Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-05, 11:40 Autor: PAP

Lichocka o propozycji Lewicy ws. aborcji: ta propozycja nie jest rozwiązaniem

Ta propozycja nie jest rozwiązaniem; ta propozycja zmierza do tego, żeby doprowadzić do aborcji na życzenie, a na to nie ma zgody większości Polaków - oceniła w piątek zgłoszoną przez Lewicę propozycję tzw. ustawy ratunkowej ws. aborcji posłanka PiS Joanna Lichocka.

W dyskusji w TV Republika Joanna Lichocka (PiS) odniosła się do proponowanej przez Lewicę "ustawy ratunkowej", która jest odpowiedzią na opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrzył przepisy antyaborcyjne.

"Ta propozycja nie jest rozwiązaniem. Ta propozycja zmierza do tego, żeby doprowadzić do aborcji na życzenie, a na to nie ma zgody większości Polaków" - oceniła posłanka PiS.

Zwróciła uwagę, że nie ma "po prostu takiej zgody moralnej (...), żeby można było przerwać ciążę bez względu na wszystko - po prostu, ot, tak - bo to jest kaprys kobiety albo kaprys mężczyzny, który wymaga, zmusza ją do tego".

"Wydaje mi się, że bardzo poważny problem etyczny, problem również medyczny sprowadzają państwo (Lewica - PAP) do walki politycznej. I opowiadają państwo różne rzeczy, niezbyt prawdziwe i niezbyt uczciwe w celu po prostu popularyzacji własnej partii, własnych osób" - powiedziała Lichocka.

"To jest po prostu walka polityczna - tymczasem mamy rzeczywiście bardzo poważny problem" - stwierdziła posłanka PiS.

W poniedziałek posłanki Lewicy Magdalena Biejat, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Anna Maria Żukowska zaprosiły posłów innych ugrupowań na piątkowe spotkanie w sprawie rozwiązań po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Według nich potrzebne są natychmiastowe działania i przyjęcie ustawy ratunkowej, która depenalizuje pomoc przy aborcji. Oprócz Lewicy swój udział zapowiedziały: KO i PSL.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK uznał za niekonstytucyjne. Pozostałe dwa przypadki, w których aborcja jest nadal zgodna z prawem, to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ itm/

Kraj i świat

2021-08-04, godz. 15:10 Hołownia: potrzebne systemowe załatwienie sprawy wynagrodzeń polityków Sprawa wynagrodzeń polityków powinna być załatwiona systemowo i powiązana z sytuacją gospodarczą - mówił w środę lider Polski 2050 Szymon Hołownia… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 Müller: Mąż Cimanouskiej otrzymał polską wizę humanitarną Mąż Krysciny Cimanouskiej otrzymał polską wizę humanitarną; sama Cimanouska pozostaje pod opieką polskich służb dyplomatycznych - poinformował w środę… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 TFI QUERCUS SA wartości jednostek uczestnictwa TFI QUERCUS SA wartości jednostek na dzień: 2021-08-03 » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 Rzecznik rządu: jeśli liczba zachorowań na Covid-19 zwiększy się, mogą być wprowadzone obostrzenia sektorowe W przypadku zwiększenia się liczby zachorowań na Covid-19 mogą być wprowadzone sektorowe obostrzenia, które będą dostosowane do realnej skali zagrożenia… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 Tokio/lekkoatletyka – Gliński pogratulował młociarzom i Dobkowi Wielkie gratulacje dla Wojciecha Nowickiego, Pawła Fajdka i Partyka Dobka - przekazał na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 Łódzkie/ Blokujący dk 12 rolnicy chcą spotkania z premierem Rolnicy blokujący drogę krajową nr 12 pod Piotrkowem Trybunalskim (woj. łódzkie) wysłali do premiera pismo z prośbą o spotkanie. Jak zapowiedzieli, ich… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 Tokio/ciężary - Tałachadze z drugim złotem igrzysk i trzema rekordami świata Gruzin Łasza Tałachadze (kat. +109 kg) po raz drugi w karierze został mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów. Na pomoście w Tokio poprawił trzy własne… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 ALLIANZ POLSKA OFE wartość jednostki rozrachunkowej ALLIANZ Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 Kraków/ Kolejne zmiany w komunikacji miejskiej przy szpitalu w Prokocimiu Od 9 sierpnia wprowadzone zostaną kolejne zmiany w komunikacji miejskiej w rejonie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu. Nieczynny będzie… » więcej 2021-08-04, godz. 15:10 ALLIANZ POLSKA OFE miesięczna struktura aktywów ALLIANZ Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »