Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-09, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe w Opolu wzbogaciło się o pamiątki obchodów Roku Millenijnego na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda [fot. Mariusz Majeran]
Krzysztof Ogiolda [fot. Mariusz Majeran]
Do tej pory Archiwum Państwowe w Opolu dysponowało dokumentami obrazującymi państwowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Dziś do zbiorów opolskiej placówki trafił kościelny dokument i zdjęcia pokazujące obchody w kościołach. Jest zapis wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego w naszym regionie.
- Księga Millenijna przeleżała u mnie 20 lat i teraz w przededniu beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego przekazuję ten dokument do archiwum - mówi dziennikarz NTO Krzysztof Ogiolda. - Jest to relacja z obchodów millenijnych w Opolu i w Kamieniu Śląskim w sierpniu 1966 roku, którą sporządził, wtedy wikariusz katedralny, a później biskup pomocniczy opolski i gliwicki ksiądz świętej pamięci Gerard Kusz.

- Bardzo się cieszymy z tego dokumentu, ale to nie jedyny dokument, który otrzymaliśmy - dodaje prof. Mirosław Lenart, dyrektor archiwum w Opolu. - Otrzymaliśmy także zdjęcia wykonane przez Ryszarda Emmerlinga, który fotografował wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu i Górze św. Anny. Przekazała je żona zmarłego fotografa Danuta Emmerling.

Podarowane dokumenty zostaną teraz opracowane i w przyszłości udostępnione w wersji cyfrowej. Pretekstem do przekazania tych dokumentów jest niedzielna beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przypominamy, że nasz niedzielny program poranny będziemy nadawali z Prudnika-Lasu, a mszę świętą tym razem ze znajdującego się w tym miejscu Sanktuarium Św. Józefa.

Radio Opole jest patronem medialnym uroczystości i koncertów, które będą się odbywały w Prudniku-Lesie, gdzie internowany był kardynał Wyszyński.
Krzysztof Ogiolda

Kultura i rozrywka

2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej 2021-09-23, godz. 13:12 Festiwal beethovenowski w Głogówku z niesłabnącą interakcją między wykonawcami i publicznością Obszerne dzieła Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w środowy wieczór(22.09), na przedostatnim koncercie 29… » więcej 2021-09-22, godz. 15:51 Kocert Stanisława Soyki rozpocznie "Wrzosowisko" w Kędzierzynie-Koźlu Miłośnicy łagodnych dźwięków będą mogli nacieszyć uszy podczas festiwalu „Wrzosowisko”. Impreza rozpoczyna się jutro (23.09) w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-09-22, godz. 13:06 Chopin u Beethovena - koncerty 29. Śląskiego Festiwal im. Ludwiga van Beethovena z niesłabnącym zainteresowaniem Przedsmak konkursu chopinowskiego zafundowała Aleksandra Świgut publiczności zgromadzonej podczas czwartego (21.09) koncertu 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga… » więcej 2021-09-22, godz. 10:45 Za nami finałowy koncert II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych W Filharmonii Opolskiej wystąpiło 15 artystów wytypowanych z grupy 34 osób, które zgłosiły się do tegorocznego festiwalu. Finaliści tym razem nie śpiewali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »