Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-09, 15:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zainaugurowane koncertowo i owacyjnie [ZDJĘCIA]

Koncert symfoniczny w Filharmonii Opolskiej inaugurujący 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert symfoniczny w Filharmonii Opolskiej inaugurujący 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Z wypełnioną niemal do ostatniego miejsca widownią i przy dźwiękach muzyki instrumentalnej trzech wybitnych kompozytorów niemieckich - tak zainaugurowane zostały 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, które tradycyjnie pokryły się z piątkowym (08.10) koncertem symfonicznym w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Na scenie zaprezentowała się oboistka Aleksandra Rojek, a orkiestrę poprowadził dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej Yaroslav Shemet. Wzruszenia wydarzeniem nie kryła zarówno solistka, jak i uczestnicy wydarzenia.
- Ja byłam zaskoczona! - mówi Aleksandra Rojek. - Publiczność wstała, ogromne brawa, naprawdę ja nie przeżyłam jeszcze czegoś takiego. Byłam wzruszona zwyczajnie. Bardzo dobrze mi współpracowało tutaj z zespołem, bo bardzo słuchali mnie. To jest koncert, który naprawdę wymaga tego, żeby słuchać się nawzajem.

- Ten koncert jest bardzo wrażliwy, uspokajający - mówi uczestnika koncertu. - Pierwszy raz jestem na takim koncercie, jestem pod wrażeniem, naprawdę!

- Ja tak samo, ale ja byłam kilka razy już - dodaje siostra naszej rozmówczyni. - Coś pięknego! Po takim czasie, po tej pandemii, naprawdę cudownie! Należę do Mniejszości Niemieckiej i na co dzień śpiewam w zespole.

Podobne emocje udzieliły się także organizatorom wydarzenia, czyli przedstawicielom Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

- Łzy wzruszenia, że ten koncert po raz osiemnasty w filharmonii mógł się odbyć w ramach inauguracji Dni Kultury Niemieckiej - mówi Joanna Hassa z TSKN. - I w ogóle sama radość, że możemy tu być i że może nas być tak dużo w filharmonii, bo pamiętam ubiegły rok, gdzie nie mogło nas być na sali, chociaż to był ostatni jeszcze moment, kiedy tyle nas mogło być, więc się absolutnie cieszymy, że z klasykami muzyki, w Filharmonii Opolskiej możemy spędzić wieczór, oficjalne otwarcie 18. dni kultury. I jest to wzruszenie przez łzy, bo to już 18 lat, ale też radość, że możemy się spotkać.

Dodajmy, że obchody 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim potrwają do 29 października. W tym czasie odbędzie się ponad 40 wydarzeń kulturalnych: wystaw, wykłady, koncertów, a część z nich będzie transmitowana on-line. Dodajmy, że choć sporo imprez odbędzie się w samym Opolu, to część z nich zrealizowana będzie w 10 innych miejscowościach województwa opolskiego, m.in. w Kamieniu Śląskim czy w Prudniku.

Radio Opole objęło całość patronatem medialnym. A więcej na ten temat w środowej (13.10) audycji "Klasyka wieczorową porą", gdzie będzie można posłuchać rozmowy z solistką i dyrygentem m.in. na temat dzieł, które zabrzmiały podczas koncertu.
Aleksandra Rojek (oboistka), uczestniczki koncertu
Joanna Hassa w rozmowie tuż po I części koncertu

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 17:00 Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał ws… Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »