Radio Opole » Gospodarka
2020-12-01, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Nysa doczekała się galerii handlowej. Starania o jej uruchomienie trwały kilkanaście lat

Otwarcie galerii handlowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie galerii handlowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie galerii handlowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie galerii handlowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie galerii handlowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie galerii handlowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie galerii handlowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie galerii handlowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Nysy mogą już robić zakupy w galerii handlowej w centrum miasta.
Docelowo w nyskiej Dekadzie będzie 70 punktów handlowych. Część z nich, tak jak na przykład kino, nie mogła zostać uruchomiona ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem. Prezes spółki Dekada SA Aleksander Walczak zauważa, że to prawdopodobnie największa prywatna inwestycja w dziejach miasta, a oprócz możliwości dokonania zakupów zapewni ona także kilkaset miejsc pracy i spore wpływy do budżetu.

- Będziemy jednym z większych podatników dla miasta. Sam podatek od nieruchomości to będzie ponad pół miliona złotych. W obiekcie już teraz pracuje około 400 osób, a docelowo będzie to ponad 500. To też oznacza podatki od wynagrodzeń. Szacujemy, że około 1,5 miliona złotych rocznie to będą podatki, które zasilą budżet samorządu - zapowiada.

Ze względu na pandemię, placówka zrezygnowała z hucznego otwarcia. Nie przeszkadzało to jednak pierwszym klientom.

- To jest rozmach, coś pięknego. Potrzeba było, bo miasto się rozrasta, przybywa nowych ludzi - mówi pani Agata.

- Na takie kompaktowe, że tak powiem, zakupy jeździliśmy gdzieś dalej. Czemu Nysa ma być inna i gorsza od innych miast? - zastanawia się pani Barbara.

- Jestem pod wrażeniem, naprawdę. Mamy w Nysie ładniejszą galerią niż w Opolu - przekonuje pani Stefania.

Łączna powierzchnia obiektu wraz z podziemnym parkingiem to około 40 tysięcy metrów kwadratowych, z czego połowę stanowią sklepy i punkty usługowe.

Przypomnijmy, że batalia o powstanie galerii handlowej w tej części miasta rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Według pierwotnych planów inwestora, obiekt miał funkcjonować już w 2008 roku, jednak pomysł był przez długi czas skutecznie blokowany przez jego przeciwników.
Aleksander Walczak
Pierwsi klienci

Gospodarka

2021-01-17, godz. 11:23 Pandemia spowolniła prace OTBS, ale plany inwestycyjne są aktualne. "Wracamy do tematu osiedla na Winowie" - To był dziwny, inny rok - tak w rozmowie 'W cztery oczy' określił pandemiczne miesiące 2020 roku Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa… » więcej 2021-01-17, godz. 09:00 Wybudowali dwie drogi, żeby skrócić dojazd mieszkańcom 7 miejscowości Na przełomie roku mieszkańcy gminy Pawłowiczki otrzymali możliwość korzystania z dwóch nowo wybudowanych dróg transportu rolnego. Łącznie powstało ponad… » więcej 2021-01-16, godz. 13:00 Jeszcze nie skończyli budować jednego, a już myślą o drugim. Otmuchów szuka miejsca na kolejny PSZOK W południowej części gminy Otmuchów powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2021-01-16, godz. 10:45 Nowa strategia, nowe studium zagospodarowania przestrzennego. Łubniany przeprowadzą konsultacje dla mieszkańców Łubniany przygotowują się do opracowania nowej strategii gminy. Stara obowiązywała do ubiegłego roku. Jednym z elementów ma być przygotowanie studium zagospodarowania… » więcej 2021-01-16, godz. 07:00 W tym roku Prószkow postawi na rozbudowę ścieżek pieszo-rowerowych Infrastruktura drogowa zdominuje tegoroczne inwestycyjne w gminie Prószków. Trzy z nich dotyczą budowy ścieżek pieszo-rowerowych. Będą one łączyły Pomologię… » więcej 2021-01-15, godz. 18:30 Rozstrzygnięcie przetargu na wywóz odpadów komunalnych w Opolu przesunięte na koniec stycznia 27 stycznia dowiemy się, która firma zajmie się odbiorem odpadów komunalnych w Opolu. Przetarg w tej sprawie miał się odbyć dzisiaj (15.01), natomiast z… » więcej 2021-01-15, godz. 16:30 Grodków ze skromniejszym budżetem niż przed rokiem. Miasto nie rezygnuje jednak z inwestycji i chce szybciej spłacać… Grodków wyda w tym roku prawie o 4 miliony złotych mniej niż w poprzednim. Gmina nie zamierza jednak znacząco obniżać kwot przeznaczanych na inwestycje. » więcej 2021-01-14, godz. 20:00 Przedsiębiorcy mają ostatnią szansę ubiegania się o zwolnienie ze składek za trzeci kwartał ubiegłego roku Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców chcących złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzeci kwartał ubiegłego roku. Termin upływa jutro … » więcej 2021-01-14, godz. 11:00 Urbanowice w końcu mają kanalizację Podzielona na trzy etapy budowa kanalizacji w Urbanowicach, w gminie Pawłowiczki, dobiegła końca. Nie obyło się bez opóźnień, na które wpłynęła m.in… » więcej 2021-01-14, godz. 07:30 Podwyżka opłat za wywóz śmieci w Rudnikach. Gmina Lasowice Wielkie prawdopodobnie utrzyma stawkę z 2020 roku Mieszkańcy gminy Rudniki płacą od nowego roku więcej za wywóz odpadów komunalnych. W Lasowicach Wielkich obowiązująca stawka prawdopodobnie zostanie u… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »