Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-20, 10:10 Autor: PAP

Edukacja domowa czy edukacja zdalna? (MediaRoom)

Edukacja domowa czy edukacja zdalna? Epidemia koronawirusa pokazała, że warto zastanowić się nad przemodelowaniem systemu edukacji, zwłaszcza że w polskim prawie od 11 lat obowiązują przepisy pozwalające na edukację domową uczniów objętych obowiązkiem szkolnym. Sprawnie działała do 2018 r. w kraju sieć szkół Salomon. Rozwiązania przyjęte przez twórców Salomona, Pawła i Marzenę Zakrzewskich, doskonale sprawdzałyby się w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 12 marca 2020 r. w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zawieszone zostały stacjonarne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Od 25 marca wprowadzono obowiązek prowadzenia edukacji zdalnej.

Według szacunków ekspertów Banku Światowego zawartych w opublikowanym w czerwcu zeszłego roku raporcie, zdalna edukacja powoduje u uczniów takie luki, jakby z całego okresu edukacji wycięto im ponad semestr. Nic więc dziwnego, że zaczyna się prawdziwy boom na edukację domową.

Do tej pory, zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, „dyrektor szkoły mógł na wniosek rodziców zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą”. Do wniosku należało dołączyć m.in. właśnie opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Edukacja domowa - ustawowo zwana „edukacją pozaszkolną” - daje szansę i stwarza warunki do naturalnego i samodzielnego uczenia się, z uwzględnieniem indywidualnych możliwości, potrzeb i tempa rozwoju dzieci i młodzieży.

Przed 11 laty w Polsce otworzyły się szeroko drzwi do prawdziwej edukacyjnej rewolucji. W 2009 roku doprowadzone do korzystnych zmian w przepisach i dopuszczono edukację domową oraz nowy rodzaj szkół prywatnych.

Prekursorami działań związanych z edukacją domową już kilka lat wcześniej byli Paweł i Marzena Zakrzewscy, którzy tworzyli kluby edukacji spersonalizowanej i demokratycznej. W 2009 zredagowali i wydali w wielotysięcznym nakładzie obszerną pracę zbiorową pt. „Edukacja domowa w Polsce. Teoria i praktyka”. Placówki Zakrzewskich działały tak w Warszawie, jak i w innych miejscach – również poza Polską.

Paweł i Marzena Zakrzewscy zorganizowali nowatorskie, bezpłatne placówki oświatowe Salomon, które działały w oparciu o kluby edukacji spersonalizowanej i demokratycznej. Powstawały stopniowo od 2009 roku w miarę upowszechniania się w Polsce edukacji domowej.

Szkoły swoim zasięgiem objęły teren całej Polski. Ostatnia taka szkoła została zlikwidowana w roku szkolnym 2018/2019 w województwie lubelskim.

Uczniom oferowały zajęcia w klubach edukacyjnych, dostęp do nowoczesnej platformy e-learningowej, innowacyjny e-tornister, spersonalizowane rodzinne wioski edukacyjne, bon oświatowy, który przyznawany był w formie stypendium przeznaczonego na realizację zajęć pozaszkolnych.

Szkoły Salomon Pawła i Marzeny Zakrzewskich opracowywały i wydawały też m.in. dla swoich uczniów innowacyjne boksy edukacyjne, a dla rodziców poradniki tematyczne. W szczytowym okresie rozwoju Szkoła Salomon zrzeszała ok. 50 tysięcy uczniów.

Jak podkreślali Zakrzewscy, ich placówki cieszyły się świetną opinią, a rodzice mocno angażowali się we współpracę, dzięki której ich dzieci osiągały dobre wyniki w nauce i świetnie zdawały egzaminy państwowe.

W 2013 roku rozpoczęły się bardzo częste kontrole skarbowe Szkoły Salomon. Stołeczny ratusz nakazał zespołowi Szkół Salomon zwrot prawie całości dotacji oświatowej za rok 2013. Placówka próbowała się odwoływać, ale miasto nie uznało argumentów szkoły. Jak podawało wtedy biuro prasowe ratusza, „kontrola, która zakończyła się w ubiegłym roku wskazała na szereg niezgodnych z przepisami oświatowymi wydatków i źle prowadzoną dokumentację”.

W wyniku prowadzonych działań kontrolnych ostatni ośrodek Salomon został zamknięty w roku szkolnym 2018/2019.

Zakrzewscy twierdzili, że dokumentacja była prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zwrócili się więc o pomoc m.in. do organizacji pożytku społecznego oraz do parlamentarzystów. Do laski marszałkowskiej wpłynęły interpelacje poselskie w ich sprawie. Np. jedną z nich złożył 29.11.2018 poseł Tomasz Kostuś, który napisał w niej: „Według zgromadzonych informacji Urząd m. st. Warszawy, wszedł w spór prawny z Pawłem i Marzeną Zakrzewskimi, zgodnie z przedstawioną dokumentacją zostały podważone uprawnienia szkół Salomon do pobierania części dotacji oświatowej na uczniów szkoły, którzy realizowali obowiązek szkolny poza placówką. Zgodnie z tym w szkołach Salomon zostały przeprowadzone liczne kontrole, w tym urzędu miasta oraz innych instytucji, które zostały powiadomione o możliwych nieprawidłowościach w pobieraniu dotacji oraz rozliczania się z nich. Według właścicieli szkół takie działania urzędu doprowadziły do wielomiesięcznych kontroli, które bezpośrednio miały wpływ na działanie jednostek a w konsekwencji doprowadziły do ich zamknięcia”.

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B7BJM7

Następnie poseł Kostuś pytał m.in.: Czy Urząd m. st. Warszawy poprawnie przeprowadził kontrolę w placówkach szkoły oraz czy były uzasadnione przyczyny podjęcia takich działań?; Jakie inne instytucje przeprowadziły kontrolę w szkołach Salomon oraz jakie wydały w tej sprawie decyzje?; Na jakiej podstawie szkoły Salomon zostały wykreślone z listy ewidencji szkół?

W czasie, gdy Zakrzewscy z sukcesami walczą o wolną edukację, oświata w Polsce powoli, ale konsekwentnie się zmienia. Po 11 latach od wejścia w życie nowych przepisów system zdążył się przyzwyczaić do tego, że w Polsce mogą kształcić się uczniowie edukacji domowej. Ewolucja, chociaż opóźniona, powoli dociera do szkół. Placówki prywatne i społeczne konkurują o najlepszych uczniów, a szkoły państwowe poprzez naśladownictwo tych pierwszych powoli zmieniają się na lepsze. Kilkanaście tysięcy uczniów korzysta już z nowoczesnych rozwiązań typu e-tornister, gdzie książki zastąpiono mądrym inteligentnym cyfrowym tornistrem – pioniersko wdrażanym w placówkach Pawła i Marzeny Zakrzewskich kilka lat wcześniej.

Źródło informacji: Media Solution Daniel Fabrykiewicz

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

Kraj i świat

2021-03-02, godz. 02:10 Kanada/ Początek rozprawy w sprawie ekstradycji wiceprezes Huawei do USA W sądzie w Vancouver rozpoczęła się w poniedziałek rozprawa w sprawie ekstradycji do USA wiceprezes Huawei Meng Wanzhou. Jej prawnicy starają się dowieść… » więcej 2021-03-02, godz. 01:30 Kobieta, która nadzorowała budowę ramienia łazika Perseverance, przybyła do USA nie znając języka 'Kiedyś sprzątałam domy, dziś próbuję dowiedzieć się, czy istnieje życie na innej planecie' - powiedziała Diana Trujillo, która jest kolumbijskim inżynierem… » więcej 2021-03-02, godz. 01:10 Ekwador/ Minister zdrowia ustąpił ze stanowiska; w tle skandal ze szczepieniem przeciwko Covid-19 Ekwadorski minister zdrowia Juan Carlos Zevallos zrezygnował ze stanowiska. Jest oskarżany o nierówną dystrybucję szczepionek w pilotażowym programie szczepień… » więcej 2021-03-02, godz. 00:50 USA/ Senat zatwierdził kandydaturę Cardony na stanowisko ministra edukacji Amerykański Senat zatwierdził w poniedziałek Miguela Cardonę na stanowisku ministra edukacji USA. Jego kandydatura została zaaprobowana stosunkiem głosów… » więcej 2021-03-02, godz. 00:40 Poszukiwani są kandydaci do pracy marzeń! Oglądania serialu "Przyjaciele" za sowite wynagrodzenie Wielu z nas robiło to dla czystej przyjemności, teraz można dostać za to sowitą zapłatę. Best Value Schools, witryna z rankingiem szkół wyższych i uniwersytetów… » więcej 2021-03-02, godz. 00:30 Wręczono nagrody I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” Serial „Ludzie i bogowie”, spektakl „Dziady” w wykonaniu zespołu Teatru Wierszalin oraz film historyczny „Wojna światów” znalazły się wśród… » więcej 2021-03-02, godz. 00:20 Francja wykorzystała zaledwie jedną czwartą swej puli szczepionki AstraZeneca Francja wykorzystała jedną czwartą przydzielonej jej puli szczepionki AstraZeneca na Covid-19 - potwierdziło ministerstwo zdrowia w poniedziałek, odnosząc… » więcej 2021-03-02, godz. 00:10 Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski nakręcili internetowy program komediowy Gdy wybuchła pandemia, Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski nie załamywali rąk. Znane aktorskie małżeństwo zabrało się za realizację komediowego… » więcej 2021-03-01, godz. 23:40 COGNOR HOLDING SA Raport okresowy roczny skonsolidowany za 2020 RS Raport okresowy roczny skonsolidowany za 2020 RS » więcej 2021-03-01, godz. 23:30 IMGW ostrzega przed gęstą mgłą w kilku powiatach woj. dolnośląskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł przed gęstą mgłą w czterech powiatach województwa dolnośląskiego. W niektórych miejscach widzialność… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »