Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-10, 22:16 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nowe spojrzenie na muzyczną historię "Mazurka Dąbrowskiego". Za nami niecodzienne wydarzenie w opolskiej PSM [ZDJĘCIA]

Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Historyczne warianty melodii i tekstów polskiego hymnu państwowego zabrzmiały (10.11) w przededniu Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu. Kompozycje, wykonane przez młodzież i nauczycieli opolskiej szkoły muzycznej, były integralną częścią wykładu zatytułowanego "Na jaką melodię Józef Wybicki odśpiewał «Pieśń legionów polskich we Włoszech»", jaki specjalnie na tę okazję przygotował i wygłosił wybitny polski muzykolog prof. Maciej Gołąb, autor książki "Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu", która wkrótce ukaże się drukiem.
- Ja jestem przede wszystkim poruszony poziomem prezentacji dzisiaj - przyznaje prof. Maciej Gołąb - To był naprawdę wzruszający moment, jak mogliśmy po tych prawie 200 latach od wydania tych źródeł po raz pierwszy je usłyszeć. Konstytucyjny inwariant nam unifikuje ten hymn, a tu chodzi o to, abyśmy mieli dostęp do wszystkich jego historycznych inkarnacji. Był różnie śpiewany w XIX wieku. Co więcej, przecież pierwsze słowno-muzyczne wydanie naszego hymnu, to jest wydanie francuskie, z tekstem francuskim jako pierwszym. Polski był drugim językiem w tym pierwszym wydaniu.

Dodajmy, że zaprezentowany w Opolu wykład, wzbogacony prezentacjami muzycznymi, został nie tylko objęty patronatem medialnym, ale także zarejestrowany przez Radio Opole. Więcej na ten temat będzie można usłyszeć 18 listopada w audycji "Rewiry kultury", a retransmisja wydarzenia odbędzie się 21 listopada w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA.
prof. Maciej Gołąb

Kultura i rozrywka

2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej 2021-11-25, godz. 12:00 Dziś poznamy laureatów nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opola 49 kandydatów w siedmiu kategoriach zostało nominowanych do 25. Jubileuszowych Nagród Miasta Opola za Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury 2021. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »