Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-11, 20:31 Autor: Mariusz Majeran

Święty Marcin przyjechał tradycyjnie na koniu do Strzeleczek [ZDJĘCIA]

Święty Marcin w Strzeleczkach [fot. Mariusz Majeran]
Święty Marcin w Strzeleczkach [fot. Mariusz Majeran]
Od ponad dwudziestu lat św. Marcin przyjeżdża na koniu do Strzeleczek. Tradycja, znana przede wszystkim z Poznania jest również kultywowana na Śląsku Opolskim. W Strzeleczkach był pochód z Orkiestrą Parafialną i św. Marcinem na koniu.
- To ważne święto dla naszej parafii - podkreśla ksiądz proboszcz Jan Buhl. - Dla naszej wspólnoty bardzo duże, bo św. Marcin jest patronem naszej parafii. Nasza parafia była pod wezwaniem św. Marcina. Już od dwudziestu paru lat, jak przyszedłem jako proboszcz, to wprowadziłem pochód popołudniowy. Spotkanie ze św. Marcinem. I głownie chodzi o to, żeby naśladować to, co było istotą w życiu św. Marcina, a więc dzielenie się.

- Cieszę się, że mieszkańcy biorą udział w tych obchodach - mówi wójt Strzeleczek Marek Pietruszka. - Na tej imprezie rok rocznie jest zawsze dużo mieszkańców. W zeszłym roku nie było, bo była pandemia. W tym roku się udało. Tradycyjnie był św. Marcin, był żebrak. Tradycyjnie było ognisko. Tradycyjnie są rogaliki, którymi się dzielimy. A też tej części artystycznej nigdy nie może zbraknąć. Jest orkiestra dęta, którą słyszymy w tle.

Uczestnikom spotkania na rynku w Strzeleczkach przygotowano ciepły posiłek, ciasto i napoje ale przede wszystkim rogale, którymi dzielili się z innymi.
Jan Buhl
Marek Pietruszka

Kultura i rozrywka

2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej 2021-11-25, godz. 12:00 Dziś poznamy laureatów nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opola 49 kandydatów w siedmiu kategoriach zostało nominowanych do 25. Jubileuszowych Nagród Miasta Opola za Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury 2021. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »