Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-29, 06:15 Autor: Mariusz Majeran

47. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka żywa" otwarte [ZDJĘCIA]

Otwarcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa" [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa" [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa" [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa" [fot. Mariusz Majeran]
Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka żywa" to inicjatywa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, który od 47 lat organizuje święto teatru. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja dzieł klasyki teatralnej w nowoczesnym ujęciu.
W trakcie konfrontacji prezentowane są spektakle teatralne z całej Polski, które odwołują się do kanonu literatury teatralnej. Najważniejszym kryterium podczas wyboru spektakli jest ich nowoczesne podejście do klasyki oraz ich aktualność w kontekście społecznym i kulturowym.

- Tegoroczne spektakle wybiera komisja konkursowa - podkreśla dyrektor Teatru Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski. - Która jeździ po kraju i spektakle zgłoszone do konkursu klasyki żywej ocenia i potem rekomenduje do finału, który właśnie odbywa się u nas w Opolu, na deskach Teatru Kochanowskiego.

- Staramy się wybierać najciekawsze przedstawienia - mów przewodniczący komisji dr Patryk Kencki. - Mamy w tym roku pokłosie roku romantyzmu, który był celebrowany w roku poprzednim i wybraliśmy kilka spektakli, które są takimi bardzo niebanalnymi odczytaniami tekstów romantycznych. Są nie tylko ciekawie odczytane te teksty, ale także została wykorzystana bardzo interesująca forma.

Zobaczymy pięć konkursowych przedstawień. Opolskie Konfrontacje Teatralne to nie tylko prezentacja spektakli, ale także spotkania z twórcami i teatrologami oraz koncerty. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem widzów i krytyków teatralnych, gdyż umożliwia nie tylko poznanie najnowszych trendów w teatrze, ale także refleksję nad wartością klasyki teatralnej w dzisiejszych czasach.

Dzisiaj (29.05) widzowie zobaczą spektakl, który nie bierze udziału w konkursie. Teatr Jana Kochanowskiego pokaże "Sztukę kochania" w reżyserii i adaptacji Miry Mańki.
Norbert Rakowski
Patryk Kencki

Kultura i rozrywka

2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej 2023-09-19, godz. 11:21 Niewidomi muzycy z całej Polski wystąpią w Filharmonii Opolskiej Niewidomi wokaliści z całej Polski wystąpią na scenie Filharmonii Opolskiej w ramach finału Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Koncert… » więcej 2023-09-18, godz. 17:00 Był pierwszym oficerem zastrzelonym w Katyniu. Wystawa w CMJW w Opolu 'Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński' - to tytuł nowej wystawy, którą od dziś (18.09) możemy oglądać w Centralnym Muzeum… » więcej 2023-09-18, godz. 14:15 Rusza 31. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Muzyka Ludwiga van Beethovena ponownie rozbrzmi w Głogówku. Rusza 31. Śląski Festiwal. W tym roku dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano dwa koncerty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »