Radio Opole » Gospodarka
2015-05-08, 15:10 Autor: Radio Opole

Kiełbasy swojskiej nie skosztujemy. Bo rząd o niej zapomniał?

Izba Rolnicza w Opolu krytykuje ustawę dotyczącą sprzedaży bezpośredniej przez rolników. Dlaczego? Ponieważ rząd zapomniał m.in o swojskiej kiełbasie. Według założeń ustawy, od nowego roku rolnicy będą mogli sprzedawać przetworzone surowce z własnego gospodarstwa.

- Rozwiązanie dotyczy tych, którzy uprawiają warzywa, myśliwych polujących na dziką zwierzynę, ale nie rolników, którzy hodują wieprzowinę bądź wołowinę - mówi prezes opolskiej Izby Rolniczej Herbert Czaja.

 Jego zdaniem, zezwolenie na sprzedaż mięsa dzikiej zwierzyny a nie zwierzyny domowej to wynik lobbingu. - W parlamencie obecnie poluje 120 posłów - mówi prezes Czaja. Kolejny absurd dotyczy zapisu, iż rolnicy swoje przetwory będą mogli sprzedawać jedynie w gospodarstwie i na niezadaszonych targowiskach.

- To po co resort rolnictwa wydał 54 mln złotych na budowę targowisk w ramach programu "Mój rynek"? - pyta Czaja.

Prezes izby przypomina, iż ten pomysł zakładał, że właśnie pod dachem rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty. Nowela przewiduje, że drobni przetwórcy będą musieli ewidencjonować sprzedaż i płacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 2 procent.

Zdaniem rolników, ten podatek jest niezgodny z prawem, bo wprowadza podwójne opodatkowanie, rolnicy płacą przecież podatek rolny.

Posłuchaj:

 Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-11-30, godz. 11:30 Tymczasowy most w Krapkowicach będzie współfinansowany przez rząd Rząd przeznaczy ponad 4 miliony złotych na budowę tymczasowego mostu w Krapkowicach. Poinformował o tym pełnomocnik rządu do spraw odbudowy obszarów dotkniętych… » więcej 2024-11-29, godz. 20:00 Inwestor chciał postawić 38 turbin wiatrowych. Radni Głogówka byli przeciw Radni Głogówka nie zgodzili się na rozpoczęcie procedury pozwalającej na budowę farmy turbin wiatrowych. Za wnioskiem spółki KJ7 Grupy Elektrofarm, aby… » więcej 2024-11-29, godz. 14:47 "Cukry Nyskie to historia miasta". Firma podnosi się po powodzi Cukry Nyskie podnoszą się po wrześniowej powodzi. Zakład mocno zniszczony przez wielką wodę uczynił kolejny krok w powrocie do normalności. Uruchomił… » więcej 2024-11-29, godz. 12:34 Starostwo powiatowe w Głubczycach gotowe na zimowe utrzymanie dróg Dwie firmy będą w tym roku odpowiadać za zimowe utrzymanie dróg w powiecie głubczyckim. Starostwo chciałoby przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 3 miliony… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30 To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko… » więcej 2024-11-27, godz. 17:00 Ścieki popłyną do Namysłowa. Ma to poprawić jakość ich przetwarzania oraz umożliwić rozbudowę sieci kanaliza… Trwa reorganizacja systemu odbioru ścieków w powiecie namysłowskim. Zamiast przetwarzać nieczystości na miejscu, trafią one do oczyszczalni w stolicy po… » więcej 2024-11-27, godz. 13:50 Gmina Kietrz rozpoczyna projekt "Cyberbezpieczny Samorząd" Gmina Kietrz przeznaczy ponad 800 tys. złotych na poprawę cyfrowego bezpieczeństwa urzędu i jednostek podległych. Dofinansowanie na ten cel gmina otrzymała… » więcej 2024-11-26, godz. 15:00 Dino buduje centrum dystrybucyjne w Brzegu. Pracę ma znaleźć kilkaset osób Co najmniej 300 osób ma znaleźć pracę w powstającym centrum dystrybucyjnym sieci Dino w Brzegu. Prace przy budowie obiektu właśnie ruszają. » więcej 2024-11-26, godz. 10:20 Przedsiębiorcy i rolnicy z Wołczyna nie zapłacą w przyszłym roku więcej za podatki Nie będzie wzrostu stawek podatków dla przedsiębiorców z gminy Wołczyn. Radni miejscy przyjęli uchwałę o obniżeniu podatków. » więcej 2024-11-25, godz. 12:53 Emeryci i renciści mogą więcej dorobić Zwiększają się bezpieczne limity dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Progi zmieniają się cztery razy w roku. Aktualizacja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »