzaniem palestyńskich struktur" - piszą parlamentarzyści.

"Pomimo pandemii koronawirusa w zeszłym roku odnotowano największą od czterech lat liczbę wyburzeń palestyńskich domów i struktur" – zauważają.

Pod listem podpisali się w większości socjaliści, socjaldemokraci, liberałowie i Zieloni, w tym eurodeputowani, z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Islandii, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Malty, Holandii, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Wśród sygnatariuszy są m.in. brytyjski poseł niezrzeszony, były lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, szef skrajnie lewicowego francuskiego ugrupowania Francja Nieujarzmiona Jean-Luc Melenchon, a także wiceprzewodnicząca Bundestagu Claudia Roth czy były minister spraw zagranicznych Grecji Jeorjos Katrungalos. Z Polski pod listem podpisała się Ewa Kołodziej z KO-PO.

Od 1967 r. armia izraelska okupuje Zachodni Brzeg i Wschodnią Jerozolimę; mieszka tam ok. 3,1 mln Palestyńczyków oraz ponad 675 tys. Izraelczyków na osiedlach uznanych za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Izraelskie osadnictwo przyspieszyło w ostatnich latach pod rządami premiera Izraela Benjamina Netanjahu i przy dobrej woli - jak pisze AFP - jego sojusznika w Waszyngtonie, poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Nowy przywódca Stanów Zjednoczonych Joe Biden krytycznie odniósł się do izraelskiego osadnictwa i zobowiązał się do zintensyfikowania wysiłków na rzecz utworzenia państwa palestyńskiego.

"Początek prezydentury Bidena stanowi bardzo potrzebną okazję do działania" - zaznaczają podpisani pod listem parlamentarzyści.

Ich wezwanie zostało zainicjowane przez czterech izraelskich urzędników, w tym byłego przewodniczącego Knesetu, znanego izraelskiego intelektualistę i pisarza Awrahama Burga.

"Aneksja odbywa się na naszych oczach: kolonizacja i wyburzanie palestyńskich domów nabiera tempa, a Europa musi podjąć natychmiastowe i konkretne działania, aby powstrzymać te destrukcyjne praktyki poprzez współpracę z administracją Bidena" - powiedział Burg agencji AFP.

Przedstawiony w styczniu 2020 r. plan Trumpa dla Bliskiego Wschodu przewidywał aneksję przez Izrael części Zachodniego Brzegu. Latem ub.r. Izrael zawiesił projekt aneksji w związku z porozumieniem o normalizacji stosunków ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. (PAP)

cyk/ akl/

Kraj i świat

2021-04-23, godz. 15:30 Niemcy/ Jednolite ograniczenia epidemiczne dla całego kraju zaczną obowiązywać od soboty Nowelizacja ustawy o ochronie przed infekcjami została w tym tygodniu przyjęta przez Bundestag i Bundesrat. Ustawa wchodzi w życie w piątek, ale zacznie obowiązywać… » więcej 2021-04-23, godz. 15:30 Jabłoński: decyzja Rosji ws. polskich dyplomatów - przejaw polityki agresywnej, dążącej do eskalacji Patrzymy na decyzję strony rosyjskiej ws. polskich dyplomatów jako na kolejny przejaw polityki agresywnej, dążącej do eskalacji, do zaogniania stosunków… » więcej 2021-04-23, godz. 15:30 Państwa bałtyckie nakazały wyjazd łącznie czterem rosyjskim dyplomatom (opis) Litwa, Łotwa i Estonia nakazały wyjazd łącznie czterem rosyjskim dyplomatom pracującym w ambasadach w tych krajach, aby okazać solidarność z Czechami -… » więcej 2021-04-23, godz. 15:30 Hiszpania/ Domniemany obraz Caravaggia mógł zostać sprzedany za 1 mln euro Uważany za prawdopodobne dzieło włoskiego malarza Caravaggia obraz przejęty w kwietniu przez hiszpańskie służby mógł zostać sprzedany na terenie Hiszpanii… » więcej 2021-04-23, godz. 15:30 TFI QUERCUS SA wartości jednostek uczestnictwa TFI QUERCUS SA wartości jednostek na dzień: 2021-04-22 » więcej 2021-04-23, godz. 15:30 Interfax: Rosja informuje o powrocie ponad 20 okrętów po ćwiczeniach w pobliżu Krymu Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w piątek, że ponad 20 okrętów Floty Czarnomorskiej powróciło do swej stałej bazy po przeprowadzeniu ćwiczeń w… » więcej 2021-04-23, godz. 15:30 Katowice/ Upamiętniono policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej Przedstawiciele rodzin ofiar i śląskiej policji oddali w piątek w Katowicach hołd tysiącom polskich policjantów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku… » więcej 2021-04-23, godz. 15:30 Rosyjski biathlonista Łapszyn zdyskwalifikowany na rok za doping Rosyjski biathlonista Timofiej Łapszyn został zdyskwalifikowany na rok za stosowanie niedozwolonych substancji - poinformował Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu… » więcej 2021-04-23, godz. 15:20 GIS zaleca przełożenie przedterminowych wyborów samorządowych na drugą dekadę czerwca 2021 r. (opis) Przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej - ocenił GIS. Zalecana jest - jak podano w piątkowym… » więcej 2021-04-23, godz. 15:20 Kraków/ Zakończyła się budowa mostu kolejowego nad rzeką Serafą Zakończyła się budowa mostu kolejowego nad rzeką Serafą, położonego obok nowobudowanego przystanku kolejowego Kraków Złocień. Inwestycja została zrealizowana… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »