Radio Opole » Gospodarka
2021-06-02, 18:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Technicy spedytorzy będą kształceni w Strzelcach Opolskich. Powstała nowa klasa patronacka w CKZiU

Podpisanie porozumienia w sprawie powstania klasy patronackiej [fot. A. Pospiszyl]
Podpisanie porozumienia w sprawie powstania klasy patronackiej [fot. A. Pospiszyl]
Od nowego roku szkolnego uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich będą mogli kształcić się w zawodzie technik spedytor, a wiedzę będą czerpać m.in. od praktyków – specjalistów firmy Transannaberg Sp. z o.o. Dzisiaj (02.06) w starostwie powiatowym podpisano porozumienie w tej sprawie.
- Od kilku lat coraz większe jest zainteresowanie zawodem technik logistyk, a spada dla techników spedytorów – mówi Halina Kajstura, dyrektorka strzeleckiego CKZiU. - Po konsultacjach z firmami z powiatu strzeleckiego okazuje się, że technik spedytor jest równie pożądany jak technik logistyk. Chcielibyśmy ten zawód przywrócić w mocniejszej formie, bo rynek tego oczekuje. Pojawiły się więc nowe zagadnienia, jak obsługa autocada, informatyka zawodowa, czyli specjalistyczne programy magazynowe i transportowe, do planowania transportowego.

Firma Transannaberg specjalizuje się w przewozie ładunków ponadnormatywnych. To jedyne przedsiębiorstwo w Polsce, i jedne z dwóch w centralnej Europie mające możliwość przewożenia 90-metrowych łopat wiatraków.

- W żadnej szkole nikt nie uczy, jak przygotować i przeprowadzić taki transport – mówi Krzysztof Glinka, spedytor w firmie Transannaberg. - Bardzo często te transporty trwają parę dni a samo przygotowania takiego jednego projektu to jest około pół roku. Będziemy ich uczyć od samego początku, czyli zaplanowanie trasy, odpowiedniego zestawu transportowego, wszystkich modyfikacji dróg, które wystąpią, aż do samego końca, czyli do rozładunku.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich od paru lat współpracuje z regionalnymi firmami. Wiedzę praktyczną przyszli technicy mechanicy i mechatronicy zdobywają pod okiem specjalistów z Kronospanu i Mubei, logistycy w FM Logistyk, działają też klasy mundurowe we współpracy z policją, strażą pożarna i służbą więzienną.
Halina Kajstura
Krzysztof Glinka

Gospodarka

2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej 2021-07-22, godz. 10:15 Pod drogą odkryli rury i kable, których nie było na mapach. Efekt - opóźnienie remontu o kilkanaście tygodni Remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach powinien być już zakończony, ale droga nadal jest rozkopana. Problemem dla drogowców są instalacje znajdujące się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »