Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-20, 14:18 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Za nami wielki finał Opolskiego Banku Talentów i jubileusz Krzesimira Dębskiego [ZDJĘCIA]

Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Widowiskowym koncertem symfonicznym z muzyką filmową Krzesimira Dębskiego zakończyła się trzecia edycja trwającego od 10 listopada Opolskiego Banku Talentów, czyli unikatowego programu stypendialnego dla wybitnie uzdolnionej muzycznie młodzieży z naszego regionu. Wydarzenie, transmitowane niemal w całości na antenie Radia Opole, odbyło się w sobotni (19.11) wieczór w hali Stegu Areny, przyciągając sporą widownię.
Warto podkreślić, że jednym z głównym bohaterów sobotniego wydarzenia, był skrzypek, kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski, który nie tylko udostępnił stypendystom Opolskiego Banku Talentów materiały nutowe do swoich utworów i dzielił się swoim doświadczeniem podczas prób, ale sam wystąpił na koncercie w roli dyrygenta, skrzypka jazzowego, a nawet wokalisty. Miejscami prowadził również dialog z Filipem Jaślarem, prymariuszem Grupy MoCarta, wcielającym się tego wieczoru w podwójną rolę - muzyka i konferansjera.

- Kłaniamy się bardzo nisko, cieszymy się, że mogliśmy dzisiaj być właśnie na tym koncercie, uczestniczyć w koncercie 50-lecia pracy artystycznej człowieka, który jest dla nas, dla Grupy MoCarta idolem, bo jest - mówi Filip Jaślar. - To szalenie wzruszająca okoliczność, jestem przeszczęśliwy! A tak w tajemnicy Państwu powiem, że po wielkich wzruszeniach, które były w trakcie koncertu, przed nami jeszcze będziemy mieli w trakcie bankietu, bo idziemy na kolację do dobrej restauracji i tam się, mam nadzieję, rozsypie worek anegdot i pan Krzesimir będzie nam tyle wspaniałych rzeczy opowiadał! Bardzo się z tego cieszę.

Okazuje się, że radość nie tylko w trakcie samego koncertu i tuż po nim, ale jeszcze w trakcie prób udzielała się wszystkim muzykom - zarówno młodzieży, tworzącej ogromny aparat wykonawczy, jak i gościom specjalnym wieczoru, jakimi oprócz Grypy MoCarta byli pochodząca z Opolszczyzny wokalistka Natalia Zastępa oraz partnerujący jej na scenie (wstępujący również solistycznie i w duecie z Krzesimirem Dębskim) wokalista Mietek Szcześniak. Warto podkreślić, że na scenie ulokowanej w hali Stegu Arena wystąpiła potężna orkiestra symfoniczna współtworzona przez Orkiestrę Banku Talentów oraz Orkiestrę Symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu, a także potężny chór współtworzony przez Zespół Wokalny "Rondo" przygotowany przez Małgorzatę Podzielny.

- Maestro [Krzesimir Dębski] jest wybitnym wykonawcą, dyrygentem i jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zagrać z nim ten koncert - przyznaje jeden z orkiestrowiczów. - W ramach Banku Talentów mieliśmy prowadzone próby z dyrygentem [Jakubem] Zwierzem i właśnie maestro Dębskim.

- Jest to bardzo ważne doświadczenie, które mogliśmy dzięki temu programowi "pochłonąć" i jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że coś takiego istnieje - dodaje kolejny z młodych wykonawców.

- Córka grała, jestem bardzo dumna, łzy nie raz się pokazały podczas koncertu - mówi uczestniczka wydarzenia.

- Z młodszymi kolegami z pracy? Nie ma znaczenia właściwie wiek, kiedy się tworzy grupę, która wykonuje piękną muzykę - przyznaje Mietek Szcześniak. - Widziałem, jak się cieszyli na próbie, kiedy grali to i ta radość się udziela! Myślę, że Krzesimir [Dębski] otworzył mnie, drogę do wyobraźni waszej, państwa i może kawałki serca też i oni dzisiaj mieli tę samą możliwość. I skorzystali z niej.

Z szansy na ponowną współpracę m.in. z Mietkiem Szcześniakiem, ale też na zmierzenie się z wymagającą od strony wykonawczej i interpretacyjnej muzyką filmową, skorzystała również silnie związana z naszym regionem Natalia Zastępa, która podobnie jak pozostali, główni bohaterowie wieczoru, jeszcze na długo po występie rozdawała autografy i pozowała do zdjęć z uczestnikami wydarzenia.

- Ja właśnie tu zaglądam za panem Mietkiem, za Panem Krzesimirem, żeby też sobie takie fotki porobić! - przyznała artystka. - To jest bardzo miłe! Ale ja sama się jakby identyfikuję bardzo z tą młodzieżą. Większość to są w ogóle moi znajomi ze szkoły muzycznej też, więc fajnie z nimi wystąpić na scenie, a dla nas chyba i tak największym ukoronowaniem, można powiedzieć, była Grypa MoCarta, pan Mieczysław, pan Krzesimir. Właśnie pokazywałam panu Mietkowi takie nasze zdjęcie sprzed siedmiu lat, kiedy byłam taka mała i byłam na warsztatach, które on prowadził. I tak sobie pomyślałam: wow! Ja dzisiaj z nim śpiewam i to jeszcze właśnie "Dumkę na dwa serca", że to jest takie niezwykłe, taki zaszczyt! Zaszczyt, ale też radość, bo muzykowanie zawsze jest radością, oczywiście!

Więcej na temat Opolskiego Banku Talentów 2022 można obejrzeć i posłuchać w specjalnych wywiadach przeprowadzonych przez dziennikarzy muzycznych Radia Opole, które było patronem medialnym wydarzenia, wkrótce więcej na ten temat również w kolejnych audycjach opolskiej rozgłośni.
Wykonawcy i uczestniczka koncertu (fragmenty wypowiedzi)
Filip Jaślar (Grupa MoCarta - fragment rozmowy)
Mietek Szcześniak (fragment rozmowy)
Natalia Zastępa (fragment rozmowy)

Kultura i rozrywka

2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »