Radio Opole » Gospodarka
2018-12-14, 18:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli?

Marszałek województwa spotkał się w tej sprawie z samorządowcami [fot.P.Wójtowicz]
Marszałek województwa spotkał się w tej sprawie z samorządowcami [fot.P.Wójtowicz]
Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle podmioty czekają. Tak w skrócie wygląda wykorzystanie pomocy finansowej z Brukseli na lata 2014 - 2020. Marszałek województwa Andrzej Buła spotkał się w tej sprawie z samorządowcami.
Wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka, oceniając Regionalny Program Operacyjny podkreśla, że gdyby nie pomoc unijna w małych gminach, nie byłoby remontów dróg, szkół, nie byłoby nowych ścieżek rowerowych. - Samorządy, których liczba mieszkańców nie przekracza 10 tysięcy mieszkańców, na inwestycje mogłyby wydawać milion złotych, natomiast dzięki pomocy unijnej wydamy 8 milionów.

Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych urzędu marszałkowskiego tłumaczy, że opolskie samorządy w ostatnich latach najczęściej inwestowały w budowę kanalizacji, sprzęt dla szpitali czy remonty dróg. - W listopadzie wypłaciliśmy 140 mln złotych. To jest najwięcej w historii wydawania przez nas unijnych dotacji. Pieniądze między innymi poszły na drogi do Opola czy Baborowa.

Artur Rolka, burmistrz Paczkowa zwraca uwagę, że ostatni okres unijnego programowania sprzyja finansowaniu infrastruktury. Jego zdaniem dla samorządowców, którzy z tej pomocy nie skorzystali "pociąg z pieniędzmi unijnymi odjechał", ponieważ po 2020 roku zmienia się filozofia udzielania unijnej pomocy. - Czyli pobudowaliście, wyremontowaliście, a teraz przyszedł czas na utrzymanie i zagospodarowanie tych obiektów. Z jednej strony to jest dobre rozwiązanie, natomiast powiedzmy sobie szczerze, Polska nadal potrzebuje dużych środków na rozwój infrastruktury.

Na spotkaniu podkreślono, że Opolskie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem wypłaconych już beneficjentom pieniędzy, którzy otrzymali 1,4 miliarda złotych. Około 15 % dostępnych dotacji, czyli około 590 mln zł trafiło do Aglomeracji Opolskiej i czterech subregionów, a w ramach tych pieniędzy zakończono bądź realizuje się blisko 100 projektów, z czego 20 są tworzone wspólnie.
Jak opolskie wydaje unijna kasę

Gospodarka

2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »