Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-19, 15:35 Autor: Mariusz Majeran

W Opolu trwają uroczyste obchody 60. lecia Muzeum Wsi Opolskiej

Jubileusz 60. lecia Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz 60. lecia Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Na jubileuszowej gali zjawili się zaproszeni goście: władze województwa opolskiego, któremu organizacyjnie podlega opolski skansen, także dyrektorzy placówek kulturalnych naszego województwa, partnerzy muzeum oraz obecni i byli pracownicy Muzeum Wsi Opolskiej.
- Nasze muzeum dało podwaliny tego typu jednostkom na świeżym powietrzu - podkreśla dyrektor opolskiego skansenu Jarosław Gałęza. I na pytanie, czego życzyć jego jednostce na kolejne sześćdziesiąt lat odpowiada.

- Kolejnych sześćdziesiąt lat w zdrowiu i pomyślności. Mamy pewne pomysły na dalszą działalność. One się skupiają wokół idei tworzenia punktów muzealnych w poszczególnych miejscowościach w oparciu o poszczególne zabytki, które są ważne dla obrazu historii wsi śląskiej.

- Muzeum Śląska Opolskiego wspaniale zachowuje architekturę drewnianą - podkreśla Urszula Zajączkowska, była dyrektorka MŚO. - Mnie osobiście brakuje jeszcze jednej rzeczy, tyle tylko, że to jest trudne. Bo o ile łatwo jest przenosić zabudowania drewniane, to trudniej jest z budownictwem murowanym. A my nie dostrzegamy wielu takich zjawisk, gdzie budownictwo murowane, śląskie niestety idzie pod topór. Idzie pod młotek.

- Jestem bardzo zadowolony z działalności naszego muzeum - podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - Będziemy dalej rozwijać Muzeum Wsi Opolskiej. Dlatego, że chcemy też, żeby tego typu obiekty były też miejscami edukacji włączającej, żebyśmy wyprowadzili czasami tę edukację z murów szkoły. Można się bardzo dużo nauczyć zarówno w muzeach, pięknych obiektach zabytkowych, parkach krajobrazowych na łonie przyrody. I mam nadzieję, że Muzeum Wsi Opolskiej taką atrakcyjną edukację dla mieszkańców naszego województwa będzie cały czas przygotowywać.

Brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył sześć osób. Otrzymali je Magdalena Górniak-Bardzik, Bogdan Jasiński, Elżbieta Oficjalska, Ewa Olbryt, Stefania Topola i Grażyna Rozalia Czekała.

Dwie osoby otrzymały odznaki "Za opiekę nad zabytkami": Aleksandra Kośmicka - złotą, a srebrną Barbara Dubiel.

Imprezie pod naszym patronatem towarzyszył występ Zespołu Silesia.

O godzinie 16:30 na opolskim rynku zostanie otwarta okolicznościowa wystawa zatytułowana "Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu / Muzeum Rymarov/ Impresje" oraz prezentacja traktora KUBOTA przekazanego przez województwo opolskie.
Jarosław Gałęza
Urszula Zajączkowska
Andrzej Buła

Kultura i rozrywka

2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej 2021-11-25, godz. 12:00 Dziś poznamy laureatów nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opola 49 kandydatów w siedmiu kategoriach zostało nominowanych do 25. Jubileuszowych Nagród Miasta Opola za Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury 2021. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »