Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-23, 12:40 Autor: PAP

Weber: w pierwszej kolejności chcemy skoncentrować się na poprawie przejść dla pieszych (krótka4)

W ramach "Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024" za kwotę 2,5 mld zł chcemy w pierwszej kolejności skoncentrować się na poprawie przejść dla pieszych; będziemy budować m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe - zapowiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek "Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024".

Jak powiedział na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Rafał Weber, na ten cel zabezpieczono 2,5 mld zł. "W pierwszej kolejności skoncentrujemy się na poprawie przejść dla pieszych" - dodał.

"Chcemy doświetlić przejścia dla pieszych, chcemy poprawić ich otoczenie, tak aby dawały poczucie bezpieczeństwa wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie pieszym, którzy chcą przejść na drugą stronę jezdni, ale również byli widoczni z dalszej odległości przez kierujących pojazdami" - powiedział Weber.

Jak wskazał, "to bardzo ważne, aby kierujący pojazdem ze znacznej odległości widział nie tylko pieszego, który przechodzi przez jezdnię, ale widział pieszego, który zbliża się do jezdni, pieszego, który być może przez to przejście dla pieszych będzie przechodził".

"Dlatego w pierwszej chwili będziemy chcieli doświetlić wszystkie przejścia dla pieszych, które są drogami krajowymi, ale także (...) będziemy w takim drugim komponencie wspierać zarządców samorządowych w tym, aby oni również wykonali ten duży wysiłek na drogach samorządowych" - zapowiedział.

Wiceminister przekazał, że w ramach tego programu budowane będą również chodniki, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, bezpieczne skrzyżowania - czy to z sygnalizacją świetlną, czy to w postaci ronda. "Będziemy budowali lewoskręty, azyle, zatoki autobusowe, czyli wszystkie te elementy, które w bezpośredni sposób ułatwiają poruszanie się niechronionych uczestników ruchu drogowego" - tłumaczył.

Jak dodał, "mamy na to 4 lata, natomiast już zabieramy się do pracy, już zidentyfikowaliśmy te przejścia dla pieszych, które wymagają naszej interwencji, wymagają zabiegów w ramach tego programu i jestem przekonany, że efekty programu bezpieczna infrastruktura będą widoczne bardzo szybko".

"Inwestycje drogowe, edukacja i prawo - te trzy elementy składają się na całość jeśli chodzi o budowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tej chwili wchodzimy z pełną mocą, można powiedzieć na piątym biegu, w inwestycje drogowe, które mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa" - powiedział. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Kraj i świat

2021-03-01, godz. 10:30 Liga NHL - Kane strzelił 400. gola w karierze Patrick Kane zdobył 400. gola w karierze, a jego Chicago Blackhawks pokonali Detroit Red Wings 7:2 w niedzielnym meczu hokejowej ligi NHL. Ostatnią tercję 'Czarne… » więcej 2021-03-01, godz. 10:30 Rosja/ Moskiewski sąd: ETPC nie ma prawa dawać zaleceń sądom rosyjskim Moskiewski Sąd Miejski w uzasadnieniu decyzji dotyczących Aleksieja Nawalnego oświadczył, że Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC), który zażądał… » więcej 2021-03-01, godz. 10:30 Słupsk/ Do 7 marca szpital zamierza zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich nauczycieli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku do 7 marca planuje zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich zgłoszonych do przyjęcia preparatu nauczycieli z regionu… » więcej 2021-03-01, godz. 10:30 Łódzkie/ Pijany zasnął przed przejazdem kolejowym Nawet 2 lata pozbawienia wolności grożą 36-latkowi, który usiadł za kierownicą mając ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna był tak pijany… » więcej 2021-03-01, godz. 10:30 Gdynia gospodarzem lipcowego turnieju WTA, Matkowski dyrektorem imprezy Gdynia będzie gospodarzem turnieju WTA, który odbędzie się w dniach 17-25 lipca. Organizatorem jest firma Tennis Consulting, której prezesem jest Tomasz Świątek… » więcej 2021-03-01, godz. 10:30 Sacha Baron Cohen odbierając Złoty Glob podziękował ochroniarzowi, który dwukrotnie uratował mu życie Słynny brytyjski filmowiec znalazł się w gronie zwycięzców tegorocznej edycji Złotych Globów. Za występ w kontynuacji „Borata” Cohen otrzymał nagrodę… » więcej 2021-03-01, godz. 10:30 Zachodniopomorskie/ Szyszkobranie w Krzywym Lesie Leśnicy z nadleśnictwa Gryfino (Zachodniopomorskie) dokonali pierwszej próby pozyskania szyszek z drzew tworzących Krzywy Las. To krok w stronę rewitalizacji… » więcej 2021-03-01, godz. 10:20 Ministerstwo Zdrowia: z powodu koronawirusa w szpitalach jest 14,9 tys. osób, tydzień temu było 12,8 tys. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 14 929 osób. Pod respiratorami jest 1509 pacjentów - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-03-01, godz. 10:20 PIE: Bardzo dobry wynik PMI, spodziewamy się silnego wzrostu produkcji w I kw. br. Indeks PMI znacznie wzrósł w lutym, podążając za trendami europejskimi. Spodziewamy się silnego wzrostu produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale - komentuje… » więcej 2021-03-01, godz. 10:20 Bank Pekao: poprawa kondycji w przemyśle głównie dzięki większym zamówieniom Poprawa kondycji w przemyśle miała szeroko zakrojony charakter, jej źródłem jest przede wszystkim wzrost zamówień, w szczególności eksportowych - napisał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »