Radio Opole » Gospodarka
2021-04-07, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

"Postawiliśmy pierwszy krok". Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnic Prudnika i Sidziny [FILM, ZDJĘCIA]

"Postawiliśmy pierwszy krok". Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnic Prudnika i Sidziny
Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnic Prudnika i Sidziny. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim umowy na prace dokumentacyjne 8-kilometrowej trasy omijającej Sidzinę i Malerzowice Wielkie oraz na 3-kilometrowy odcinek wzdłuż drogi krajowej nr 41. Nowa infrastruktura ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i wyprowadzić z miast ruch tranzytowy. Inwestycje są realizowane w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.
- Jeśli mówimy o obwodnicy Prudnika tutaj mamy do zaprojektowania drogę główną ruchu przyspieszonego, jednojezdniową, dwupasową na długości około 3,5 kilometra. Mówimy około, ponieważ studium jest tym elementem, który przedstawi nam kilka wariantów przebiegu, a dopiero spośród nich zostanie wybrany jeden rekomendowany - mówi Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu.

- Dzisiaj postawiliśmy pierwszy krok do tego, żeby w latach 2025-2028 jeździć już tą obwodnicą - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Pierwsze blisko 2 miliony złotych przeznaczane są właśnie na to studium. Niebagatelne pieniądze, ale też niebagatelne znaczenie tej obwodnicy dla bezpieczeństwa Prudnika i dla rozwoju Prudnika i skomunikowania z południowymi granicami naszego państwa.

- Wielokrotnie na ulicy Powstańców Śląskich dochodziło do szeregu wypadków i kolizji również śmiertelnych. Ta obwodnica zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo - dodaje Katarzyna Czochara, poseł PiS z ziemi prudnickiej.

- Ta inwestycja to kolejny etap modernizowania infrastruktury drogowej ziemi prudnickiej i gminy Prudnik - mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. - Liczymy, że do roku 2027 inwestycja zostanie sfinalizowana. Pamiętajmy, że przed kilkunastu laty powstały u nas dwie obwodnice: Prudnika i Lubrzy - mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnicki.

- Przede wszystkim wyprowadzimy ruch tranzytowy, który się odbywa między Polską a Czechami. Będziemy mogli planować i zapraszać potencjalnych inwestorów do Prudnika, do innej lokalizacji niż obecnie posiadamy - Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

Podczas uroczystego podpisania umów wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że obwodnice będą miały wpływ zarówno na komfort podróży, jak i jakość życia mieszkańców. - Kierowcy będą mogli ominąć określone miejscowości, co przyspieszy podróż. Z drugiej strony obwodnica oznacza poprawę komfortu życia mieszkańców miast, które ją mają. Takie drogi to mniejsza emisja spalin i hałasu, a także mniejsze zagrożenie wypadkami - mówił.

Także prace planistyczne nad budową obwodnicy Sidziny mogą już ruszać. - Koszt prac studyjnych dla obwodnicy Sidziny to blisko 3 miliony złotych - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Ten pierwszy etap jest najważniejszy, najdłuższy i najmniej zauważalny. To szereg prac terenowych, geodezyjnych i geologicznych. Wykonana zostanie też inwentaryzacja środowiskowa - wyjaśnia Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. - Jako kluczowe elementy obwodnicy Sidziny należy wskazać oprócz ominięcia samej miejscowości Sidzina, także wykonanie nowego obiektu na Nysie Kłodzkiej, który umożliwi tutaj zapewnienie komunikacji samochodowej w sytuacjach zagrożenia powodziowego.

- Obwodnica Sidziny dopełni kompleksowo nitkę drogi krajowej 46, czyli obwodnicę Nysy i Niemodlina - mówi poseł PiS Violetta Porowska. - Studium to pierwszy krok, ale jak już studium zostanie zrealizowane to rozpocznie się budowa i mieszkańcy namacalnie poznają, że dzieję się coś o co walczyli i o czym marzyli.

- Inwestycja pozwoli udrożnić ruch i poprawić bezpieczeństwo - zaważa Damian Nowakowski, wicestarosta nyski. - Poprawi stan bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców gminy Skoroszyce, mieszkańców powiatu, ale wszystkich odwiedzających województwo opolskie i przejeżdżających na tym odcinku z Opola do Kłodzka.

- Mieszkańcy Sidziny czekali na tę inwestycję, bo ta droga krajowa nr 46 dzieli Sidzinę na dwie integralne części i ten podział całej miejscowości powoduje, że życie tam nie jest bezpieczne. Łączy się to z kilkukrotnym przejściem w ciągu dnia np. do szkoły, przedszkola czy do kościoła - dodaje Barbara Dybczak, wójt gminy Skoroszyce.

W sumie w ramach rządowego programu 100 obwodnic w województwie opolskim mają powstać cztery obwodnice (Brzeg, Lędziny, Prudnik, Sidzina). Ich budowa ma zostać zrealizowana do 2030 roku.

Gospodarka

2021-04-20, godz. 19:56 Nysa: do końca miesiąca można składać wnioski o dopłaty do wymiany pieców. W tym roku gminny program jest realizowany… Trwa nabór do kolejnej edycji programu wymiany pieców w gminie Nysa. W tym roku samorząd przeznaczył na dopłaty mniejszą kwotę niż dotychczas, jednak nie… » więcej 2021-04-20, godz. 14:00 Więcej pieniędzy z zewnątrz pomoże w rozbudowie brzeskiego żłobka. Koszt inwestycji będzie jednak wyższy, niż… Brzeg uzyskał kolejne dofinansowanie do rozbudowy miejskiego żłobka. Oprócz przyznanych wcześniej 115 tysięcy złotych z programu Maluch Plus, gmina będzie… » więcej 2021-04-20, godz. 10:30 Zmiany w tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania… - Wniosek o zwolnienie można złożyć najwcześniej 4 maja, a najpóźniej 30 czerwca - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa… » więcej 2021-04-20, godz. 08:45 Opolski ZUS organizuje darmowe webinaria Do udziału w bezpłatnych szkoleniach on-line zachęcają eksperci opolskiego oddziału ZUS-u. Wystarczy dostęp do internetu, a wówczas bez wychodzenia z domu… » więcej 2021-04-19, godz. 16:30 Trwa rozbudowa PCZ w Kluczborku. Będzie łącznik i zmieni się rozmieszczenie oddziałów Ruszyły prace przy rozbudowie Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Po pierwsze chodzi o budowę łącznika między budynkami, co zdecydowanie poprawi ko… » więcej 2021-04-19, godz. 12:30 Gmina Wołczyn uruchamia kolejny program dotacji na wymianę starych pieców. Mogą wnioskować też spółdzielnie i … Mieszkańcy gminy Wołczyn mogą przygotowywać wnioski o dotację na wymianę starych pieców. W tegorocznej puli magistratu jest sto tysięcy złotych. » więcej 2021-04-18, godz. 14:20 Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Gmina remontuje też 4 ulice w Kotorzu Małym Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Chodzi o ponad 3-kilometrowy odcinek od ronda w Zawadzie do Kotorza Małego. Gmina ruszyła także z… » więcej 2021-04-18, godz. 08:00 MZD w Opolu będzie montować kolejne czujniki parkowania Od poniedziałku (19.04) montowane będą w Opolu kolejne czujniki parkowania. System ITS pojawi się w strefie płatnego parkowania na ulicach Kropidły, Staromiejskiej… » więcej 2021-04-16, godz. 16:10 Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PiS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto… Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według… » więcej 2021-04-16, godz. 08:30 NIK opublikowała wnioski z kontroli reaktywacji kędzierzyńsko-kozielskiego portu Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła działania podejmowane w związku z próbą reaktywacji portu śródlądowego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »