Radio Opole » Gospodarka
2021-07-15, 17:00 Autor: Katarzyna Doros

Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla w połowie gotowa [FILM, ZDJĘCIA]

Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]
Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla, która ma wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta jest już w połowie gotowa. Budowa rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku i choć pogoda krzyżowała plany, nie pomagały też pandemiczne obostrzenia, to prace drogowe przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na powstającym 14-kilometrowym odcinku drogi między Kędzierzynem-Koźlem a Ujazdem pracuje blisko 130 osób.
- Szacujemy to zaawansowanie na około 50% robót. W zasadzie mamy duże zaawansowanie na robotach drogowych. Tutaj mam na myśli roboty ziemne, podbudowy bikruszywowe, także podbudowy bitumiczne. Mamy też mocno zaawansowane obiekty inżynierskie w zakresie konstruowania, fundamentowania, zbrojenia i betonowania przyczółków, powstają także pierwsze ustroje nośne. Mamy też widoczne zarysy wysp przed rondami. Szczególnie to widać na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 426 - mówi Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA.

- Harmonogram wyprzedzamy w części drogowej, jeśli chodzi o formowanie nasypów czy roboty bitumiczne - zauważa Krzysztof Iwan, dyrektor kontraktu budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla z firmy Strabag Infrastruktura Południe. - Trochę inaczej wygląda sprawa w obiektach mostowych, gdzie głównym elementem była dostawa stali, z którą nie ukrywam mamy obecnie problem, m.in. ze względu na wzrost cen. W tej fazie budowy ilość osób zatrudnionych wynosi do 130. Natomiast w momencie, kiedy będą uruchamiane kolejne asortymenty robót wykończeniowych, bariery, oznakowanie pionowe, tych osób w szczytowym momencie będzie do 250.

W ramach obwodnicy powstanie 18 obiektów mostowych. - W tym przypadku stan zaawansowania prac wynosi 40%. Kończymy roboty przygotowawcze - mówi Dariusz Pytel, kierownik robót mostowych. - Jest to 6 mostów prawdziwych, takich nad rzekami, 6 wiaduktów, do tego 5 przejść dla zwierząt i jeden przejazd gospodarczy. Najtrudniejszym obiektem będzie obiekt MD2. To największy obiekt o rozpiętości przęsła 93 metry nad Kanałem Gliwickim, konstrukcja stalowa nad czynnym szlakiem żeglugowym.

- Obwodnica będzie służyć wszystkim, którzy będą się przemieszczać z Kędzierzyna-Koźla w stronę węzła autostrady A4 w Łanach i w przeciwnym kierunku - mówi Marcin Bronkiewicz, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora opolskiego oddziału GDDKiA ds. inwestycji. - Ta inwestycja również ma kolosalne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo. Docelowo będą mogły również korzystać z tego nowego przebiegu samochody przewożące ładunki niebezpieczne związane z produkcją w kędzierzyńskich Azotach.

Szacowana wartość tej inwestycji wynosi 272 miliony złotych. Zakończenie prac zaplanowano na początek listopada 2022 roku. W czwartym kwartale przyszłego roku oddane zostaną także pozostałe trzy obwodnice: Olesna, Praszki i Gorzowa.
Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]
Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]
Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]
Postępy prac na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla [mat. GDDKiA]

Gospodarka

2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej 2021-07-22, godz. 10:15 Pod drogą odkryli rury i kable, których nie było na mapach. Efekt - opóźnienie remontu o kilkanaście tygodni Remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach powinien być już zakończony, ale droga nadal jest rozkopana. Problemem dla drogowców są instalacje znajdujące się… » więcej 2021-07-21, godz. 17:15 Wyremontowano kolejny fragment drogi numer 451. Do użytku oddano odcinek między Pielgrzymowicami a granicą naszego … Zakończyła się przebudowa drogi numer 451 między Pielgrzymowicami a granicą naszego województwa w powiecie namysłowskim. Remont ponad kilometrowego odcinka… » więcej 2021-07-21, godz. 14:00 Pieniądze z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego trafią do pracodawców. Nabór prowadzi również PUP w Głubcz… Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach realizuje nabór wniosków o przyznanie pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Nabór potrwa do końca tego tygo… » więcej 2021-07-20, godz. 11:00 Remontują drogi, że aż trudno przez gminę przejechać W tym roku gmina Ujazd to jeden wielki plac budowy. Realizowanych jest bardzo dużo inwestycji zarówno samorządowych, prywatnych, jak i prowadzonych przez jednostki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »