Radio Opole » Gospodarka
2021-06-14, 17:39 Autor: Grzegorz Frankowski

Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią tam, gdzie były PGR-y

Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Gmina Pawłowiczki to jedna z trzech w województwie opolskim z terenami po byłych PGR-ach, która otrzymała 100% dofinansowania do wnioskowanej kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziś w Pawłowiczkach wojewoda opolski Roman Kłosowski wspólnie z parlamentarzystkami Violettą Porowską i Katarzyną Czocharą przekazał czeki dla trzech gmin z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, beneficjentów tego rządowego programu. Gmina Cisek otrzymała 350 tys. zł, Pawłowiczki 243 tys. zł, a gmina Reńska Wieś 63 tys. zł.
- To był wielki błąd, że o tych gminach i o tych ludziach zapomniano po 1989 roku – powiedział na konferencji wojewoda Sławomir Kłosowski. – O to nam chodzi, żeby w tych właśnie zmianach realizowanych obecnie w naszym kraju, ci mieszkańcy tych małych miejscowości zyskiwali, czuli się dowartościowani, za to co nie było im dane przez te lat 30, po 1989 roku.

- Gmina Pawłowiczki otrzymane pieniądze przeznaczy na zagospodarowanie terenu zielonego w Urbanowicach - informuje Jerzy Treffon, wójt Pawłowiczek. – Prace polegają na zbudowaniu całej infrastruktury 260 metrów tras pieszo-rowerowych, dwie altanki, dwa oczka wodne, oczywiście oświetlenie. Wiele drzew będzie nasadzonych. Zyska to również taką strukturę małego parku, więc mieszkańcy na pewno będą z tego korzystali.

W gminie Cisek za 350 tys. zł zostanie przeprowadzony kompleksowy remont dawnego dworca PKP w Sukowicach. – Planujemy go przeznaczyć na funkcjonowanie zarówno sołectwa, jak i ruchu turystycznego – mówi Rajmund Friszko, wójt Ciska.

Z kolei gmina Reńska Wieś otrzymała 63 tys. zł na przebudowę drogi w Łężcach. – Na 15 miejscowości, w trzech były takie prężnie działające PGR-y. Dlatego też złożyliśmy trzy wnioski do tego naboru - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś.

- Przez lata nikt nie myślał o wsparciu dla tych ludzi. Na szczęście teraz będzie inaczej – powiedziała Radiu Opole posłanka PiS Violetta Porowska. – Więc się pieniądze znalazły i to jest 300 mln zł. Po raz pierwszy taka pula i się okazało, że było zainteresowanie olbrzymie również na terenie województwa opolskiego. Ale co najważniejsze, ci ludzie wiedzą, na co te pieniądze przeznaczyć.

- Dla mnie osobiście to jest bardzo ważna rzecz, bo zdaję sobie sprawę, jak takie gminy funkcjonują – mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. – Wreszcie między innymi tacy ludzie, którzy mieszkają w takich miejscach poczują zmiany, poczują to, że również mogą żyć w godnych i takich naprawdę właściwych warunkach. Oni, dzieci, to jest bardzo ważne dla mnie osobiście.

Przypomnijmy, że opolskie gminy na 29 zadań otrzymały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych blisko 14 mln złotych. W kraju, w tym rozdaniu RFIL trafi do gmin 340 mln zł.
Sławomir Kłosowski
Jerzy Treffon
Rajmund Friszko
Tomasz Kandziora
Violetta Porowska
Katarzyna Czochara

Gospodarka

2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej 2021-07-22, godz. 10:15 Pod drogą odkryli rury i kable, których nie było na mapach. Efekt - opóźnienie remontu o kilkanaście tygodni Remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach powinien być już zakończony, ale droga nadal jest rozkopana. Problemem dla drogowców są instalacje znajdujące się… » więcej 2021-07-21, godz. 17:15 Wyremontowano kolejny fragment drogi numer 451. Do użytku oddano odcinek między Pielgrzymowicami a granicą naszego … Zakończyła się przebudowa drogi numer 451 między Pielgrzymowicami a granicą naszego województwa w powiecie namysłowskim. Remont ponad kilometrowego odcinka… » więcej 2021-07-21, godz. 14:00 Pieniądze z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego trafią do pracodawców. Nabór prowadzi również PUP w Głubcz… Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach realizuje nabór wniosków o przyznanie pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Nabór potrwa do końca tego tygo… » więcej 2021-07-20, godz. 11:00 Remontują drogi, że aż trudno przez gminę przejechać W tym roku gmina Ujazd to jeden wielki plac budowy. Realizowanych jest bardzo dużo inwestycji zarówno samorządowych, prywatnych, jak i prowadzonych przez jednostki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »