Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-09-13, 18:48 Autor: Wiktoria Kramczyńska

Nowe życie starych pociągów. Wernisaż fotografii "Lokomotywa" w MBP

Relacja z wystawy fotograficznej "Lokomotywa" [fot. Jędrzej Łuczak]
Relacja z wystawy fotograficznej "Lokomotywa" [fot. Jędrzej Łuczak]
Relacja z wystawy fotograficznej "Lokomotywa" [fot. Jędrzej Łuczak]
Relacja z wystawy fotograficznej "Lokomotywa" [fot. Jędrzej Łuczak]
Relacja z wystawy fotograficznej "Lokomotywa" [fot. Jędrzej Łuczak]
Relacja z wystawy fotograficznej "Lokomotywa" [fot. Jędrzej Łuczak]
Barbara Zegarlicka [fot. archiwum Barbary Zegarlickiej]
Barbara Zegarlicka [fot. archiwum Barbary Zegarlickiej]
Lokomotywy i wagony retro, historia dawnych pociągów oraz kulisy pracy osób, które zajmują się ratowaniem kolejowego dziedzictwa. Od dziś (13.09) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można podziwiać wystawę fotograficzną pod tytułem "Lokomotywa", która ukazuje miłość do pociągów.
- Bez pracy pasjonatów nie mielibyśmy zachowanych tylu wspaniałych zabytków kolejnictwa - zaznacza Barbara Zegarlicka, autorka fotografii i członek Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

- Starałam się w swojej wystawie ująć to, ile trzeba poświęcić energii i czasu na to, żeby naprawić lokomotywy oraz wagony i przygotować je do jazdy. Widz może więc zobaczyć zza kulis, jak wygląda przygotowanie takiego taboru kolejowego.

Jak mówi Halina Fleger, kuratorka wystawy, zdjęcia Barbary Zegarlickiej to opowieść o tym, jak ze starego parowozu można zrobić imponujący pociąg retro.

- Jest to też obraz tego, jak bardzo oddana grupa pasjonatów chce pracować w tej branży i rozwijać swoją pasję związaną z koleją.

Dodajmy, że niektórymi z pociągów uwiecznionych na fotografiach, można wciąż jeździć po Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Ponadto, część zabytkowych lokomotyw jest wykorzystywanych do produkcji filmowych. Ostatnie miejsce, w którym pojawiła się jedna z nich to prequel komedii "Sami Swoi".

Kultura i rozrywka

2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej 2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »