Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-23, 13:28 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM]

Opolscy filharmonicy wystąpili pod batutą maestro Wita
Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po raz trzeci. W programie piątkowego (22.10) koncertu zatytułowanego "Zaskakująca piosenka" znalazła się m.in. słynna uwertura do opery "Wilhelm Telll" Gioacchina Rossiniego i VII symfonia d-moll op. 70 Antonína Dvořáka.
- Uczta duchowa, przepięknie, przepięknie! - przyznaje uczestniczka koncertu.

Solistą wieczoru był utytułowany pianista Krzysztof Książek, który wykonał "Wariacje na temat dziecięcej piosenki" ("Variations on a Nursery Tune") opracowane wirtuozowsko przez węgierskiego kompozytora Ernsta von Dohnányi'ego.

- Bardzo fajny koncert, bardzo fajni wykonawcy - dodaje meloman, którzy przybył na koncert z okolic Wołczyna. - Stosunkowo młody pianista, widać było, że się wręcz bawi tym instrumentem i to od razu się przenosi na widownię.

-Rewelacyjny, rewelacyjny [koncert]! - mówi kolejna uczestniczka wydarzenia. - Naprawdę po takiej długiej przerwie bardzo chętnie przyszłyśmy i wysłuchałyśmy koncertu: pod takim kierownictwem, w takim zestawie muzycznym.

Dodajmy, że jeszcze przed koncertem, objętym patronatem medialnym Radia Opole, podczas spotkania autorskiego promującego książkę "Dyrygowanie - sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz", światowej sławy polski dyrygent i zarazem współautor książki dał się również poznać jako wytrawny gawędziarz, a spotkanie poprowadziła dziennikarka Radia Opole Małgorzata Ślusarczyk.

- Myśli i gesty to jest to, co jest esencją dyrygencką - przyznaje Ilona Gruchot, która uczestniczyła zarówno w spotkaniu autorskim, jak i koncercie, a w przeszłości prowadziła chór chłopięcy FO. - Osobowość, to co jest w środku, jest przekazane przez gest i to jest niesamowite, jak orkiestra czyta właśnie z gestów, także z oczu, z twarzy, z mimiki i to wpływa także na to jak my, słuchacze odbieramy to, co się dzieje i jak ta muzyka przechodzi aż przez nasze uszy do naszych umysłów i naszych emocji.

- Miło jest móc podpatrzeć człowieka ze znacznie większym doświadczeniem, po prostu nestora polskiej dyrygentury i co by nie powiedzieć, legendy tego zawodu w Polsce - przyznał Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej. - Z jednej strony to jest świetny muzyk, człowiek, który potrafi w znakomity sposób zmobilizować ludzi do wspięcia się na wyżyny swoich umiejętności. Z drugiej strony, co było widać po spotkaniu, znakomity gawędziarz i człowiek, którego ciężko jest "zgadać".

Więcej na temat wizyty Antoniego Wita w Opolu wkrótce w audycji "Klasyka wieczorową porą". Dodajmy, że wkrótce ukaże się także wideo-zapis specjalnego wywiadu z maestro Antonim Witem, przeprowadzony podczas wizyty artysty w Opolu.
Krótka relacja ukazująca wrażenia uczestników koncertu z udziałem maestro Antoniego Wita

Kultura i rozrywka

2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej 2021-11-25, godz. 12:00 Dziś poznamy laureatów nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opola 49 kandydatów w siedmiu kategoriach zostało nominowanych do 25. Jubileuszowych Nagród Miasta Opola za Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury 2021. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »