Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-09-25, 16:05 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach

Kongres Czechoznawstwa Polskiego [fot. Jarosław Madzia]
Kongres Czechoznawstwa Polskiego [fot. Jarosław Madzia]
Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył II Kongres Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego. W 4-dniowym spotkaniu udział biorą nie tylko profesorowie, ale też dyrektorzy różnych instytucji, między innymi Muzeum Śląska Opolskiego czy Instytutu Śląskiego.
- Ruszamy z 3-dniowym maratonem, który obejmuje 5 sesji problemowych i jedną plenarną - mówi profesor Marek Masnyk, rektor UO.

- Chcemy po tych 7 latach podsumować to, co ważne w relacjach polsko-czeskich, wzajemnych stosunkach między Polakami a Czechami. Jesteśmy przecież uniwersytetem na pograniczu polsko-czeskim. I wytyczyć nowe obszary, nowe plany i działania na lata następne.

- Idea kongresu powstała w wyniku tego, że widać było, że zarówno środowisko polskie, jak i czeskie nie są ze sobą zbyt zintegrowane - dodaje dr Ryszard Gładkiewicz z Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego.

- Czyli czegoś więcej niż rutynowych konferencji, które podejmują jakieś szczegółowe problemy. Jednym z ważnych celów kongresu jest właśnie próba przedstawienia, co udało się zrobić, jeśli chodzi o znajomość problematyki czeskiej w Polsce i problematyki polskiej w Czechach oraz o relacjach wzajemnych.

Dodajmy, że kongres podzielony jest na dwie części. Ta pierwsza odbywa się w Opolu, a drugą zaplanowano w połowie października w Pradze.
profesor Marek Masnyk
dr Ryszard Gładkiewicz

Kultura i rozrywka

2023-12-09, godz. 16:00 Opolskie organy zabrzmią w samo południe w Filharmonii Opolskiej w profesorskim wykonaniu Koncerty 'W samo południe' w Filharmonii Opolskiej cieszą się dużym zainteresowaniem melomanów chcących usłyszeć opolskie organy. Niedzielne koncerty raz… » więcej 2023-12-09, godz. 09:00 Wernisaż w Galerii Sztuki Współczesnej zgromadził liczne grono odbiorców [ZDJĘCIA] Karolina Wojtas przygotowała na otwarcie swojej wystawy zatytułowanej 'Wystawa Przedśmiertna' happening - tort stylizowany na samą siebie, który podkroiła… » więcej 2023-12-08, godz. 23:42 Blues, rock'n'roll i rock zabrzmiał w Studiu M imienia SBB Warszawska formacja Rusty Pine wystąpiła przed publicznością w legendarnym Studiu M imienia SBB i przed słuchaczmi Rewirów Kultury na antenie Radia Opole… » więcej 2023-12-08, godz. 19:00 Finał III edycji "Teatrem w (O!)polskie" w Kluczborku Przed nami kolejny finał projektu 'Teatrem w (O!)polskie' realizowany przez Stowarzyszenie 'Pro Arte' w Kluczborku. Przedstawienie wystawi Opolski Teatr Rozm… » więcej 2023-12-08, godz. 18:30 "Messa di Gloria" zabrzmi na chóry i orkiestrę w Filharmonii Opolskiej Nietypowo nie w piątek, a w sobotę zabrzmi w Filharmonii Opolskiej koncert symfoniczny. Na scenie pojawi się orkiestra symfoniczna Filharmonii Opolskiej i dwa… » więcej 2023-12-08, godz. 15:00 Racławice Śląskie zapraszają na charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy W niedzielę (10.12) w Racławicach Śląskich już po raz kolejny odbędzie się charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy. Każdego roku organizatorzy cały dochód… » więcej 2023-12-08, godz. 12:00 Bajka o tolerancji i wyrozumiałości w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach Nagrodzony na dwóch ogólnopolskich festiwalach teatralnych spektakl 'Kapelusz Pani Wrony' na podstawie lektury szkolnej Danuty Parlak mogły dziś (08.12) zobaczyć… » więcej 2023-12-07, godz. 16:29 Świąteczny weekend w Kędzierzynie-Koźlu. Przed nami kiermasz Tysiące lampek rozbłyśnie jutro (08.12) na choince ustawionej na kozielskim rynku. Wyczekiwany przez mieszkańców moment nastąpi o 18.00. Jednak już wcześniej… » więcej 2023-12-06, godz. 20:46 "Doceniamy, że seniorzy chwytają za pióro". Za nami Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki [ZDJĘCIA] Seniorzy z całej Opolszczyzny wrócili wspomnieniami do dawnych lat i zostali nagrodzeni. Za nami finał konkursu 'Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom', który… » więcej 2023-12-06, godz. 09:04 Archiwum Państwowe w Opolu obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia Z okazji 70-lecia Archiwum Państwowe w Opolu organizuje uroczystą galę, na której podsumuje dotychczasowe lata pracy. Będą także podziękowania, bo dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »