Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-07, 11:28 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Czas ołowiu" z miłością i protest songami. Trwają próby do sobotnich koncertów 60. KFPP [ZDJĘCIA]

"Czas Ołowiu" - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
"Czas Ołowiu" - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Zosia Nowakowska - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Zosia Nowakowska - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Andrzej Lampert - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Andrzej Lampert - Próby do 60.KFPP [fot. Jarosław Madzia]
Wielcy nieobecni w muzycznych wspomnieniach współczesnych gwiazd - tak przedstawia się plan sobotniego (10.06) koncertu 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Koncert nosi tytuł "Czas ołowiu”, czyli utworu wykonywanego przez Budkę Suflera, poświęconego gwiazdom światowych scen lat 70. i 80. zmarłym w tragicznych okolicznościach.
Opolski "Czas ołowiu" w reżyserii Michała Bandurskiego ma zabrać nas w w muzyczną sentymentalną podróż szlakiem przebojów m.in. Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Wodeckiego czy Andrzeja Zauchy.

Justyna Steczkowska zaśpiewa utwór "Moja krew", protest song Republiki z początku lat 90, traktujący o postępującej cyfryzacji świata. Jak mówi artystka czas pokazał, że treści zawarte w utworze nie starzeją się.

- Piosenka ma dzisiaj podwójną moc. Przy tak dużym i szerokim rozwoju IT, sztucznej inteligencji, cyfryzacji, które zaczynają nas wyprzedzać warto pamiętać, że tylko my mamy emocje. Życie biegnie w parze z duchowością, trzeba pamiętać o rozwoju duchowości człowieka.

W koncercie "Czas ołowiu" będzie też miejsce na debiut. Zosia Nowakowska, którą wielu kojarzy z musicalami teatru Buffo, wyśpiewa z opolskiej sceny "Moje jedyne marzenie" Anny Jantar.

- Tutaj czuję, że mierzę się podwójnie z legendą, bo przecież jest to jubileuszowy festiwal. Trafił mi się song, który jest taki osobisty i pełen miłości oraz ciepłych uczuć i z tego też się bardzo cieszę, bo to jest takie moje.

Tytułowy "Czas ołowiu" wybrzmi ze sceny 7 głosami. W formacji, która zmierzy się z legendą Felicjana Andrzejczaka usłyszymy m.in. Mateusza Ziółkę, który zdradza, że aranż będzie bardzo ciekawy, choć on nie obiera drogi protest songów.

- Ja raczej zawsze podchodzę do muzyki z duchem miłości. Więc wychodzę na scenę, żeby śpiewać o rzeczach dobrych i żeby inspirować ludzi do dobrych rzeczy i do dobrych zmian.

Sobotni koncert "Czas ołowiu" startuje po 22.00. Będzie, jak wszystkie koncerty 60. KFPP transmitowany w Radiu Opole, które jest patronem medialnym festiwalu.
Justyna Steczkowska
Zosia Nowakowska
Mateusza Ziółko

Kultura i rozrywka

2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej 2023-09-19, godz. 11:21 Niewidomi muzycy z całej Polski wystąpią w Filharmonii Opolskiej Niewidomi wokaliści z całej Polski wystąpią na scenie Filharmonii Opolskiej w ramach finału Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Koncert… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »