Radio Opole » Gospodarka
2019-03-02, 12:25 Autor: Witold Wośtak

Jakiego zawodu warto uczyć się na Opolszczyźnie? Jest projekt prognozy

Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia elektroniczna w ZSM w Namysłowie [fot. ZSM w Namysłowie]
Pracownia elektroniczna w ZSM w Namysłowie [fot. ZSM w Namysłowie]
Przemysł związany z informatyzacją, maszynoznawstwo, technologie zaawansowane oraz przemysł drzewny i meblarski. Ta grupa zawodów znalazła się w kilkuletniej prognozie zapotrzebowania dla Opolszczyzny.
Potencjał jest również w zakresie rolnictwa i technikum farmaceutycznego. Listę zawodów perspektywicznych przygotowano na podstawie badań wielu źródeł.

- W technikach ekonomicznych uczy się dzisiaj prawdopodobnie zbyt wielu uczniów, bo przestrzeń jest gdzie indziej - mówi Piotr Mikiewicz, ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej. - To dosyć szeroka grupa zawodów, których ucząc się, raczej nie przestrzelimy przy planowaniu swojej przyszłości. Z tego powodu my nie wskazujemy w regionie jednego zawodu, który jest najbardziej perspektywiczny, tylko mówimy o grupie dla przyszłego absolwenta lub ucznia myślącego o wyborze zawodu, w którym warto kształcić się.

Piotr Mikiewicz zaznacza, że to jedynie informacja pomocnicza, bo często lokalny gracz najlepiej zna zapotrzebowanie. Bezpieczna perspektywa prognozy to 3 lub 5 lat.

- Właśnie dlatego będziemy robić prognozę co roku. Teraz prognozujemy, że jedna czy druga grupa zawodów jest o istotnym zapotrzebowaniu, ale być może za rok nie zasugerujemy ich już ze względu na zwiększone nabory. Pojawią się na przykład podejrzenia, że za 5 lat rynek będzie nasycony, bo stu absolwentów danego zawodu wysyca przestrzeń.

Teraz projekt prognozy zostanie skierowany do konsultacji.

Dodajmy, że na Opolszczyźnie oferowana jest obecnie nauka w 110 zawodach.
Piotr Mikiewicz 1
Piotr Mikiewicz 2

Gospodarka

2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej 2021-09-21, godz. 10:15 Rusza budowa centrum przesiadkowego w Nysie. Od dzisiaj odjazdy i przyjazdy autobusów z innego miejsca Z uwagi na rozpoczynającą się budowę Centrum Przesiadkowego na dworcu PKS/PKP w Nysie, wszystkie autobusy PKS Nysa od dzisiaj (21.09) odjeżdżają z placu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej 2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »