Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-09, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

11. Opolski Festiwal Fotografii oficjalnie zainaugurowany [ZDJĘCIA]

Inauguracja 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Sporym zainteresowaniem cieszyło się otwarcie 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii (OFF), które połączone było jednocześnie z wernisażami fotograficznymi Katarzyny Mirczak, Piotra Chrobaka i Macieja Stanika. Od piątku (08.10) można także oglądać wystawę "Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020" a także przygotowaną przez Katarzynę Sagatowską wystawę książek fotograficznych zatytułowaną "Źródło". Ponadto przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, w którym odbyła się inauguracja opolskiego święta fotografii, można podziwiać ekspozycję zatytułowaną "Tego Opola już nie ma", prezentującą zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Nie brakowało jednak także osób, które chciały się spotkać z legendą fotografii dokumentalnej i reportażu Chrisem Niedenthalem.
- Warto zobaczyć jego prace, warto posłuchać, a jest jedyna okazja, żeby mieć autograf znanej postaci - mówi uczestniczka wydarzenia. - Trudno jest opisać wrażenie, trzeba zobaczyć wszystkie dzieła.

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest "Obecność". Jak podkreślali organizatorzy wydarzenia, najważniejsza jest możliwość organizacji festiwalu z udziałem przyjaciół, sympatyków fotografii, miłośników sztuki, z możliwością bezpośredniego kontaktu, choć przy zachowaniu stosownej ostrożności.

- Właśnie państwa obecność jest dla nas ważna - powiedział podczas inauguracji Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8.

Podobne słowa padały z ust opolskiego fotografa wielokrotnie, kiedy przypominał, że choć w ubiegłym roku festiwal obchodził swój jubileusz, nie udało się świętować w pełni. Wydarzenie inaugurowane było w warunkach plenerowych, niemożliwa była realizacja spotkań autorskich, nie wszystkie planowane wydarzenia udało się też zrealizować.

Tegoroczna odsłona festiwalu rozpoczęła się natomiast we wnętrzu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, przy zachowaniu reżimu sanitarnego tzn. z limitem osób obecnych w sali konferencyjnej i obowiązkiem zakrycia maseczką nosa i ust. Podobnymi refleksjami podzielił się chwilę wcześniej Michał Grocholski (również współtwórca wydarzenia i przedstawiciel Fundacji 2.8), wymieniając szereg zaangażowanych w organizację festiwalu osób - od artystów, przez kuratorów i partnerów instytucjonalnych oraz medialnych, po osoby, które swoją pracą przyczyniły się do przygotowania wydarzenia.

- Interesuję się fotografią, jestem nauczycielką - mówi uczestnika spotkania inaugurującego 11. OFF - Jestem wychowawcą klasy w technikum, klasa jest podzielona na dwie grupy: weterynarię i fotografię. To ze względu na nich też [tu jestem]. Może jakieś materiały tutaj zdobędę i czegoś się dowiem, coś przekażę.

Dodajmy, że także drugi dzień festiwalu (09.10) zapowiada się bardzo intensywnie. Jeszcze przed południem odbyły się warsztaty dla zarejestrowanych wcześniej uczestników, zatytułowane "Jak wykonać samodzielnie fotograficzny aparat otworkowy?" prowadzone przez Tomasza Mielecha, a już od południa rozpoczyna się seria spotkań i wernisaży, które potrwają do wieczora.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Opolskiego Festiwalu Fotografii, szczegóły można śledzić również na profilu facebookowym wydarzenia, które potrwa z przerwami do 28 listopada, pod patronatem medialnym Radia Opole.
Krótka relacja z inauguracji 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 17:00 Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał ws… Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »