Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-13, 19:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Powstania śląskie ujęte w synkretyczne brzmienia. Koncert w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA, FILM]

Koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB.
Historia powstań śląskich opowiedziana za pośrednictwem muzyki. Za nami koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB. Wydarzenie zorganizował Instytut Śląski.
Lider grupy to Ślązak z urodzenia, historyk z wykształcenia, a z pasji muzyk. O historii rodzimej ziemi opowiedział za pośrednictwem trzech płyt. Łączy w nich różne style i gatunki. Wiele miejsca poświęca jazzowym brzmieniom. - Sporo rzeczy takich pozornie niepasujących do siebie spotyka się w tym jednym dużym projekcie - mówi Ciuraj. - Bardzo zależało mi na tym, aby pokazać śląską scenę muzyczną taką, jaka ona jest, czyli bardzo szeroka i bogata. Pojawiają się zarówno nestorzy polskiej sceny jak Apostolis Anthimos, Józef Skrzek czy Marian Dziędziel, który jest lektorem na pierwszej płycie tryptyku, ale też młodzi rockmeni, jazzmani, bluesmani. To wszystko wymieszane w jednym kotle, oddaje obraz tego śląskiego brzmienia.

- Drugi raz wystąpiłem w tym legendarnym miejscu - mówi o Studiu M im. SBB Wojciech Ciuraj. - To jest mój drugi raz w tym legendarnym miejscu. Pierwszy raz grałem z zespołem Walfad w 2017 roku. Grałem już w wielu studiach Polskiego Radia w Lublinie, Katowicach, w Rzeszowie, ale tu w Opolu jest specyficzny mikroklimat sprzyjający graniu muzyki - dodaje.

Koncert pt. "Tryptyk śląski" zorganizowany przez Instytut Śląski został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość będzie retransmitowana na antenie Radia Opole 17 listopada po godz. 22:00 w audycji "Tak było naprawdę".
Wojciech Ciuraj cz. 1
Wojciech Ciuraj cz. 2
koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB [fot. Maciej Marciński]
koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB [fot. Maciej Marciński]

Kultura i rozrywka

2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej 2021-11-25, godz. 12:00 Dziś poznamy laureatów nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opola 49 kandydatów w siedmiu kategoriach zostało nominowanych do 25. Jubileuszowych Nagród Miasta Opola za Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury 2021. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »