Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-04, 20:15 Autor: Daniel Klimczak

Mniejszość niemiecka podtrzymuje ludowe tradycje. Dziś ponownie prezentuje je na Górze św. Anny

Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
25 zespołów ludowych wzięło udział w Festiwalu zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny.
To 32. edycja imprezy, która wciąż przyciąga dziecięce i młodzieżowe grupy nie tylko z naszego regionu. Jak mówi dyrektor Leśnickiego Ośrodka Kultury i Rekreacji Edyta Gola, jej głównym celem jest przekazywanie lokalnych tradycji z pokolenia na pokolenie.

- Pierwsi uczestnicy tego przeglądu są już dzisiaj dojrzałymi ludźmi. Oni mają dzisiaj koło 50 lat, więc na pewno to, że tyle zespołów funkcjonuje i zgłasza się do tego przeglądu, świadczy o tym, że jest to tradycja kultywowana - wskazuje.

Burmistrz Leśnicy, a jednocześnie przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego Łukasz Jastrzębski podkreśla, że innym ważnym elementem, na który kładą nacisk organizatorzy, jest integracja narodów polskiego i niemieckiego.

- Patrząc na to, co się w naszym kraju dzieje w ostatnich miesiącach i latach; coraz większa polaryzacja na scenie politycznej, ale również między państwami, Polską i Niemcami, to tego typu przegląd pokazuje, że jesteśmy w stanie wspólnie spotkać się w jednym namiocie. Właściwie wcześniej w Grocie Lurdzkiej na Górze św. Anny wspólnie się modlimy, a następnie wspólnie się bawimy - zaznaczał.

Uczestnicy festiwalu powiedzieli Radiu Opole, że lokalne tradycje wciąż zajmują ważne miejsce w życiu ich społeczności. Jednocześnie udział w tego typu wydarzeniach pozwala na ich lepszą integrację.

- Po pierwsze, to jest mobilizacja. Trzeba się przygotować, trzeba się spiąć. Jest motywacja, żeby chodzić na próby, bo trzeba wystąpić w konkursie.

- Oczywiście, jeżeli my należymy do mniejszości niemieckiej, to będziemy reprezentować tutaj kulturę niemiecką. Jesteśmy ubrani w stroje bawarskie, więc będziemy odnawiać taką właśnie tradycję tutaj.

- My akurat startujemy w kategorii zespołów nowoczesnych, więc ten tradycyjny folklor nie jest tutaj zachowany w tańcu, ale jest za to w muzyce - słyszymy.

Dodajmy, że także dziś do miejscowego sanktuarium przybyła pielgrzymka mniejszości narodowych. Wierni modlili się między innymi w intencji rodzin, a także o pokój na świecie.
Edyta Gola
Łukasz Jastrzębski
Uczestnicy festiwalu

Kultura i rozrywka

2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej 2023-09-19, godz. 11:21 Niewidomi muzycy z całej Polski wystąpią w Filharmonii Opolskiej Niewidomi wokaliści z całej Polski wystąpią na scenie Filharmonii Opolskiej w ramach finału Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Koncert… » więcej 2023-09-18, godz. 17:00 Był pierwszym oficerem zastrzelonym w Katyniu. Wystawa w CMJW w Opolu 'Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński' - to tytuł nowej wystawy, którą od dziś (18.09) możemy oglądać w Centralnym Muzeum… » więcej 2023-09-18, godz. 14:15 Rusza 31. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Muzyka Ludwiga van Beethovena ponownie rozbrzmi w Głogówku. Rusza 31. Śląski Festiwal. W tym roku dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano dwa koncerty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »