Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-12-17, 07:45 Autor: Mariusz Majeran

Poznaliśmy filmową opowieść o opolskim rzeźbiarzu Marianie Nowaku [ZDJĘCIA]

Mariusz Nowak - Kadr z filmu "Nie tylko pegaz" [fot. Mariusz Majeran]
Mariusz Nowak - Kadr z filmu "Nie tylko pegaz" [fot. Mariusz Majeran]
W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbyła się premiera filmu dokumentalnego o opolskim rzeźbiarzu Marianie Nowaku. Obraz zatytułowany "Nie tylko Pegaz...." powstał w setną rocznicę urodzin artysty. W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia i fragment Kroniki Filmowej.
Narratorami w filmie są synowie zmarłego przed laty artysty.

- Jestem zadowolony z tego filmu, pokazaliśmy naszego tatę takim, jakim był - podkreśla Paweł Nowak. - Dla mnie rewelacja. Nie ma tu jakiegoś nadmiaru pompy i jest to lekko na luzie. Tym bardziej, że ojciec był pogodnym człowiekiem. Uważam, że jest świetnie wyważony. Plus animacja genialna.

- Mieliśmy bardzo dużo nagranego materiału, ale postanowiliśmy, że film nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Nie udało się nam sfilmować słynnych "kotów" artysty - zaznacza autorka scenariusza i reżyserka filmu Joanna Filipczyk. - Obydwaj synowie dużo mówią o tym, że rodzina jest kociofilska. I że ojciec chodził i robił te "koty" (statuetki kotów) i je rozdawał. Więc rozdał je tak skutecznie, że nie mogliśmy do nich dotrzeć. Więc, jeśli ktoś z państwa znalazłby "kota" Mariana Nowaka to chętnie go domontujemy jeszcze do filmu.

Operatorem kamery, dźwiękowcem i montażystą filmu był Maciej Węgrzyn. Druga emisja filmu przewidziana jest w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 30 grudnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
Paweł Nowak
Joanna Filipczyk

Kultura i rozrywka

2022-01-25, godz. 08:00 50-letnie magnetofony i radia można zobaczyć w gorzowskiej galerii "Kredens" Stare magnetofony szpulowe, gramofony oraz radia lampowe i tranzystorowe są prezentowane obecnie przez galerię 'Kredens' w Gorzowie Śląskim. » więcej 2022-01-24, godz. 18:00 Prudnik: opóźnienia w remoncie powstającej galerii sztuki Przeciąga się remont związany z utworzeniem Prudnickiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam będą przed wszystkim obrazy znanej artystki Hanny Bakuły. W przetargu… » więcej 2022-01-24, godz. 13:55 WOŚP w Głubczycach po raz pierwszy zagra z własnym sztabem Głubczyce w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy będą miały swój własny sztab. Jego szefem został Piotr Soczyński, starosta… » więcej 2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 "Obiekty" Wojciecha Brzeszczaka w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Zdjęcia, które powstały przy okazji dokumentacji byłych Zakładów Bawełnianych 'Frotex' w Prudniku po przekształceniu technicznym stały się artystyczną… » więcej 2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej 2022-01-20, godz. 19:15 Potrafią podkreślić urodę kobiet i tworzyć spektakularne makijaże. Studentki nyskiej kosmetologii pokazały co p… Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie udowodniły podczas egzaminu zaliczeniowego na kierunku… » więcej 2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »