Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-12-09, 11:30 Autor: Ireneusz Prochera

Nowa książka Magdaleny Ogórek o rabunku dzieł sztuki [ZDJĘCIA, FILM]

Premiera nowej książki Magdaleny Ogórek o rabunku dzieł sztuki
"Kat kłania się i zabija" - taki tytuł nosi kolejna książka dr Magdaleny Ogórek, której oficjalna premiera odbyła się podczas spotkania z czytelnikami w Warszawie (08.12)
Książka kontynuuje wątki z "Listy Wachtera", podejmuje również nowe, związane z kradzieżą na masową skalę dzieł sztuki w czasie II wojny światowej przez Niemców, Austriaków, a nawet Holendrów. Jednym z negatywnych bohaterów jest bowiem powojenny kolekcjoner malarstwa, oskarżany o bestialskie mordy, Pieter Menten.

Jak mówi dr Ogórek, pisanie tej książki było dla niej bolesnym doświadczeniem, ze względu na skalę zła z jaką musiała się mierzyć. Nawiązuje do tego również sam tytuł pozycji.

"Kat kłania się i zabija" zawiera również opis mechanizmów, które umożliwiły po II wojnie światowej ucieczkę nazistów do państw Ameryki Południowej. Radio Opole objęło książkę patronatem medialnym.

Dr Magdalena Ogórek przybliża na antenie Radia Opole tematy związane z rabunkiem sztuki w audycji Zagrabione w każdą niedzielę o godz. 10:15.
Magdalena Ogórek
Spotkanie autorskie Magdaleny Ogórek nt. książki "Kat kłania się i zabija"

Kultura i rozrywka

2022-01-26, godz. 11:30 Żeby uczniowie wrócili do czytania, gmina kupiła kilkaset książek Kilkaset nowych książek, a także nowe wyposażenie bibliotek otrzymały dwie placówki edukacyjne gminy Krapkowice. Było to możliwe dzięki dotacji z programu… » więcej 2022-01-26, godz. 09:19 Ferie zimowe tuż, tuż. Co przygotowano dla dzieci w Prudniku? Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogaty program zajęć dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych. Będą się one odbywały pod wspólnym tytułem… » więcej 2022-01-25, godz. 08:00 50-letnie magnetofony i radia można zobaczyć w gorzowskiej galerii "Kredens" Stare magnetofony szpulowe, gramofony oraz radia lampowe i tranzystorowe są prezentowane obecnie przez galerię 'Kredens' w Gorzowie Śląskim. » więcej 2022-01-24, godz. 18:00 Prudnik: opóźnienia w remoncie powstającej galerii sztuki Przeciąga się remont związany z utworzeniem Prudnickiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam będą przed wszystkim obrazy znanej artystki Hanny Bakuły. W przetargu… » więcej 2022-01-24, godz. 13:55 WOŚP w Głubczycach po raz pierwszy zagra z własnym sztabem Głubczyce w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy będą miały swój własny sztab. Jego szefem został Piotr Soczyński, starosta… » więcej 2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 "Obiekty" Wojciecha Brzeszczaka w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Zdjęcia, które powstały przy okazji dokumentacji byłych Zakładów Bawełnianych 'Frotex' w Prudniku po przekształceniu technicznym stały się artystyczną… » więcej 2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »