Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-07, 15:41 Autor: Jarosław Madzia

"Wielcy nieobecni" będą bohaterami sobotniego koncertu 60. KFPP [ZDJĘCIA]

Piotr Kupicha - Próby 60. KFPP. Koncert "Czas Ołowiu" [fot. Jarosław Madzia]
Piotr Kupicha - Próby 60. KFPP. Koncert "Czas Ołowiu" [fot. Jarosław Madzia]
Muzyczne spotkanie z tymi, którzy już odeszli - to idea sobotniego koncertu 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej zatytułowanego "Czas Ołowiu". W opolskim amfiteatrze ruszyła druga część prób muzyczno-kamerowych.
Dla widzów będzie to spotkanie z piosenkami znanymi w nowych aranżacjach. Dla artystów to często wspomnienie bliskich z sąsiedztwa. Tak można powiedzieć o utworze Łucji Prus i Skaldów, który w Opolu w duecie z Kubą Badachem zaśpiewa Alicja Majewska.

- Łucja była moją sąsiadką, mieszkałyśmy na tym samym osiedlu i bardzo wspierałam się estetyką Łucji. Ona dobierała jakieś meble, ja podpatrywałam. Łucja jest wyjątkową piosenkarką. Ta tonacja jej była dla mnie do udźwignięcia, choć tak trochę wysoko, ale problemem tu był głos męski. Kuba Badach przyjął to wyzwanie i Włodek Korcz twierdzi nawet, że my pięknie brzmimy razem.

W klimat dyskotek lat 80' zabierze nas Piotr Kupicha, który śpiewać będzie utwory sąsiada zza miedzy, Mirka Breguły, czyli zespołu UNIVERSE.

- Niekoniecznie byłem zagorzałym fanem zespołu UNIVERSE. Wiedziałem, że Mirek Breguła, Wiedziałem, że Heniek [Henryk Piotr Czich - przyp. red.], to są po prostu fajni ludzie. Mieszkają na Śląsku, mieszkają niedaleko mnie i tutaj, teraz dowiedziałem się, że Mirek Breguła był większym romantykiem niż Piotr Kupicha z jego "Jak anioła głos".

Będzie romantyzm, będzie protest song, ale i inna piosenka patriotyczna. Jerzy Grunwald wyśpiewa Biały Krzyż, zespołu Czerwone Gitary, z którym, jak mówi, zdarzało mi się koncertować jeszcze w czasach składu No To Co.

- W gąszczu tych wszystkich piosenek, które są energetyczne, ciepłe wydaje mi się, że to będą 3,4 minuty utworu, który wprowadzi nas w zupełnie inny nastrój, nie bójmy się tego powiedzieć, patriotyczny. Ten tekst ma bardzo, bardzo silny przekaz.

W koncercie Czas Ołowiu usłyszymy również m.in. Justynę Steczkowską, Halinę Mlynkową, Anię Rusowicz i Piotra Cugowskiego.

Koncert rozpocznie się w sobotę (10.06) po godzinie 22:00. Radio Opole będzie transmitowało wszystkie koncerty 60. KFPP.
Alicja Majewska
Piotr Kupicha
Jerzy Grunwald

Kultura i rozrywka

2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej 2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »