Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-09, 22:47 Autor: Agnieszka Stefaniak

Deszczowe 60 lat w pigułce. Festiwal w Opolu wystartował [ZDJĘCIA, FILM]

60. KFPP w Opolu, Trubadurzy - koncert "Wielka Gala - Od Opola do Opola" [fot. Jarosław Madzia]
60. KFPP w Opolu, Trubadurzy - koncert "Wielka Gala - Od Opola do Opola" [fot. Jarosław Madzia]
60 lat polskiej piosenki w niewiele ponad 120 minut - tak zaprezentował się pierwszy koncert diamentowego festiwalu w Opolu. Znalazło się miejsce na aranżacje ludowe Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk czy Prząśniczki Włodka Pawlika, ale królowała muzyka rozrywkowa. Od Trubadurów przez braci Golców po Pectus oraz całkiem młode pokolenie, czyli Roxie Węgiel.
Zaczęło się na bogato. Z jednej strony deszcz, dach parasoli a do tego zestaw 12 przebojów z 60 lat święta polskiej piosenki w jednym ujęciu. Potem był czas na rock, pop, jazz i ludową nutę. Dla większości z występujących obecność w Opolu to już punkt obowiązkowy.

- 10 lat temu dokładnie, na 50. jubileuszowym festiwalu odebraliśmy dwie statuetki za zespół roku. Czas leci, jest to niezwykłe uczucie. Zdajesz sobie sprawę, że jesteś starszy a z drugiej strony każdego roku jesteś tutaj, na deskach opolskiego amfiteatru, co jest największym wyróżnieniem - mówi Tomasz Szczepanik z grupy Pectus, która w Opolu świętuje okrągłą rocznicę.

Choć opolska scena potrafi zaskoczyć i to... w dosłownym znaczeniu. Z okazji 60. festiwalu lider Zakopower Sebastian Karpiel-Bułecka wspomina 2011 rok i wyjście na opolskie deski.

- W trakcie tego wyjścia kolega skrzypek wpadł do orkiestronu i był wielki huk. I byliśmy pewni, że to już nic z tego nie będzie, że coś mu się stało. No, nagle pojawiły się skrzypce podniesione do góry, okazało się, że przeżył.

Artyści wracają do Opola a publiczność nie zawodzi. Choć pogoda lubi płatać figle, na oglądanie koncertu pod chmurką nigdy nie brakuje chętnych.

- Jesteśmy przygotowani. Mamy płaszcze przeciwdeszczowe, bo córka powiedziała, że się mogą przydać. To jest ten czas, który możemy spędzić ze znajomymi, na żywo przy dobrej muzyce. Towarzystwo jest najważniejsze - mówią widzowie w amfiteatrze.

A co o opolskiej publiczności mówią artyści pierwszego z koncertów. Tu w roli weteranów Trubadurzy.

- Każda publiczność jest wspaniała. Nam się to jakoś tak udaje, od 60 lat. Przychodzą od najmłodszych do najstarszych, przychodzą dla nas całe pokolenia. Wszechobecne telefony, które filmują nas nie denerwują. To daje piękną atmosferę, te światełeczka, które się palą jak jest jakaś melancholijna melodia. Ludzie się przy tym bawią. To piękny moment - mówią reporterce Radia Opole.

Dodajmy, że Trubadurzy w piątkowym koncercie świętowali 60 lat na scenie. 45 lat muzycznej kariery podsumował Krzysztof Jaryczewski, 40 lat pracy dla widzów: Wanda i Banda, Lombard oraz Universe a 21. muzyczne urodziny świętował Golec uOrkiestra.

60. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej zostaje w Opolu do niedzieli. Piątek zakończą debiutanci. W sobotę dwa koncerty "Premiery" oraz "Czas ołowiu", czyli protest songi 60 lat w opolskim amfiteatrze.
Tomasz Szczepanik
Trubadurzy
Sebastian Karpiel-Bułecka
publiczność w amfiteatrze
Trubadurzy w Festiwalowy Studiu Radia Opole

Kultura i rozrywka

2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej 2023-09-19, godz. 11:21 Niewidomi muzycy z całej Polski wystąpią w Filharmonii Opolskiej Niewidomi wokaliści z całej Polski wystąpią na scenie Filharmonii Opolskiej w ramach finału Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Koncert… » więcej 2023-09-18, godz. 17:00 Był pierwszym oficerem zastrzelonym w Katyniu. Wystawa w CMJW w Opolu 'Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński' - to tytuł nowej wystawy, którą od dziś (18.09) możemy oglądać w Centralnym Muzeum… » więcej 2023-09-18, godz. 14:15 Rusza 31. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Muzyka Ludwiga van Beethovena ponownie rozbrzmi w Głogówku. Rusza 31. Śląski Festiwal. W tym roku dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano dwa koncerty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »