Radio Opole » Gospodarka
2022-09-21, 17:00 Autor: Maja Laksy

Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu. "Tutaj są pokazywane rozwiązania, które stanowią o przyszłości"

Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki po raz kolejny zawitał do Opola [fot.Maja Laksy]
Eksperci z całego kraju wzięli udział w 14. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki, który dziś (21.09) zorganizowano na Politechnice Opolskiej. Tematem przewodnim wykładów i paneli dyskusyjnych był kryzys i wysokie ceny energii elektrycznej. Nie obyło się jednak bez przedstawienia rozwiązań, które mogą temu zapobiec.
- Ekoenergetyka dziś staje się dla nas celem ze względu na to, że ceny energii konwencjonalnej są sześciokrotnie, a w niektórych przypadkach dziesięciokrotnie wyższe - mówi Jacek Walski, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki "Zielony Feniks".

- Tutaj są pokazywane rozwiązania, które stanowią o przyszłości. Jeżeli w tamtym roku, o tej samej porze mówiłem, że cena energii wynosi 800 złotych za 1Mwh, a dzisiaj mówię, że cena energii, w otwieranym przetargu we Wrocławiu w piątek wynosi 2600 złotych, to proszę sobie wyobrazić skalę problemu, o którym rozmawiamy.

Zdaniem Tomasza Drzały, dyrektora Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE , tańszą energię w Polsce może zagwarantować rozwój energetyki odnawialnej.

- Energetyka odnawialna to przede wszystkim energetyka rozproszona, czyli energetyka dla społeczeństw lokalnych, dla gmin, powiatów, która może być w dużym stopniu niezależna od całego naszego systemu krajowego. Źródła, które zabezpieczą energię dla przedsiębiorców, dla gmin, dla urzędów, które są po prostu nieopodal. Nie musimy ciągnąć energii ze Szczecina do Przemyśla, z Białego Stoku do Zgorzelca. Wystarczy, że ta energia będzie produkowana kilka kilometrów od miejsca, w którym tej energii potrzebujemy.

Z kolei Bartłomiej Steczowicz, założyciel i prezes spółki Naatu Operator zaproponował wdrożenie i korzystanie z możliwości, jaką daje elektrownia wirtualna.

- Jeżeli ktoś płaci za prąd 200 złotych, nagle ma płacić 400 złotych, a my mu obniżymy koszty o 30%, to faktycznie nadal będzie płacił więcej niż poprzednio, ale jednak 30% mniej. Przykłady pokazują, że w Stanach Zjednoczonych jest już kilka milionów użytkowników elektrowni wirtualnych. Widać też, że te oszczędności i korzyści są bardzo duże.

Jutro (22.09) odbędzie się kolejny etap festiwalu. Tym razem organizatorzy i uczestnicy zawitają do Katowic, Zabrza i Kamienia Śląskiego.
Jacek Walski
Tomasz Drzał
Bartłomiej Steczowicz

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »