Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-17, 20:00 Autor: Mariusz Majeran

Słoneczna Italia w obrazie i na fotografii w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [ZDJĘCIA]

Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Miłośnicy słonecznych Włoch, a także obrazów i fotografii będą zadowoleni z wystawy dostępnej w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Ekspozycja zatytułowana "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" składa się z wykonanych autorską techniką obrazów Krystyny Sojki i artystycznych fotografii Jerzego Stemplewskiego.
- W Liceum Plastycznym Krystyna Sojka była moją uczennicą - mówi opolski fotografik Jerzy Stemplewski. - Faktem jest, że przy tworzeniu wystawy pomocną stroną była tu wiedza, że ona była w Italii i ja byłem w Italii. Co prawda nie byliśmy razem, byliśmy w różnych okresach. I w 1991 roku byłem i drugi raz w 2019 roku. I dogadaliśmy się, że zrobimy wspólną wystawę.

- Chodziło nam po głowie przygotować wspólną wystawę - mówi malarka. - Bywaliśmy oboje we Włoszech. Ja wielokrotnie, więc pojawiły się takie prace. Po przejrzeniu fotografii profesora Stęplewskiego, ujęło mnie to, że byliśmy dokładnie w tych samych miejscach. Zresztą niektóre są rzeczywiście szablonowe dla poznawania Włoch. Zetknięcie się wspaniałych zdjęć profesora Stemplewskiego i moich wizji, myślę, że odbiło się tak a nie inaczej.

Wystawa jest dostępna w gmachu Collegium Maius. A ekspozycję można oglądać do 6 października, wtedy o godzinie 16.30 odbędzie się uroczysty finisaż z udziałem autorów.
Jerzy Stemplewski
Krystyna Sojka

Kultura i rozrywka

2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »