Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-28, 19:00 Autor: Mariusz Majeran

Znamy program tegorocznego 20. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy

Konferencja Opolskie Lamy 2022 [fot. Mariusz Majeran]
Konferencja Opolskie Lamy 2022 [fot. Mariusz Majeran]
Stowarzyszenie Opolskie Lamy przedstawiło program tegorocznej imprezy. 20. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy rozpocznie się 7 października i potrwa do 15 października. Przewidziano cykle filmowe, konkursy główne filmów pełnometrażowych, filmów krótkometrażowych i filmów amatorskich.
- W ubiegłym roku wymyśliliśmy podtytuł festiwalu "Nadzieja". Jakże trafny w dzisiejszych czasach - mówi Rafał Mościcki, prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy. - Jest bardzo dużo nowych rzeczy, bo dużo nowych pojawiło się kontekstów kulturowych. Cały ten festiwal właśnie kierujemy na te nowe zjawiska, które się wokół nas pojawiają. I ta "Nadzieja", którą w zeszłym roku wymyśliliśmy, jest naprawdę prorocza, bo chcemy tę nadzieję tchnąć na nowo. Pokazać, że Opole może oddychać.

- Konkurs główny ma kilka części - podkreśla Karolina Paluch. - Ten konkurs dzieli się na trzy kategorie: jest to fabuła, dokument i animacja oraz jest jeszcze boczna sekcja filmów amatorskich. Ten festiwal także promuje właśnie młode kino krótkometrażowe, które właściwie można oglądać tylko na festiwalach. W tym roku mamy trzynaście fabuł, jedenaście dokumentów, jedenaście animacji oraz jedenaście filmów amatorskich.

Przewidziano także nagrodę publiczności. Honorową Lamę 2022 otrzyma reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych Lidia Duda. Gala Finałowa XX Opolskich Lam w piątek (14.10) o godzinie 20:00 w Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Rafał Mościcki
Karolina Paluch

Kultura i rozrywka

2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »