Radio Opole » Gospodarka
2023-02-06, 18:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia

Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia fot. Wody Polskie
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia fot. Wody Polskie
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Porozumienie w sprawie zbiornika Kotlarnia [fot. PAP/Zbigniew Meissner]
Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej podpisano wielostronne porozumienie na realizację tej strategicznej inwestycji.
W spotkaniu wzięli udział między innymi wiceministrowie Michał Woś z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiciele PGW Wody Polskie, wojewoda opolski i śląski, parlamentarzyści i samorządowcy.

Zbiornik Kotlarnia ma pełnić funkcję retencyjną, chroniąc okoliczne miejscowości przed skutkami powodzi, a lasy przed suszą. Ma być też wykorzystywany do celów rekreacyjnych.

- Na ten zbiornik mieszkańcy regionu czekają już kilkadziesiąt lat – mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. - To jest kluczowy zbiornik dla realizacji wszystkich innych planów wodnych. Oczywiście ważny dla regionu pod względem zabezpieczenia powodziowego, pod względem poziomu wody. Bez tego zbiornika nie są możliwe kolejne inwestycje z drogą wodną na Śląsk czy ambitna, gigantyczna inwestycja w kierunku Ostrawy. Konieczne są te zbiorniki, które będą regulowały poziom wody.

- Rzeka Bierawka na co dzień wygląda niepozornie, ale w czasie intensywnych opadów deszczu stwarza zagrożenie powodziowe dla okolicznych miejscowości – dodaje Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Jeżeli mamy wysokie stany na Bierawce, to się kończy w konsekwencji wysokimi stanami na Odrze. To porozumienie o tym, że powstanie ten długo obiecywany zbiornik w Kotlarni, jest dla mnie i dla mieszkańców województwa opolskiego, powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, Kędzierzyna-Koźla najlepszą wiadomością, jaka mogła być przekazana mieszkańcom powiatu i województwa opolskiego i dlatego, tak bardzo się z niej cieszę i tak bardzo gratuluję.

- Gmina Bierawa do tej pory nie jest w pełni zabezpieczona na wypadek powodzi. Nowy zbiornik ma to zmienić – przypomina Krzysztof Ficoń, wójt gminy. - W momencie, gdy radni naszej gminy wyznaczyli ten kierunek retencji dla rzeki Bierawki, to zyskało od razu akceptację naszych mieszkańców, bo parę miejscowości nadodrzańskich niestety do dnia dzisiejszego ma obawy w momencie anomalii pogodowych.

Głównym inwestorem budowy zbiornika jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które w tym roku planuje wyłonienie wykonawcy projektu.

- Wiemy, że to jest inwestycja niezwykle ważna z punktu widzenia przeciwdziałania skutkom suszy i skutkom powodzi. Wiemy też, że to jest jedna z bardzo dobrych stron z punktu widzenia środowiskowego do rekultywacji tego typu obiektów, jakim jest wyrobisko pokopalniane piasku - dodaje Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Zbiornik Kotlarnia będzie miał powierzchnię ponad 900 hektarów i pojemność 40 mln metrów sześciennych wody, w tym 24 mln metrów sześciennych rezerwy powodziowej.

Według planów ma powstać do 2029 roku. Szacowany koszt inwestycji wynosi 180 mln złotych.
Michał Woś
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Ficoń
Mirosław Kurz

Gospodarka

2024-04-25, godz. 15:30 Przedstawiciele przemysłu o wyzwaniach Zielonego Ładu dla różnych branż gospodarki Wyzwania, jakie stawiają wymogi unijnego Zielonego Ładu przed przemysłem - to temat dyskusji podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. » więcej 2024-04-25, godz. 13:30 Zasady bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Konkurs dla uczniów Autorzy najlepszych prac plastycznych i rymowanek dotyczących bezpieczeństwa pracy w rolnictwie zostali dziś (25.04) nagrodzeni w opolskiej Izbie Rolniczej. » więcej 2024-04-25, godz. 05:00 O rozwoju biznesu na rynku gruzińskim. V Forum Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w Opolu O perspektywach i trendach w prowadzeniu działalności gospodarczej za granicą, kierunkach rozwoju oraz dobrych praktykach w ekspansji zagranicznej rozmawiano… » więcej 2024-04-24, godz. 16:21 Opolski Festiwal Kariery. Krzysztof Skiba motywował nastolatków do walki o marzenia 'Warto mieć konkretne hobby, bo jeśli ono stanie się naszym źródłem utrzymania, nie przepracujemy w życiu nawet jednego dnia'. Tak mówił Krzysztof Skiba… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 W Nysie debatowano o kierunkach rozwoju biznesu Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie, ale przede wszystkim postępująca reindustrializacja, która wpływa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw -… » więcej 2024-04-23, godz. 13:00 Nowy okres rozliczeniowy w programie „Rodzina 800+”. Wnioski do końca kwietnia Został tydzień na złożenie wniosku o 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18… » więcej 2024-04-23, godz. 09:30 "E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm". Opolska Izba Gospodarcza zaprasza na szkolenie - Nie najlepsze są nastroje w polskim biznesie. Koniunktura w wielu branżach jest słaba - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes… » więcej 2024-04-22, godz. 17:31 Opole: rozpoczęła się trzydniowa konferencja branżowa inżynierów budownictwa 28 referatów o bardzo szerokiej tematyce zostanie wygłoszonych przez trzy dni podczas VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej ECCE 2024 w Opolu… » więcej 2024-04-19, godz. 13:57 Jak zachęcić nastolatków do wyboru szkół branżowych? Deficyt fachowców na rynku pracy to jeden z głównych tematów 7. Warsztatów Orientacji Zawodowej w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Opolu. » więcej 2024-04-19, godz. 06:07 MZK w Nysie świętuje 70. urodziny. Zaczynali bez rozkładu, dziś obsługują wszystkie sołectwa 70 lat działalności na rynku świętuje Miejski Zakład Komunikacji w Nysie. Spółka powstała w lutym 1954 roku. Kursowały wtedy autobusy Mavag o mocy 105… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »