Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-22, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJĘCIA]

Polish Cello Quartet podczas inauguracji 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Polish Cello Quartet podczas inauguracji 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego tegoroczną, 8. Międzynarodową Akademię Wiolonczelową (MAW) w Nysie. Tradycyjnie już część festiwalowa rozpoczęła się od występu założycieli i pedagogów akademii, czyli zespołu Polish Cello Quartet. Natomiast zrealizowany w środowy (21.07) wieczór koncert po raz pierwszy odbył się w auli Liceum Ogólnokształcącego "Carolinum". Wydarzenie przyciągnęło sporo słuchaczy, którzy byli pod wrażeniem zaprezentowanych opracowań i interpretacji dzieł Chopina.
- Bardzo miłe wrażenia, bardzo fajny koncert - przyznaje jeden z uczestników wydarzenia. - Przypadkiem tu trafiliśmy, ale bardzo przyjemnie było posłuchać.

- Po raz pierwszy słyszałem inną odsłonę Chopina, właśnie w kwartecie wiolonczelowym i naprawdę to było wspaniałe - mówi inny słuchacz. - Barwowo bardzo ciekawie, inaczej, ale duch Chopina był całkowicie przekazany i jestem pełen uznania dla tych wykonawców, bo to trzeba mieć niesamowitą technikę i umiejętność grania.

- Bardzo się wzruszyliśmy faktycznie wszyscy - mówi Maria Daroch-Kujawińska, pianistka współpracująca z MAW. - Dla mnie tym bardziej było to wyróżnienie, że mogłam posłuchać wersji wiolonczelowej tych utworów, które sama kiedyś wykonywałam niejednokrotnie. Uważam, że jest to początek wspaniałego tournée z tymi utworami dla chłopaków, także trzymam kciuki.

Warto dodać, że jeden z prezentowanych utworów artyści postanowi dedykować pamięci zmarłego w styczniu ubiegłego roku Janusza Toczka, wybitnego muzyka, nauczyciela i multiinstrumentalisty, związanego z nyskimi placówkami artystycznymi i edukacyjnymi.

- To było wyzwanie, ale bardziej emocjonalne, ta muzyka płynęła prosto z serca - wyjaśnił w rozmowie z Radiem Opole Krzysztof Karpeta z Polish Cello Quartet. - Pan Janusz Toczek był mocno związany z Międzynarodową Akademią Wiolonczelową i od lat wspólnie z panią Beatką [swoją żoną, a jednocześnie wicedyrektorem PSM w Nysie - przyp. red.] wspierali nas. Od samego początku pan Janusz był też bardzo pomocny w organizacji i kontakcie z miastem Nysa.

Przypomnijmy, że zainaugurowana wczoraj (w środę 21.07) 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie potrwa do 29 lipca. Najbliższy koncert zaplanowany jest na sobotę.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej na ten temat będzie można usłyszeć w najbliższej (22.07) audycji "Rewiry kultury".
uczestnicy koncertu, Maria Daroch-Kujawińska

Kultura i rozrywka

2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej 2021-07-21, godz. 19:54 Koncertem syberyjskiego barda rozpoczął się "Sputnik nad Opolem" [ZDJĘCIA] Evgen Malinowski rozpoczął swoim recitalem 6. Sputnik nad Opolem. Przegląd filmów rosyjskich połączony jest z koncertem i spotkaniami autorskimi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »