Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-25, 12:57 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA]

Koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak wiolonczela nie była częścią kilkuosobowego zespołu, lecz zabrzmiała w duecie ze skrzypcami. Nie zabrakło jednak wspomagania looperami oraz zabawy rozmaitymi efektami dźwiękowymi. Należy podkreślić, że po raz pierwszy koncert w ramach festiwalowej części akademii został zorganizowany w Bastionie św. Jadwigi, a na scenie pojawili się wybitni muzycy jazzowi, posiadający jednocześnie klasyczne wykształcenie - Mateusz Smoczyński i Stephan Braun, którzy zaprezentowali materiał ze swojej wspólnej, debiutanckiej płyty "Keep On Turnin'".
- Jestem wielkim fanem mojego towarzysza z zespołu Stephana Brauna od wielu lat, więc zawsze niezwykle się cieszę i mam ogromną radość z tego, że mogę z nim grać - przyznaje skrzypek Mateusz Smoczyński.

- To jest wspaniałe miejsce, jestem tutaj już drugi raz na tym festiwalu - dodaje Stephan Braun. - Mieliśmy również dzisiaj wspaniałą pogodę do grania koncertu i ludzie byli niesamowici.

Oprócz studentów Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, w Bastionie św. Jadwigi w Nysie pojawiło się też sporo słuchaczy w różnym wieku. Nie zabrakło przy tym zarówno miłośników tego wydarzenia, jak i osób, które z festiwalową częścią MAW spotkały się po raz pierwszy.

- Rokrocznie pilotuję wszystkie te imprezy, więc jestem praktycznie na wszystkich koncertach - przyznaje jedna z uczestniczek koncertu. - Nie zawsze udaje mi się być od początku koncertu, ale tutaj jest sporo luzu. Nie trzeba tej elegancji, sztywności. Na pewno to jest świetna zabawa.

- Jesteśmy zachwyceni tym koncertem - przyznaje mieszkanka Kalisza, która właśnie spędza urlop w Nysie. - Po raz pierwszy widzę zestaw wiolonczela plus skrzypce w repertuarze jazzowym i to jeszcze z takimi aranżacjami. Przyjechałam z Kalisza, a to jest moje miasto rodzinne. Jestem zachwycona! Brawo Nysa!

Przypomnijmy, że 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie potrwa do 29 lipca, natomiast ostatnie dwa koncerty festiwalowej części MAW odbędą się dzień wcześniej. Z kolei najbliższy koncert "Late Night Bach", zaplanowano na poniedziałek (26.07). Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Mateusz Smoczński, Stephan Barun [tłum. M. Smoczyński], uczestniczki koncertu

Kultura i rozrywka

2021-09-27, godz. 13:30 Powojenna rzeczywistość i polskie przywary narodowe. MDK w Oleśnie zaprasza na spektakl plenerowy w środę 'Cała publiczność będzie częścią tego przedstawienia'. Tak Marek Kudra, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, zapowiada plenerowy spektakl 'Skarb… » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50… » więcej 2021-09-27, godz. 05:45 45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie 'Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu' w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego… » więcej 2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »