Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-22, 23:05 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy "Nie tylko Pegaz..." [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Nie tylko Pegaz..." [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Nie tylko Pegaz..." [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Nie tylko Pegaz..." [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Plenerowa wystawa "Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)", ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta. Na wystawę składa się dwustronny szereg plansz, ukazujących m.in. rzeźbiarza na tle swoich prac, ale także wycinki archiwalnych artykułów z Nowej Trybuny Opolskiej czy wizualizację "Pegaza" po ponownym ulokowaniu na placu przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego oraz Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wprawdzie plansze pojawiły się na placu Jana Pawła II już w piątek (20.05), ale dopiero w niedzielny wieczór (22.05) odbyło się symboliczne, oficjalne otwarcie wystawy, przy udziale synów Mariana Nowaka - Piotra oraz Pawła, a także osób dokumentujących historie związane z twórczością opolskiego rzeźbiarza, w tym opolskiego artysty Romualda Jeziorowskiego, będącego autorem części z prezentowanych na wystawie zdjęć. Wystawa jest także połączeniem historii z nowoczesnością, dzięki wykorzystaniu technologii QR, wystawę można bowiem oglądać wsłuchując się jednocześnie w reportaże stworzone przez dziennikarkę Radia Opole Barbarę Tyslik.
Otwarciu wystawy, zorganizowanemu w niedzielny (22.05) wieczór, podczas obchodów Dni Opola, towarzyszyły warsztaty twórcze, w ramach których można było stworzyć swojego własnego "Pegaza", zaplanowano także pokaz filmu przygotowanego przez GSW, w którym synowie Mariana Nowak opowiadają o swoim ojcu.

- Bardzo sympatyczne i twórcze warsztaty w tworzeniu Pegazów - przyznaje uczestniczka wydarzenia. - Każdy mógł się "wyżyć" artystycznie.

Nieplanowaną atrakcją dodatkową, która nieco opóźniła symboliczne otwarcie wystawy, były występy uczniów opolskiej szkoły muzycznej na ulokowanej nieopodal, plenerowej scenie, udało się jednak zaplanować krótką przerwę pomiędzy występami młodych muzyków, w trakcie której Joanna Filipczyk, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej, zaprosiła do odkrywania zdjęć dokumentujących m.in. proces renowacji "Pegaza", czyli najbardziej rozpoznawalnej rzeźby Mariana Nowaka, która wkrótce ma powrócić na swoje pierwotne miejsce, czyli na plac Jana Pawła II.

- Staram się ratować rzeźby ojca, bo naprawdę był wybitnym artystą, wybitnym rzeźbiarzem, który wykreował własny styl - przyznaje Paweł Nowak, syn artysty, który podjął prace renowacyjne m.in. nad "Pegazem".

- Na Chabrach stał ten Pegaz i żeśmy przeczytali, że najpierw właśnie tutaj był na placu - przyznaje małżeństwo przyglądające się wystawie. - Ale widzimy, że tu więcej było jeszcze figur. Dopiero przy takiej wystawie można się dowiedzieć dużo.

Dodajmy, że wystawę plenerową, stworzoną przez Galerię Sztuki Współczesnej we współpracy z Radiem Opole, można podziwiać na placu Jana Pawła II, w pobliżu siedziby GSW do końca czerwca.

ięcej na ten temat wkrótce w audycjach Radia Opole 2 KULTURA.
Joanna Filipczyk, Paweł Nowak i uczestnicy wydarzenia - w krótkiej relacji z otwarcia wystawy

Kultura i rozrywka

2022-06-28, godz. 20:00 Pieniądze w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafiły do orkiestr dętych Opolscy muzycy otrzymali pieniądze na doposażenie, organizację warsztatów oraz koncertów. W ramach 4. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafiło… » więcej 2022-06-28, godz. 18:00 "Historyczne" wakacje w MBP. Bezpłatne zajęcia dla dzieci Zabawy ruchowe, gry planszowe, zajęcia plastyczne, łamigłówki, czytanie książek to wszystko przygotowała wypożyczalnia dla dzieci MBP przy ul. Minorytów… » więcej 2022-06-28, godz. 15:45 Opolskie koncerty promenadowe wracają do stolicy regionu. W programie koncerty lokalnych artystów, ale nie tylko Prezentacje kwartetów, orkiestr, zespołów muzycznych i lokalnych artystów - to tylko niektóre atrakcje popularnych koncertów promenadowych, które rozpoczną… » więcej 2022-06-28, godz. 10:45 Wakacyjne zajęcia dla dzieci w MBP w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu jak co roku zaprasza dzieci na wakacyjne zajęcia. Niektóre zajęcia ruszyły już od poniedziałku, inne będą dostępne… » więcej 2022-06-28, godz. 07:13 Artystyczne fotografie pokazujące ruinę na marmurowych ścianach [ZDJĘCIA] Fotografie Wojciecha Brzeszczaka można oglądać w holu opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. Barwne zdjęcia pokazują stan obecny byłych zakładów… » więcej 2022-06-27, godz. 20:08 Maciej Siembieda opowiadał o swojej najnowszej książce Maciej Siembieda spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pisarz przyjechał do Opola ze swoją najnowszą książką zatytułowaną… » więcej 2022-06-27, godz. 12:49 Filharmonia Opolska: jubileuszowy sezon artystyczny zamknięty z rozmachem, ale to nie koniec muzycznych atrakcji! [ZD… Wielkim aplauzem w części koncertowej, a następnie zabawą taneczną w klimacie lat 50. zakończył się w niedzielny (26.06) wieczór jubileuszowy, 70. sezon… » więcej 2022-06-27, godz. 06:35 Silna reprezentacja Opolszczyzny na festiwalu ludowym w Tokarni. Są zwycięzcy, Radio Opole było na miejscu! [ZDJĘC… Zespół Silesia wystąpił w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni jako laureat ogólnopolskiego konkursu 'Jawor u źródeł kultury'. Przypomnijmy… » więcej 2022-06-26, godz. 15:45 Opolscy twórcy najlepsi na ogólnopolskim festiwalu "Jawor u źródeł kultury". Zespół SILESIA i Małgorzata Mateja… Dwie spośród trzech głównych nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej 'Jawor u źródeł kultury' otrzymali twórcy z Opolszczyzny. Trofea powędrowały… » więcej 2022-06-26, godz. 10:21 "Ziemia obiecana" w nowym ujęciu z oryginalnymi dialogami, uniwersalnymi wartościami i bezprzewodowymi mikrofonami [… Teatr imienia Jana Kochanowskiego wystawił 'Ziemię obiecaną' Reymonta w reżyserii Piotra Ratajczaka i dramaturgii Joanny Kowalskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »