Radio Opole » Gospodarka
2021-06-18, 16:29 Autor: Katarzyna Doros

Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny. Za nami gala wojewódzka [FILM, ZDJĘCIA]

Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny.
Opolszczyzna jest jednym z regionów, gdzie odnotowuje się najmniej wypadków przy pracy na roli. W ocenie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opolskie gospodarstwa są bezpieczne, a wskaźnik wypadkowości z udziałem dorosłych i dzieci ciągle maleje. Podczas uroczystej gali wojewódzkiej w Wawelnie przyznano nagrody za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne oraz podsumowano konkurs plastyczny poświęcony bezpieczeństwu na wsi.
- Z radością mogę powiedzieć, że poziom wypadków na wsiach bardzo się obniżył - mówi Lech Waloszczyk, dyrektor oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu. - Bo od ponad 400 wypadków rocznie jeszcze 10 lat temu, dziś jest niespełna 200. Spada tez wskaźnik wypadkowości z ponad 10 do 5,2, a myślę, że w tym roku będzie jeszcze lepiej. To pokazuje, że tendencja jest bardzo sprzyjająca. Ale tendencja malejąca, jeśli chodzi o udział dzieci w takich wypadkach, jest jeszcze lepsza.

Zwycięzcami konkursu na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne zostali Małgorzata i Krzysztof Sarniccy z Domaszowic.

Jednym z laureatów konkursu został Robert Kauczor z Białej w powiecie prudnickim. - Prowadzę gospodarstwo około 100 ha razem z dzierżawami - mówi rolnik. - Bezpieczeństwo zaczyna się każdego dnia już przy samym ubiorze, żeby nic nie zostało wciągnięte, poszarpane. My sami nie zauważaliśmy, a obcy zwracali uwagę, że jednak nasze gospodarstwo prowadzone już od dziadka, pradziadka, ojca, teraz my już i syn, jest bezpieczne. Są i nowe maszyny, i obejście jest dobre. Komisja przede wszystkim zwracała uwagę na miejsca, gdzie można się łatwo potknąć. Z kolei estetyczne walory należą do żony, to ona jako współgospodarz dba o kwiaty, firanki, czystość. Dzięki żonie też funkcjonujemy, bo jak my wychodzimy do pracy, to dziennie jest przygotowywany koszyczek jedzenia.

- Dzisiaj opolskie gospodarstwa są stawiane na pierwszym, drugim miejscu w kraju - mówi Violetta Porowska, poseł PiS. - To oznacza, że na terenie opolskich gospodarstw, opolskich wsi po prostu jest bezpiecznie. To jest wielka praca właśnie rolników, rolników, którzy mają świadomość, że trzeba dbać o zwyczajne BHP na terenie wiejskim, na terenie gospodarstw rolnych.

Do konkursu plastycznego zostało zgłoszonych 1500 prac poświęconych bezpieczeństwu na wsi. Konkurs rozgrywano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 szkół podstawowych i klasy 5-8.

- Mój rysunek był podzielony na dwie części i przedstawiał sytuację prawidłową i niebezpieczną - mówi Dominika Kalus ze szkoły Podstawowej w Kujakowicach Dolnych, która zajęła 1 miejsce w regionie, w kategorii dzieci starszych. - Na pierwszym rysunku jest dziecko, które z dorosłym ogląda zwierzęta z bezpiecznej odległości, czyli jest to prawidłowe zachowanie. A na drugim rysunku znajduje się dziecko, które siedzi na przyczepie, a kierowca jedzie tym pojazdem i jest to niebezpieczne zachowanie. Wypisałam też zasady, że m.in. trzeba zachowywać odstęp od maszyn w ruchu.

- Nie wolno nigdy robić nic bez dorosłych, żeby sobie krzywdy nie zrobić. Znam zasady i wiem to, bo mój tata ma gospodarstwo - dodaje Oliwier Kowalski.

- Wiedzą, którą nasi najmłodsi mieszkańcy zyskują m.in. poprzez uczestnictwo w takich konkursach, chroni przed nieszczęśliwymi wypadkami w gospodarstwach rolnych - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Bardzo ważne jest to, aby od najmłodszych lat przekazywać niezbędną i bardzo potrzebną wiedzę dzieciom w szkole dotyczącą bezpieczeństwa na wsi. Umiejętność i wiedza w tym zakresie właśnie w czasie wypoczynku letnich wakacji jest bardzo ważna.

Dodajmy, że była to XI edycja konkursu plastycznego i XVIII edycja Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. A Radio Opole patronowało medialnie uroczystej gali finałowej.
Lech Waloszczyk
Robert Kauczor
Violetta Porowska
laureaci
Teresa Barańska

Gospodarka

2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »