Radio Opole » Gospodarka
2021-04-08, 21:15 Autor: Witold Wośtak

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Udział jest obowiązkowy, a przy okazji można wygrać samochód lub pieniądze [FILM]

Od tygodnia trwa Narodowy Spis Powszechny
Do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 zachęcano podczas konferencji prasowej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.
To obowiązek dla Polaków i obcokrajowców mieszkających w naszym kraju oraz Polaków żyjących za granicą, ale niewymeldowanych. Od początku miesiąca w całej Polsce spisało się ponad 2 miliony osób.

- Chodzi o zbadanie aktualnego stanu sytuacji ekonomiczno-społecznej i demograficznej oraz ilości i jakości zasobów mieszkaniowych w stosunku do 2011 roku - mówi Janina Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu.

- Uspokajamy i zapewniamy, że w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, poziomu dochodów ani oszczędności. Nie pytamy o numery konta, karty kredytowej i numeru dowodu osobistego bądź innych rzeczy związanych ze statusem materialnym. Te informacje są bardzo ważne i komunikujemy je przy każdej okazji, żeby nikt nie wyłudzał od naszych respondentów wrażliwych danych, bo one mogą zostać niecnie wykorzystane.

Są też pytania nieobowiązkowe, dotyczące wyznania, niepełnosprawności oraz związku niesformalizowanego. - Podstawową metodą udziału jest samospis internetowy, a można korzystać również z infolinii - dodaje Teresa Barańska, wicewojewoda opolski.

- W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim jest punkt spisowy, gdzie mieszkańcy całego regionu mogą dokonać samospisu w sytuacji, kiedy nie mają możliwości dostępu do internetu. Poza tym na naszej stronie internetowej zawarte są wszelkie niezbędne informacje do tego celu.

Podobne punkty do samospisu tworzone są przez opolskie samorządy.

Dodajmy, przy okazji można wziąć udział w loterii spisowej, gdzie do wygrania będą samochody oraz bony o wartości pięciuset i tysiąca złotych.

Spis potrwa do 30 września.
Janina Kuźmicka
Teresa Barańska

Gospodarka

2021-05-08, godz. 11:00 Mieszkańcy powiatu opolskiego mogą skorzystać z dotacji na wymianę pieców. W puli starostwa jest 120 tysięcy zł… Od 3 do 3,5 tysiąca złotych dofinansowania mogą otrzymać mieszkańcy powiatu opolskiego na wymianę źródła ogrzewania. Ci, którzy zdecydują się na pozbycie… » więcej 2021-05-08, godz. 08:00 Nowe grupy i organizacje producentów rolniczych mogą liczyć na wsparcie. Na wnioski czeka ARiMR Do 100 tysięcy euro rocznie - na taką pomoc mogą liczyć rolnicy, którzy chcą stworzyć grupę producentów lub organizację producentów. Wnioski do końca… » więcej 2021-05-07, godz. 12:25 "To inwestycja w bezpieczeństwo". Podpisano umowę na projekt ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Niemodlin z Tuł… Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, która połączy Wydrowice w gminie Niemodlin z Tułowicami Małymi w gminie Tułowice. Ten blisko kilometrowy odcinek przy… » więcej 2021-05-07, godz. 11:00 Gmina Reńska Wieś kończy wiosenne inwestycje drogowe Zakończyły się dwie pierwsze inwestycje drogowe realizowane przez gminę Reńska Wieś. Samorząd systematycznie remontuje i buduje drogi w miejscach wskazanych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:18 Kanalizacja na 3 ulicach ma kosztować 7 mln zł Jeszcze w pierwszej połowie roku ma być wyłoniona firma, która wybuduje kanalizację w Strzeleczkach. To ostatnia taka inwestycja w tej miejscowości, później… » więcej 2021-05-07, godz. 08:15 Do czerwca można zgłaszać uwagi i wnioski do aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym Aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym w Nysie była tematem konsultacji zorganizowanych jako część projektu Stop Powodzi. To inicjatywa Ministerstwa… » więcej 2021-05-06, godz. 17:30 Nabiera rozpędu budowa obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego. Jest zmiana organizacji ruchu Przyspieszają prace przy budowie obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyda na blisko 13-kilometrową trasę… » więcej 2021-05-06, godz. 17:00 Jedna nowa droga może rozwiązać problemy wielu mieszkańców. Niedługo ruszy inwestycja w Suchym Borze Powstaje nowe osiedle, to potrzebna jest także nowa droga. Z takiego założenia wyszły władze gminy Chrząstowice, które zaplanowały budowę ulicy Wrzosowej… » więcej 2021-05-06, godz. 14:59 Ruszyły konsultacje w sprawie utworzenia zintegrowanej sieci tras rowerowych województwa opolskiego Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia zintegrowanej sieci tras rowerowych w regionie. To jeden z etapów realizacji projektu „Opolskie… » więcej 2021-05-05, godz. 17:30 15 milionów na dwie inwestycje drogowe w Krapkowicach. Gmina dostała potężną dotację Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja dwóch dużych inwestycji drogowych w Krapkowicach. Jest to możliwe dzięki dotacji ze środków Rządowego Funduszu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »