Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-23, 12:40 Autor: PAP

UBS: do 2026 r. biometryczne karty płatnicze zdobędą 15 proc. globalnego rynku płatności

Biometryczne karty płatnicze mogą zdobyć do 15 proc. rynku płatności i wygenerować 5 mld dol. przychodów banków do 2026 r. - uważają analitycy UBS. Wpłyną na to mniejsze koszty obsługi i produkcji kart płatniczych, rozwój gospodarki bezdotykowej i programy pilotażowe zw. z biometrią.

Analitycy UBS wskazali, że potwierdzenie transakcji, np. skanem twarzy nie jest już tylko ciekawostką technologiczną. Podali przykład Visy, która bada ten obszar od 2018 r., a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które w lutym 2021 r. zatwierdziły rozpoznawanie twarzy jako metody weryfikacji tożsamości i płatności w sektorze usług prywatnych. Ponadto, Francuski bank BNP Paribas w styczniu tego roku zaczął oferować kartę Visa Premier, dającą możliwość przejścia na autoryzację przez odcisk palca. Wiele innych banków, m.in. SocGen czy NatWest, również testuje tę technologię - podano w informacji.

Zauważono, że wykorzystanie tej metody weryfikacji jest wprowadzane także w innych sektorach. Evernym, Yoti i iProov pracują nad zabezpieczeniem przepustek szczepionkowych, biometryczne urządzenia kontroli dostępu zostały wprowadzone m.in. TrustSec - rozwiązanie Cisco minimalizuje zagrożenia wewnętrznych sieci firm - zaznaczono.

Liderem są Chiny, gdzie nowe sposoby płatności są już dostępne w wielu branżach, nawet w niektórych sieciach fast-foodów. "Dzięki tej technologii, opracowanej przez Ant Group, spółkę macierzystą Alipay - największej chińskiej platformy płatności cyfrowych, gość restauracji płaci skanem swojej twarzy, który wykonuje się za pomocą kamery wbudowanej w ekran dotykowy urządzenia POS, używanego do składania zamówień. Korzystanie z takiej futurystycznej technologii biometrycznej stopniowo staje się głównym nurtem na szybko rozwijającym się rynku płatności w Chinach" - podkreślono.

Wg ankiety przeprowadzonej przez UBS Evidence Lab, ok. 21 proc. kupujących w aplikacji Ant's Alipay i w konkurencyjnej usłudze WeChat Pay firmy Tencent raz lub dwa razy w tygodniu korzysta z systemów płatności poprzez rozpoznawanie twarzy. "Analitycy UBS uważają, że postęp technologii biometrycznej w Chinach toruje drogę dla nowego, bogatego w dane, płynnego ekosystemu płatności obejmującego detalistów, banki i grupy telekomunikacyjne. Przewidują, że pomoże to w pobudzeniu wzrostu gospodarczego w Chinach, które znacznie wykraczą poza technologie klasycznych płatności zbliżeniowych - najpopularniejszych zarówno w Chinach, jak i na całym świecie" - przekazano.

Inna analiza przeprowadzona przez UBS China 360 wykazała, że do końca 2019 r. dwa systemy płatności biometrycznych dotarły już do 300 chińskich miast, gdzie zostały wdrożone przez szerokie grono kupców. Wg UBS China 360, jedna z popularniejszych w tym kraju metod płatności - za pomocą kodów QR, osiągnęła już pełne nasycenie nawet w chińskich miastach, tymczasem popularność Alipay i WeChat Pay cały czas rośnie.

Analitycy UBS zwrócili uwagę, że transakcje kartą i te, które wymagają zeskanowania kodu QR, trwają ok. 15 sekund, podczas gdy przy rozpoznawaniu twarzy cały proces weryfikacji danych biometrycznych użytkownika i przetwarzania transakcji zajmuje ok. jednej sekundy.

"UBS wierzy, że wygrani w świecie +nowego handlu detalicznego+ zostaną zdefiniowani nie tylko przez projekt ich oferty omnichannel, ale przez to, która firma ma najbardziej kompleksowy zestaw danych biometrycznych, detalicznych i transakcyjnych. Eksperci UBS dodają, że na dłuższą metę w pełni bezkontaktowy i płynny system płatności biometrycznych będzie skomercjonalizowany przez bardziej znanych sprzedawców detalicznych, którzy mają odpowiednie zasoby, m.in. w obszarze danych konsumenckich i przewagę technologiczną" - wskazano.

W informacji zauważono, że w Polsce sektor bankowości zainicjował wprowadzenie wybranych procesów przy wykorzystaniu biometrii. W 2010 roku Podkarpacki Bank Spółdzielczy jako pierwszy bank w Europie wdrożył produkcyjnie biometrię naczyń krwionośnych palca w swoich bankomatach w celu usprawnienia wypłat świadczeń społecznych.

Przytoczono dane ZBP, zgodnie z którymi obecnie polskie banki wykorzystują kilka technologii: Finger Vein - biometrię naczyń krwionośnych palca, FingerPrint - biometrię linii papilarnych palca, biometrię głosową oraz biometrię odręcznego podpisu. Weryfikację wykorzystuje się m.in. do potwierdzania transakcji, wypłat/wpłat w bankomatach sieci PlanetCash bez karty, zalogowania się do systemu transakcyjnego, autoryzowania operacji kasowych, podpisywania dokumentów.

Powołano się też na badanie Visa, z którego wynika, że 62 proc. ankietowanych konsumentów z Polski zadeklarowało gotowość korzystania z biometrii zamiast z hasła do weryfikacji płatności. (PAP)

kmz/ pad/

Kraj i świat

2021-03-01, godz. 11:20 Kielce/ 25-latka zatrzymana za płacenie fałszywymi banknotami Do ośmiu lat więzienia grozi 25-letniej mieszkance województwa śląskiego, zatrzymanej w piątek w Kielcach. Kobieta wpadła w centrum miasta na próbie wprowadzenia… » więcej 2021-03-01, godz. 11:20 Tokio - dwukrotny złoty medalista nie chce się zaszczepić na Covid-19 'Jeżeli będę musiał się zaszczepić na Covid-19, zrezygnuję ze startu w igrzyskach olimpijskich w Tokio' - zapowiedział jamajski lekkoatleta, dwukrotny… » więcej 2021-03-01, godz. 11:20 Fixing NBP: euro 4,5231 Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5231 - poinformował NBP. (PAP Biznes) » więcej 2021-03-01, godz. 11:20 Ponad 3,3 mln szczepień przeciw COVID-19; blisko 3,5 tys. niepożądanych odczynów W Polsce wykonano dotąd ponad 3,3 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,1 mln drugą dawką. Po iniekcjach zgłoszono blisko 3,5 tys. niepożądanych… » więcej 2021-03-01, godz. 11:20 Spis tematów Serwisu Infograficznego 1.03.2021 r. Dziś opublikujemy następujące infografiki: GOSPODARKA-GUS Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych według województw w 2020 r. HISTORIA-ŻOŁNIERZE… » więcej 2021-03-01, godz. 11:20 Warmińsko-Mazurskie/ Miał ochotę na coś słodkiego - ukradł dwie skrzynki pączków Policjanci z Węgorzewa zatrzymali 40-latka, który ukradł sprzed sklepu dwie skrzynki pączków. Mężczyzna tłumaczył dzielnicowemu, że 'miał ochotę na… » więcej 2021-03-01, godz. 11:10 "Złoty But" - Lewandowski na czele, Polak znów doceniony przez "Kickera" Piłkarz Bayernu Monachium Robert Lewandowski, który zdobył w sobotnim meczu niemieckiej ekstraklasy z FC Koeln dwa gole, znalazł się w drużynie kolejki magazynu… » więcej 2021-03-01, godz. 11:10 Kuczmierowski: do Polski dotarła dostawa 380 tys. szczepionek od Pfizera i 230 tys. od AstryZeneki W poniedziałek rano do Polski dotarła dostawa ok. 380 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer i 230 tys. od firmy AstraZeneca - poinformował PAP prezes Rządowej… » więcej 2021-03-01, godz. 11:10 Zachodniopomorskie/ Śledztwo ws. auta, które wpadło do wody w Dziwnowie Prokuratura prowadzi śledztwo ws. auta, które w Dziwnowie (Zachodniopomorskie) wpadło do wody - poinformowała PAP szczecińska prokuratura. Autem podróżowała… » więcej 2021-03-01, godz. 11:10 Białystok/ Kwiaty w miejscach pamięci, akcja billboardowa w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wieńce i kwiaty w miejscach pamięci związanych z podziemiem niepodległościowym, w kilku lokalizacjach duże billboardy prezentujące postać ppłk. Łukasza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »