Radio Opole » Gospodarka
2023-02-03, 12:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Ponad 260 milionów euro dla pięciu subregionów. Pieniądze unijne do 2027 podzielone [ZDJĘCIA]

Konferencja marszałka o podziale funduszy europejskich [fot. Adam Dubiński]
Konferencja marszałka o podziale funduszy europejskich [fot. Adam Dubiński]
Konferencja marszałka o podziale funduszy europejskich [fot. Adam Dubiński]
Konferencja marszałka o podziale funduszy europejskich [fot. Adam Dubiński]
Najwięcej dla Aglomeracji Opolskiej skupiającej 22 podmioty, najmniej dla części brzeskiej - w urzędzie marszałkowskim podzielono unijne pieniądze, które trafią do pięciu subregionów województwa.
Podział dokonał się kluczem liczby mieszkańców ale też brano pod uwagę m.in. poziom zanieczyszczenia powietrza na danym terenie czy też liczbę rodzin korzystających z pomocy społecznej.

Do 2027 roku pięć opolskich subregionów będzie miało do skonsumowania 262 miliony euro na tzw. projekty twarde, ale także, po raz pierwszy w historii, na działania społeczne.

- Po stronie projektów twardych stawiamy na poprawę efektywności energetycznej - mówi Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim. - Wszystko to, co związane jest z wymianą źródeł ciepła, ociepleniami. Następny punkt to jest zapobieganie zagrożeniom, czyli wsparcie choćby OSP. Gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka w obiegu zamkniętym, to są nasze PSZOKI.

Do tego bioróżnorodność, niska emisja, dziedzictwo kulturowe oraz turystyka. Po stronie projektów miękkich - to unijne pieniądze na edukację, wsparcie rodziny, usługi zdrowotne dla starszych czy niesamodzielnych oraz opiekę długoterminową.

- Będę namawiał subregiony do działań wielopoziomowych, przez pryzmat życia mieszkańców - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Uczeń dzisiejszej szóstej, siódmej klasy szkoły podstawowej, gdzie organem prowadzącym jest gmina, za trzy, cztery lata będzie uczniem szkoły ponadpodstawowej, gdzie organem prowadzącym jest powiat. I będę bardzo mocno o to prosił, by patrzeć na edukację od wieku przedszkolnego aż po szkołę ponadpodstawową. Podobnie w usługach społecznych.

Plan na najbliższe tygodnie to seria spotkań w subregionach. 10 lutego zbiera się komitet monitorujący. Pierwsze nabory wystartują w marcu.
Karina Bedrunka
Andrzej Buła

Gospodarka

2023-03-22, godz. 15:00 Bogata oferta zakładów pracy na targach w Głubczycach Blisko 40 wystawców wzięło dziś (22.03) udział w Transgranicznych Targach Pracy i Giełdzie Edukacji w Głubczycach. Swoją ofertę prezentowali najwięksi… » więcej 2023-03-22, godz. 13:30 ZDW nie zapomina o remoncie DW 494 w Łowoszowie. Przetarg w tym roku? Dokumentacja jest gotowa, trwa końcowy etap uzyskiwania pozwoleń. To informacje o gruntownej przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 494 w Łowoszowie obok… » więcej 2023-03-21, godz. 19:30 Polska cebula trafia na eksport. Wysokie ceny na bazarach, Polacy oszczędzają Cebula i pomidory - to warzywa, które w ostatnich miesiącach notują najwyższe wzrosty cen. Część sprzedawców uspokaja jednak, że to efekt sezonowych podwyżek… » więcej 2023-03-21, godz. 17:30 Nie dać się rutynie i zmęczeniu. BHP w pracy rolnika W ubiegłym roku Opolszczyzna straciła pierwsze miejsce w kraju pod względem bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Aby to zmienić, opolscy rolnicy wzięli… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Opole: dwa kierunki na Zwierzynieckiej, Mały Rynek dla pieszych Ulica Zwierzyniecka szersza i dwukierunkowa, a Mały Rynek z ograniczonym ruchem samochodów - to założenia zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum Opola… » więcej 2023-03-20, godz. 10:30 "Mieliśmy delegacje z Tajwanu i Japonii". Inwestorzy zainteresowani strefą w Ujeździe - Lokalizacja, media i zasoby ludzkie mają tu ogromne znaczenie - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, odnosząc się do… » więcej 2023-03-19, godz. 11:00 Nowe zadania GDDKiA na 2023 rok. W planach "ekspresówka" i kilka "krajówek" Opolski oddział GDDKiA ogłosił plany inwestycyjne na 2023 rok. Największym zadaniem jest budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11 na odcinku pomiędzy… » więcej 2023-03-19, godz. 10:40 Od przedszkolaka do seniora - unijne pieniądze na rynek pracy Dzięki działaniom realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, będzie można zdobyć nowe kwalifikacje albo zmienić pracę. » więcej 2023-03-18, godz. 13:00 Nie płacą czynszu. Opolskie zajęło drugie miejsce w kraju Mieszkańcy Opolszczyzny na drugim miejscu w kraju pod względem zadłużeń czynszowych. Administratorom budynków zalegają 45,3 mln złotych. » więcej 2023-03-18, godz. 12:15 Jakie mają plany Ukraińcy, którzy przed i w czasie wojny przyjechali na Opolszczyznę? - Uchodźcy z Ukrainy zadomowili się na Opolszczyźnie, czują się tu bezpiecznie. 25% z nich chce tu zostać na dłużej, a może nawet na zawsze. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »