Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-20, 16:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Festiwal beethovenowski: za nami sukces weekendowych koncertów, przed nami recitale chopinowskie

Drugi koncert 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Drugi koncert 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Wysoka frekwencja i owacyjne przyjęcie występu artystów na drugim koncercie 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Po entuzjastycznie przyjętej inauguracji festiwalu, długimi owacjami na stojąco zakończył się także niedzielny występ orkiestry z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którą poprowadziła Małgorzata Tęczyńska-Kęska. W programie znalazł się cykl 4 koncertów skrzypcowych "Le quattro stagioni" ("Cztery pory roku") Antonia Vivaldiego, a partie solowe wykonała Anna Kozłowska. Nowy tydzień przynosi nam z kolei dwa recitale fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina.
Podczas pierwszego z nich wystąpi Kami Pacholec czyli pianista, który mimo młodego wieku już jest laureatem licznych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, od 2016 roku jest objęty programem promocji Młodych Talentów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Artysta weźmie wkrótce udział w 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, do którego zakwalifikował się jako laureat drugiego miejsca na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2019 r.). Dodajmy, że właśnie sukces na konkursie w Bydgoszczy przełożył się także na przyznanie przez Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nagrody w postaci festiwalowego recitalu dla "Najlepszego Polskiego Pianisty Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy".

- Myślę, że to jest taki nie lada rarytas dla nas i właściwie wyróżnienie, że osoby, które będą brać udział w konkursie chopinowskim, który jest największym świętem muzyki Chopina, na który czeka cały świat, który został też ze względu na pandemię przesunięty o rok, będziemy je mieć u siebie - mówił Oskar Koziołek Goetz, wspierający pracę biura festiwalowego w Głogówku. - Jest to wielkie szczęście po prostu. I to tak, jakbyśmy już jedną nogą czy chociaż jednym uchem byli właściwie tam, na tym dużym, prestiżowym konkursie.

Recital fortepianowy w wykonaniu Kamila Pacholca rozpocznie się dziś (20.09) o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku. Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole jest bezpłatny.
Oskar Koziołek Goetz

Kultura i rozrywka

2021-10-19, godz. 10:00 Ruszyła kampania społeczna pokazująca cudzoziemców mieszkających od kilku lat w Opolu 'Tu mieszkam' - pod takim właśnie hasłem rozpoczęła się w Opolu kampania społeczna, która pokazuje cudzoziemców z całego świata mieszkających w Opolu… » więcej 2021-10-18, godz. 19:00 Prudnik zyska galerię sztuki z zagadkowymi polichromiami Powstaje Prudnicka Galeria Sztuki. Ma być udostępniona publiczności w czerwcu przyszłego roku. Będzie tam stała ekspozycja prac Hanny Bakuły. Po kilku latach… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Kietrz: w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczyna się realizacja projektu "BLISKO" 'Historie artystycznie tkane' to tytuł projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Sportu 'Tkalnia' w Kietrzu w ramach konkursu 'BLISKO'. Zadanie powstaje… » więcej 2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »