Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-24, 19:20 Autor: PAP

Jarosińska-Jedynak: ponad 5 tys. uwag w konsultacjach Umowy Partnerstwa 2021-2027

Ponad 5 tys. uwag i 500 pytań wpłynęło do ministerstwa funduszy i polityki regionalnej podczas zakończonej serii online 16 regionalnych spotkań konsultacyjnych Umowy Partnerstwa 2021-2027 - podsumowała w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Mówiła o tym podczas obrad Konwentu Marszałków Województw RP.

Konsultacje trwały od 18 stycznia do 22 lutego, wzięło w nich udział online ok. 3,2 tys. osób z różnych środowisk we wszystkich regionach. Omawiano proponowany podział środków UE pomiędzy regiony w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, przygotowywane programy, z których będą dostępne środki z UE na poziomie kraju w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027.

Umowa Partnerstwa, którą Polska będzie negocjować z Komisją Europejską, będzie podstawowym dokumentem do otrzymania tych środków (z pięciu funduszy), ich wysokości, określa cele na jakie będą przeznaczone. Te cele to Europa: inteligenta, niskoemisyjna, lepiej połączona, bardziej społeczna, bliżej obywateli oraz gospodarka neutralna dla klimatu, europejska współpraca terytorialna.

Konwentowi Marszałków Województw RP, który ze względu na pandemię odbywa się online, przewodniczy obecnie samorząd województwa podlaskiego. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zaznaczył, że Umowa Partnerstwa będzie ważnym, kluczowym dokumentem wpływającym ma rozwój regionów.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że 40 proc. wszystkich środków unijnych, które w latach 2021-2027 ma mieć do dyspozycji Polska będzie w dyspozycji regionów, w programach regionalnych, środkami będą dysponować samorządy województw, tak jak w latach 2014-2020, 60 proc. w programach centralnych, krajowych.

Łącznie samorządy województw mają mieć do dyspozycji 28,4 mln euro w programach regionalnych z czego 21,3 mln euro jest już rozdzielone według konkretnego wieloaspektowego algorytmu, a 7,1 mln euro jest w rezerwie. Regiony mają o te środki rywalizować w ramach Kontraktu Programowego. Kontrakty te będą negocjowane z marszałkami województw. 2,5 mln euro to także dodatkowa pula środków z programu Polska Wschodnia dla pięciu regionów: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i - nowość - części mazowieckiego (poza Warszawą i okalającymi ją najbogatszymi powiatami).

Wiceminister funduszy mówiła, że środki z Kontraktu Programowego mają być przeznaczane np. na walkę z dysproporcjami rozwojowymi, na wsparcie średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, obszary zmarginalizowane. Kwoty wynegocjowane z marszałkami będą dodane do podstawowych kwot w programach regionalnych (RPO). Jarosińska-Jedynak poinformowała, że kwoty te "na pewno" nie będą podzielone równo pomiędzy regiony, a kluczowa będzie jakość planowanych przedsięwzięć i ich związek z potrzebami rozwojowymi regionów. Dodała, że negocjacje z marszałkami mają się zakończyć w marcu i kwietniu, zanim projekt Umowy trafi na Komitet Stały Rady Ministrów.

Minister Jarosińska-Jedynak poinformowała, że trwa analiza wszystkich uwag, które wpłynęły w konsultacjach, powstaje raport z tych konsultacji, będzie dostępny w na stronie ministerstwa funduszy i polityki regionalnej.

Wiceminister poinformowała, że projekt Umowy Partnerstwa 2021-2027 ma trafić pod obrady Rady Ministrów w czerwcu 2021 r, poszczególne programy regionalne i krajowe mają być gotowe w lipcu, a cała Umowa i programy negocjowane z KE w trzecim kwartale 2021 r.

Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE Christopher Todd zachęcał samorządy regionów do jak najszybszego przesyłania do KE projektów programów regionalnych na nieformalne negocjacje i konsultacje. Mówił, że kilka regionów już to zrobiło. Dodał, że KE chciałaby w 2021 r przyjąć wszystkie programy. Mówił, że ważne powinno być "wykorzystanie odbudowy po kryzysie" i wykorzystanie środków. Dodał, że pandemia pokazała jak potrzebna jest dalsza, przyspieszona transformacja cyfrowa, wsparcie firm także w usługach cyfrowych, ulepszanie produktów i nowe modele biznesowe w zarządzaniu firmami, rozwój publicznych usług cyfrowych.

Christopher Todd mówił także, że w nowych programach regionalnych powinien być też kładziony większy nacisk na zieloną energię, ochronę zasobów przyrodniczych. KE chce odchodzić od wspierania wysokiego poziomu opieki w szpitalach na rzecz opieki podstawowej czy długoterminowej. "Nie będziemy mogli kontynuować wyposażenia infrastruktury szpitali jak dotąd. Jedynymi projektami jakie będą utrzymane będą te zmierzające do przekształcenia tego sektora"- powiedział Todd.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ drag/

Kraj i świat

2021-04-11, godz. 18:10 Dziś (poniedziałek, 12 kwietnia) na świecie ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie… » więcej 2021-04-11, godz. 18:00 1. liga piłkarska – trener Odry: pretensje możemy mieć do siebie Trener piłkarzy Odry Opole nie ukrywał rozczarowania po zremisowanym 1:1 w Gdyni meczu 1. ligi z Arką. „Pretensje możemy mieć do siebie, bo zmarnowaliśmy… » więcej 2021-04-11, godz. 17:50 Ekstraklasa siatkarzy - Semeniuk: musieliśmy się przyzwyczaić do braku Zatorskiego 'Musieliśmy się trochę przyzwyczaić do tego, że Paweł nie jest do dyspozycji' - powiedział siatkarz Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle Kamil Semeniuk… » więcej 2021-04-11, godz. 17:50 Poznań/ W ogrodzie dendrologicznym powstanie park iluminacji W Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uruchomiony zostanie park iluminacji 'Magiczny Las' - atrakcja z iluminacjami, muzyką i botanicznymi… » więcej 2021-04-11, godz. 17:40 Liga francuska - 32. kolejka Wyniki meczów 32. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Francji: niedzielaRennes 1 - Martin Terrier 52Nantes 0Brest 1 - Brendan Chardonnet 26Nimes 1 - Moussa Kone… » więcej 2021-04-11, godz. 17:40 W. Brytania/ Książę Andrzej: śmierć męża pozostawiła pustkę w życiu królowej Brytyjska królowa Elżbieta II opisała śmierć swojego męża, księcia Filipa, jako coś, co pozostawia 'ogromną pustkę w jej życiu' - poinformował w niedzielę… » więcej 2021-04-11, godz. 17:40 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Podbeskidzie 2:1 (opinie) Po meczu KGHM Zagłębie Lubin - Podbeskidzie Bielsko-Biała (2:1) powiedzieli: Robert Kasperczyk (trener Podbeskidzia Bielsko-Biała): „Ciężko opanować… » więcej 2021-04-11, godz. 17:30 Czechy/ Prezydent Zeman przyznał, że korzysta z wózka inwalidzkiego 76-letni prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w niedzielę portalowi wysokonakładowego dziennika 'Blesk', że czasami korzysta z wózka inwalidzkiego. Dodał… » więcej 2021-04-11, godz. 17:30 Ekstraklasa piłkarska - Zagłębie - Podbeskidzie 2:1 (opis2) KGHM Zagłębie Lubin - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (0:1) Bramki: 0:1 Kamil Biliński (8), 1:1 Patryk Szysz (73), 2:1 Damian Oko (90+2-głową). Żółta… » więcej 2021-04-11, godz. 17:30 Zieloni za warunkowym poparciem Funduszu Odbudowy Zieloni opowiadają się za uzależnieniem poparcia Funduszu Odbudowy od spełnienia dwóch postulatów - przedstawienia przez rząd szczegółów Krajowego Planu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »