Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-23, 20:10 Autor: PAP

Włochy/ Papież oddał hołd ofiarom ataku w Demokratycznej Republice Konga

Papież Franciszek oddał hołd ofiarom ataku w Demokratycznej Republice Konga, w którym w poniedziałek zginął ambasador Włoch Luca Attanasio, chroniący go karabinier i ich kierowca. Papież wystosował telegram kondolencyjny do prezydenta Włoch Sergio Mattarelli.

W depeszy ogłoszonej we wtorek przez Watykan papież napisał, że z bólem przyjął wiadomość o zamachu, w którym razem z dyplomatą zginął karabinier Vittorio Iacovacci oraz kierowca, Kongijczyk Mustapha Milambo.

"Składam kondolencje ich rodzinom, korpusowi dyplomatycznemu i karabinierom z powodu śmierci tych, którzy służyli pokojowi i prawu"- podkreślił Franciszek.

Przypomniał, że włoski ambasador wyróżniał się wyjątkowymi cechami "ludzkimi i chrześcijańskimi" i zawsze działał na rzecz rozwoju braterskich relacji w afrykańskim kraju. Papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary, a dyplomatę i karabiniera nazwał "szlachetnymi synami narodu włoskiego".

43-letni Luca Attanasio, jak podkreślono w Watykanie, był zaangażowany w działalność humanitarną w Afryce i współpracował z misjonarzami.

Do ataku doszło w rejonie miasta Goma na wschodzie kraju, gdy dyplomata jechał do szkoły prowadzonej przez Światowy Kongres Żywnościowy.

Zamachu dokonała 6-osobowa uzbrojona grupa, która - jak wyjaśniły władze Demokratycznej Republiki Konga - zabiła kierowcę, a następnie uprowadziła Włochów. Porywacze zastrzelili ich w momencie, gdy na pomoc przybyli żołnierze.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ tebe/

Kraj i świat

2021-02-24, godz. 21:20 Ekstraklasa piłkarska – Wisła Kraków wypożyczyła Urosa Radakovica Wisła Kraków wypożyczyła ze Sparty Praga serbskiego piłkarza Urosa Radakovica. Umowa ma obowiązywać do końca obecnego sezonu ekstraklasy. » więcej 2021-02-24, godz. 21:20 Ekstraklasa piłkarska - Arsenic w Rakowie W ostatnim dniu okienka transferowego Raków Częstochowa poinformował o pozyskaniu nowego obrońcy. Jest nim 26-letni Chorwat Zoran Arsenic. » więcej 2021-02-24, godz. 21:20 Szefowa MFW wzywa do przyspieszenia szczepień i ostrzega przed rosnącymi nierównościami Grupa G20 powinna podjąć działania, które nie dopuszczą do pogłębiania się różnic ekonomicznych między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się… » więcej 2021-02-24, godz. 21:20 Olsztyn/ Zmiany w systemie naliczania opłat za śmieci - powiązanie ze zużyciem wody Radni Olsztyna zdecydowali na środowej sesji rady miasta o powiązaniu opłat za śmieci ze zużyciem wody. Stawka, wg. której rozliczane będą odpady, wynosi… » więcej 2021-02-24, godz. 21:20 Tiger Woods nie będzie oskarżony o niebezpieczną jazdę Tiger Woods nie będzie oskarżony o niebezpieczną jazdę - poinformował szeryf hrabstwa Los Angeles. Słynny golfista uległ we wtorek wypadkowi samochodowemu… » więcej 2021-02-24, godz. 21:20 Komitet episkopatów UE: ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani europejska konwencja praw człowieka nie przewidują prawa do aborcji - zaznaczono w liście komitetu stałego episkopatów… » więcej 2021-02-24, godz. 21:10 Komisja poparła prezydencki projekt zmian w ustawie o SN; rekomenduje odrzucenie projektu senackiego (opis) Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę wieczorem za prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jednocześnie… » więcej 2021-02-24, godz. 21:10 Superliga tenisa stołowego – Poltarex Pogoń bliżej utrzymania Trwa zacięta walka o utrzymanie w superlidze tenisistów stołowych. W środę ważny krok ku pozostaniu w elicie wykonała Poltarex Pogoń Lębork, która u… » więcej 2021-02-24, godz. 21:10 Dziś (czwartek, 25 lutego) na świecie BRUKSELA - Początek nadzwyczajnego wirtualnego szczytu Unii Europejskiej, poświęconego m.in. koordynacji walki z Covid-19 (do piątku). ŚWIAT - Trwa pandemia… » więcej 2021-02-24, godz. 21:10 Lotos zaczyna w piątek planowe remonty w gdańskiej rafinerii W piątek w gdańskiej rafinerii Lotosu rozpoczną się cykliczne postoje remontowe instalacji - podała w środę spółka. Zatrzymanych będzie 19 z ponad 60… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »