Radio Opole » Gospodarka
2021-05-12, 17:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zamiast piramid - szklane domy. Remont placu Żeromskiego na półmetku [ZDJĘCIA]

Remont Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. archiwum Profectus]placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. archiwum Profectus]placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Na półmetku jest remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich. Inwestycja kosztująca 4,8 mln zł ma być gotowa w listopadzie. Obecnie trwają prace przy budowie dróg i parkingów wokół placu, w dalszej kolejności będzie budowana mała infrastruktura i zielone skwery na samym placu. Nowe oblicze zyskają też schrony przeciwlotnicze znajdujące się pod powierzchnią placu.
- Na początku wyburzone zostały piramidy, w których były wejścia do tych kanałów – mówi Artur Kiowski, główny wykonawca remontu. - Zrobiliśmy nową izolację i odpowietrzenie, jeżeli chodzi o podziemia. Wyczyściliśmy środek. Zostało nam pomalowanie i zamontowanie punktów świetlnych. W późniejszym czasie będzie tam miejsce na zorganizowanie wystaw historycznych. Piramid nie będzie, zostały zburzone. W ich miejsce będą szklane domy Żeromskiego.

Szklana konstrukcja wejścia do kanałów ma nawiązywać do domów z powieści Żeromskiego. Innym nawiązaniem będzie też rzeka, niekoniecznie rwąca, która pojawi się w pobliżu pomnika pisarza.

Jak remont oceniają mieszkańcy miasta?

- Myślę, że remont jest wskazany, że plac po remoncie będzie miał ładną oprawę, bo to był już taki przeżytek, nie na te czasy – mówi jedna z mieszkanek.

- Chyba będzie ładniej, nie wiem. Zobaczymy jak skończą, bo na razie jest nieładnie. Więcej zieleni nasadzić i będzie lepiej – uważa inny strzelczanin.

- Ten remont jest trafiony w dziesiątkę. To jedyne miejsce do wypoczynku, będą mogły się tu odbywać mniejsze imprezy, bo to jest w centrum miasta – uważa pan Józef.

Obecnie gotowy jest już deptak na północnej ścianie placu, trwają prace przy budowie drogi i chodnika na ścianie wschodniej. Za kilka dni robotnicy przeniosą się na ścianę południową i będzie to związane z zamknięciem przejazdu dla samochodów. Wszystkie uliczki mają być ponownie przejezdne pod koniec wakacji, a całość prac zakończy się w listopadzie.
Artur Kiowski
Mieszkańcy Strzelec Opolskich

Gospodarka

2021-06-11, godz. 13:15 Sieć gazowa w gminie Krapkowice jest coraz dłuższa, ale mieszkańcy chcą dostępu do gazu w kolejnych wioskach Coraz intensywniej rozwija się sieć gazowa w gminie Krapkowice. Zakończona jest już budowa gazociągu w Steblowie i Żywocicach, trwają prace w Otmęcie na… » więcej 2021-06-11, godz. 09:59 Do jeziora jak po dywanie? Remont ulicy Pływackiej w Turawie ma rozwiązać problemy z komunikacją przy Jeziorze Du… W tym sezonie letnim nie powinno być już problemów z dojazdem do Jeziora Dużego w Turawie. Trwają prace remontowe ulicy Pływackiej. » więcej 2021-06-10, godz. 14:21 W powiecie krapkowickim powstają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe powstają na terenie powiatu krapkowickiego. Po kilku latach zastoju, prywatne firmy znów są zainteresowane inwestowaniem w zieloną… » więcej 2021-06-09, godz. 17:30 Mieszkańcy Głogówka mogą skorzystać z dotacji na usuwanie azbestu Do 30 czerwca w gminie Głogówek można złożyć wniosek na utylizację azbestu z pokryć dachowych. Pieniądze na ten cel pochodzą z konkursu ogłoszonego… » więcej 2021-06-09, godz. 15:00 Władze Kietrza przygotowują się do budowy kanalizacji sanitarnej Gmina Kietrz otrzymała 2,5 mln złotych dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Raciborskiej oraz części ulicy Długiej. To prawie 65… » więcej 2021-06-09, godz. 13:00 Koniec budowy kanalizacji sanitarnej we Wroninie Na ukończeniu jest budowa II etapu kanalizacji sanitarnej we Wroninie, w gminie Polska Cerekiew. Gdy inwestycja będzie zakończona, samorząd będzie mógł… » więcej 2021-06-09, godz. 10:55 Maszyna za 11 mln zł do fotooptycznej segregacji śmieci zwiększy poziom recyklingu odpadów w Kędzierzynie-Koźlu Spółka Czysty Region z Kędzierzyna-Koźla będzie miała nowoczesną instalację do segregacji odpadów. Dzięki temu zamiast 30%, około 40% odpadów przywiezionych… » więcej 2021-06-08, godz. 17:30 Pod koniec czerwca ruszy remont DW 494 w Chudobie Za dwa tygodnie rozpocznie się remont drogi wojewódzkiej nr 494 w miejscowości Chudoba. Inwestycja na trasie Bierdzany - Olesno zakłada przebudowę jezdni… » więcej 2021-06-08, godz. 15:00 Brzeg chce budować mieszkania na "Zielonce". Miasto liczy na wsparcie z rządowego programu W Brzegu mogą powstać kolejne mieszkania. Władze miasta chcą skorzystać z programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który miałby pomóc w zagospodarowaniu… » więcej 2021-06-08, godz. 12:15 Opolski ZUS umorzył składki warte ponad 11 mln zł. To pomoc dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej 9.0 Opolski ZUS umorzył już ponad 11 mln 300 tys. zł przedsiębiorcom z naszego regionu w ramach Tarczy Antykryzysowej 9.0. Przypomnijmy, od 4 maja przedsiębiorcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »