Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-27, 06:54 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA]

"Recital kameralny na roboczo" w Pałacu Rozkochów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Recital kameralny na roboczo" w Pałacu Rozkochów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli "Recital kameralny na roboczo" zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący z Opolszczyzny. Gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska oraz bas-baryton Oskar Koziołek Goetz wystąpili w surowych wnętrzach Pałacu Rozkochów. Obiekt niedawno trafił w ręce przedsiębiorcy z Małopolski, który w każdy weekend udostępnia jego część i przyległego parku do zwiedzania. Zwykle goście mogą liczyć także na poczęstunek, a choć na terenie odbywały się już pojedyncze wydarzenia kulturalne, po raz pierwszy odbył się tam recital przybliżający muzykę kameralną w klasycznym wydaniu. Jak się okazuje, tego typu inicjatywy cieszą się pozytywnym odbiorem.
- Repertuar był dosyć szeroki, doceniam ten kunszt, także jeśli chodzi o przygotowanie wokalisty pod kątem językowym - przyznaje jedna z uczestniczek koncertu. - Mi te warunki nie przeszkadzają, taki zupełnie naturalny klimat, jeżeli chodzi o pałac w Rozkochowie.

Artyści zaprezentowali się we wnętrzach pałacu, korzystając z dobrej akustyki jednego z głównych korytarzy, bez konieczności sztucznego dogłośnienia zarówno gitary, jak i głosu.

- Jestem z niedalekiego miasteczka, więc jak najbardziej popieram wspieranie właśnie takie inicjatywy - przyznaje inna słuchaczka. - No, nie oszukujmy się, pałacyk dopiero zaczyna się rozwijać, zaczyna być odbudowa jego.

Już na tym etapie Grzegorz Wnęk, czyli aktualny właściciel, chce jednak, żeby miejsce to było choć częściowo dostępne, zarówno dla lokalnej społeczności, dla której obiekt ma szczególne znaczenie (również sentymentalne), jak i dla gości spoza tych rejonów. Renowacja zniszczonego obiektu i przyległego parku potrwa co najmniej kilka lat, jednak przez cały ten czas, obiekt ten ma być miejscem inicjatyw kulturalnych. Wstępne plany już zakładają regularne koncerty czy wystawy prac plastycznych, a docelowo w jednym z pomieszczeń ma także powstać część muzealna, dokumentująca historie pałacu i okolicy.

Więcej na temat "Recitalu kameralnego na roboczo", a także planów dotyczących rewitalizacji i życia kulturalnego Pałacu Rozkochów w czwartkowej (29.07) audycji "Rewiry kultury".
uczestniczki wydarzenia, fragmenty z "Recitalu kameralnego na roboczo"

Kultura i rozrywka

2021-09-27, godz. 13:30 Powojenna rzeczywistość i polskie przywary narodowe. MDK w Oleśnie zaprasza na spektakl plenerowy w środę 'Cała publiczność będzie częścią tego przedstawienia'. Tak Marek Kudra, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, zapowiada plenerowy spektakl 'Skarb… » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50… » więcej 2021-09-27, godz. 05:45 45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie 'Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu' w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego… » więcej 2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »