Radio Opole » Gospodarka
2023-02-06, 18:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia

Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia fot. Wody Polskie
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia fot. Wody Polskie
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej podpisano wielostronne porozumienie na realizację tej strategicznej inwestycji.
W spotkaniu wzięli udział między innymi wiceministrowie Michał Woś z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiciele PGW Wody Polskie, wojewoda opolski i śląski, parlamentarzyści i samorządowcy.

Zbiornik Kotlarnia ma pełnić funkcję retencyjną, chroniąc okoliczne miejscowości przed skutkami powodzi, a lasy przed suszą. Ma być też wykorzystywany do celów rekreacyjnych.

- Na ten zbiornik mieszkańcy regionu czekają już kilkadziesiąt lat – mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. - To jest kluczowy zbiornik dla realizacji wszystkich innych planów wodnych. Oczywiście ważny dla regionu pod względem zabezpieczenia powodziowego, pod względem poziomu wody. Bez tego zbiornika nie są możliwe kolejne inwestycje z drogą wodną na Śląsk czy ambitna, gigantyczna inwestycja w kierunku Ostrawy. Konieczne są te zbiorniki, które będą regulowały poziom wody.

- Rzeka Bierawka na co dzień wygląda niepozornie, ale w czasie intensywnych opadów deszczu stwarza zagrożenie powodziowe dla okolicznych miejscowości – dodaje Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Jeżeli mamy wysokie stany na Bierawce, to się kończy w konsekwencji wysokimi stanami na Odrze. To porozumienie o tym, że powstanie ten długo obiecywany zbiornik w Kotlarni, jest dla mnie i dla mieszkańców województwa opolskiego, powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, Kędzierzyna-Koźla najlepszą wiadomością, jaka mogła być przekazana mieszkańcom powiatu i województwa opolskiego i dlatego, tak bardzo się z niej cieszę i tak bardzo gratuluję.

- Gmina Bierawa do tej pory nie jest w pełni zabezpieczona na wypadek powodzi. Nowy zbiornik ma to zmienić – przypomina Krzysztof Ficoń, wójt gminy. - W momencie, gdy radni naszej gminy wyznaczyli ten kierunek retencji dla rzeki Bierawki, to zyskało od razu akceptację naszych mieszkańców, bo parę miejscowości nadodrzańskich niestety do dnia dzisiejszego ma obawy w momencie anomalii pogodowych.

Głównym inwestorem budowy zbiornika jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które w tym roku planuje wyłonienie wykonawcy projektu.

- Wiemy, że to jest inwestycja niezwykle ważna z punktu widzenia przeciwdziałania skutkom suszy i skutkom powodzi. Wiemy też, że to jest jedna z bardzo dobrych stron z punktu widzenia środowiskowego do rekultywacji tego typu obiektów, jakim jest wyrobisko pokopalniane piasku - dodaje Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Zbiornik Kotlarnia będzie miał powierzchnię ponad 900 hektarów i pojemność 40 mln metrów sześciennych wody, w tym 24 mln metrów sześciennych rezerwy powodziowej.

Według planów ma powstać do 2029 roku. Szacowany koszt inwestycji wynosi 180 mln złotych.
Michał Woś
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Ficoń
Mirosław Kurz

Gospodarka

2023-03-24, godz. 13:48 Usterki usunięte, most na Bolko w Opolu już w pełni drożny Zakończył się wyczekiwany remont przeprawy łączącej wyspę Bolko z Pasieką w Opolu. Konstrukcja, która była zrewitalizowana kilka lat temu miała liczne… » więcej 2023-03-24, godz. 10:13 Tomasz Ognisty o podziale gruntów po Top Farms oraz kondycji polskiego rolnictwa - Obietnica, a jej realizacja - to są dwie różne rzeczy - tak o zapowiedziach ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka mówił dziś (24.03) w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-03-24, godz. 07:30 W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim przybyło 85 nowych firm Biznes w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim ma się całkiem nieźle. Choć spodziewano się negatywnych skutków recesji gospodarczej i zamykania firm, tak się… » więcej 2023-03-23, godz. 17:15 Opole: WSB pogłębi współpracę z KAS o projekty badawcze i dane analityczne Były już staże, praktyki i wspólne konferencje naukowe, teraz czas na projekty badawcze. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu zacieśnia współpracę z Krajową… » więcej 2023-03-23, godz. 13:00 Deklaracja ministra Kowalczyka. 5 tysięcy hektarów firmy Top Farms ma w tym roku trafić do rolników Od spotkania z rolnikami w kombinacie rolnym w Kietrzu rozpoczęła się dzisiejsza wizyta Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi na Opolszczyźnie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:57 "W Polsce lasów nie ubyło, tylko przybyło". Nadleśniczy Marek Cholewa o konflikcie leśników z ekologami - Konflikt ma naturę ideologiczną, a nie ekologiczną - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Państwowego Gospodarstwa Leśnego… » więcej 2023-03-23, godz. 07:00 Władze Białej chcą zniwelować dysproporcje w opłatach za media komunalne Mieszkańcy Białej nie będą mieli w tym roku podwyżek opłat za odprowadzane ścieki. Skorzystają na dopłatach uchwalonych przez lokalny samorząd. W gminie… » więcej 2023-03-22, godz. 15:00 Bogata oferta zakładów pracy na targach w Głubczycach Blisko 40 wystawców wzięło dziś (22.03) udział w Transgranicznych Targach Pracy i Giełdzie Edukacji w Głubczycach. Swoją ofertę prezentowali najwięksi… » więcej 2023-03-22, godz. 13:30 ZDW nie zapomina o remoncie DW 494 w Łowoszowie. Przetarg w tym roku? Dokumentacja jest gotowa, trwa końcowy etap uzyskiwania pozwoleń. To informacje o gruntownej przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 494 w Łowoszowie obok… » więcej 2023-03-21, godz. 19:30 Polska cebula trafia na eksport. Wysokie ceny na bazarach, Polacy oszczędzają Cebula i pomidory - to warzywa, które w ostatnich miesiącach notują najwyższe wzrosty cen. Część sprzedawców uspokaja jednak, że to efekt sezonowych podwyżek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »